ПРЕЧИСТУ СВЯТКУВАЛИ ПО-НОВОМУ

14.09.2023 | Життя

8 вересня відзначали перше велике свято за новим церковним календарем — Різдво Пресвятої Богородиці або Друга Пречиста.

З кованих церковних воріт храму Михайла і Федора, що біля госпіталю в Чернігові, виходить 73-річна Надія РИБАЛКО.

— Постійно буваю тут. І про перенесення свят, звичайно, знала. Календар купила, настроїлася на новий розклад. Мені все подобається. І Покрову 1 жовтня святкуватимемо, і Різдво 25 грудня, — говорить вона.

Усередині храму багато народу і святкова атмосфера.

— Це новий церковний календар, за яким живуть 11 православних церков, — пояснює  прихожанам 58-річний отець Олег СІРЕНКО, настоятель, одягнений у святкову ризу. — І тільки чотири, на яких найбільше впливає московська церква, залишаються на старому календарі: московська, Грузинська, Сербська та Єрусалимська церкви.

Календарі церковних свят на чотири місяці цього року можна купити тут же, де продаються свічки, іконки та інше. Ціна 10 гривень, замовляють у Чернівцях. З нового року обіцяють календарі з розкладом на весь 2024 рік.

— Сьогодні йшла до церкви з таким хвилюванням! Україна святкує своє свято! — переповнена емоціями 72-річна Ольга ДУБИНА. Тримає в руках щойно куплений новий церковний календар. — Минулого року 25 грудня, на Різдво Христове, я вже ялинку прикрасила, святкувала. Прийшла сюди до церкви. І вже тоді стільки багато було людей, що я в проході стояла. Правилась святкова служба, — натхненно продовжує жінка. Лунають церковні дзвони. — А потім прийшла ще 7 січня. Правилось теж, але людей було менше.

— Думаєте, цього року так само буде?

— Так, люди за звичкою і на свята по-старому ще приходитимуть. Поки звикнуть.

А 18-річні Даша ШКИРДОВА і Костя БУРКОВЕЦЬ попали на свято випадково. Переговорили з батюшкою, ставлять свічки за здоров’я.

— За вітчима Василя, — запалює вогник Даша. — Він на війні. Пропав безвісти.

— Якраз на таке свято потрапили, може, це допоможе нам, — припускає Костя.

— Я взагалі в церкву почав ходити регулярно, коли в нас з’явилися храми Київського патріархату. Спочатку в П’ятницьку. Тепер сюди, щонеділі, — хреститься на виході 75-річний Володимир ВІРОВЕЦЬ. — Я прекрасно знав, що свято сьогодні. Не випадково попав.

— 21 вересня вже не прийдете?

— До 21-го ще дай Боже дожити, — жартує чи й ні чоловік. — Але ми вже перейшли на новий календар, на новий рівень.

— Людей прийшло багато, як для першого свята за новим календарем. Майже повна церква, — уже переодягнений в мирське виходить на ганок отець Олег Сіренко. — Хоча сьогодні робочий день. Чесно кажучи, я переживав, що буде плутанина.

Перенесення церковного календаря має сенс і в плані сезонних змін також.

Наприклад, Преображення Господнє не має нічого спільного з освяченням меду чи маку. Але це традиція, подяка Богові за цьогорічний урожай. І в нас несли яблука 19 серпня. У старих календарях, до 1918 року, ці свята правильно були записані. За старим стилем Різдво Пресвятої Богородиці саме 8 вересня.

— Помітила, що багато жінок у церкві сьогодні без хусток… Хіба ви їх не тавруєте ганьбою?

— Навіщо? Це особиста справа кожної людини, — трохи здивувався отець Олег. — Людина вийшла з церкви і хустку одразу скинула. Лицемірство. То і мені, як на службу приходити, треба борідку наклеювати?

Українська церква (ПЦУ) перейшла на новий календар з 1 вересня. До цього наші віруючі люди протиставляли себе всьому світові. У нас піст, а ми святкуємо Новий рік. Піст розривається. Потім 7 січня Різдво.

— Але не всі зразу переключаться. Прийдуть святкувати Пречисту 21 вересня…

— Відстоять службу. Пояснимо, що свято вже було 8 вересня.

— Чому з осені, а не з нового року зміни?

— Бо церковний рік починається не з 1 січня, а з 1 вересня.

— А щедрувати тепер дітям на Новий рік?

— Звичайно. Не старий якийсь Новий рік, а просто Новий рік. А колядувати на Різдво.

На сьогодні церков ПЦУ в Чернігові чотири. У храмах УПЦ (їх називають московською церквою) нічого не змінилося.

Зайшла 8 вересня в Спасо-Преображенський храм УПЦ на Валу. Там уранці була звичайна служба. На свято Різдва Пресвятої Богородиці запросили приходити 21 вересня.

Олена ГОБАНОВА

Отець Олег Сіренко. Фото Олени Гобанової

Ольга Дубина в храмі Михайла і Федора на Другу Пречисту 8 вересня. В руках – новий календар свят, по новому стилю. Фото Олени Гобанової