АНДРІЙ ДЕРИЗЕМЛЯ ВСТАНОВИВ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ НА БУДИНКУ, ЩОБ ПОЛЕГШИТИ ЖИТТЯ ДРУЖИНІ І ДІТЯМ

7.09.2023 | Життя, Місто

На даху будинку 46-річного Андрія ДЕРИЗЕМЛІ, відомого біатлоніста,  — сонячні панелі. Електроенергію використовує вдома як альтернативний вид живлення. Разом з панелями встановив інвертор, що перетворює енергію сонця в кіловати. Та акумулятор, що накопичує електрику і віддає, коли та зникає в розетках. Перевірив систему наступного дня після встановлення, коли в мікрорайоні Олександрівка в Чернігові сталося аварійне відключення. Побутові прилади, які тягнуть багато, не вмикали. А от телевізор, світло було.

— Встановили два дні тому, — відкриває 1 вересня в обід хвіртку Наталія ДЕРИЗЕМЛЯ, дружина. Хазяїн зараз військовий, працював начальником управління сім’ї, молоді та спорту Чернігівради. — Потужність панелей прорахували спеціалісти. Вони дивилися, скільки електрики ми витрачаємо за місяць, від цього і відштовхнулись.

На сьогоднішній день це заміна генератору. Минулої зими в нашому мікрорайоні світло вимикали на чотири-п’ять годин. Графіку відключень чіткого не було. Двоє дітей вчилися дистанційно. У нас кожного дня у дворі гурчав генератор.

— З ручним чи електростартером? Заводив чоловік?

— Ручним. Чоловіка майже ніколи немає вдома, тому вмикала генератор я. Не новий, купили бензиновий ще у 2014 році.

Як один із варіантів чоловік вирішив встановити сонячні панелі. Звичайно, повністю на них не перейшли. Влітку сонця достатньо. Взимку буде набагато менше. Додатково встановили акумулятор, що накопичує і сонячну, і електроенергію з мережі. Якщо він повністю заряджений, на декілька годин, аби в домі працював газовий котел (насос запускає електроенергія) і було світло, вистачить.

Якщо порівнювати, вигідніше генератор чи панелі… Мабуть, дешевше генератор. Щоб панелі окупилися, потрібно декілька років. Це за умови, якщо продавати державі по «зеленому тарифу» і виплати не затримуватимуть. Але для генератора потрібен бензин, масло, запчастини.

Зараз діти можуть залишитися в будинку самі на деякий час. Минулого року постійно була вдома, бо при відключенні електрики треба заводити генератор. Для мене це не дуже складно, але діти самі цього не зроблять. Потужності генератора вистачало, аби працював котел, було світло та інтернет для навчання. Зараз все працює автоматично. Ідея встановити панелі була чоловіка. На скільки вона себе покаже, перевіримо взимку.

— Як часто Андрій Васильович буває вдома?

— По-різному. Служба — це не робота з восьмої ранку до п’ятої вечора. По декілька днів, а то й тижнів не буває вдома.

— Служить у Чернігові?

— На передову не їздить. Але і на кордоні нашої області зараз небезпечно.

* * *

Ідею з сонячними панелями порадив один із військових, з яким служить Андрій Васильович. Потужність — чотири кіловати.

Юлія СЕМЕНЕЦЬ