«Якщо за цей рік не оформити паї, вони переходять у громаду»
Головна » Земля » «Якщо за цей рік не оформити паї, вони переходять у громаду»
22.03.2024 | Земля
— Багато неприватизованих паїв? — звертаюся до 45-річного Михайла Авраменка, підприємця, інженера-землевпорядника. На його офісі в центрі Куликівки (орендує частину приміщення поштового відділення) висить яскрава вивіска крупними літерами «Приватизація земельних ділянок», є телефони для зв’язку.
— Залишилося менше року, щоб приватизувати паї, — говорить Михайло Михайлович. — Якщо за рік людина їх не оформить, вони переходять в громаду. І людина втрачає право на них — ніби сама відмовилася.
— І орні землі, і сіножаті?
— Усе потрібно приватизувати до 1 січня 2025 року, бо втратите. Так по Земельному кодексу.
Є різний вид документів, — пояснює землевпорядник. — Є сертифікат. Там написано: «право на земельну частку паю». Це значить, людина не повністю оформила пай. Сертифіката недостатньо, щоб бути повноцінним власником. Треба Державний акт на землю. В сертифікаті нема виділення землі в натурі, написані умовні кадастрові гектари. А якщо у вас є Державний акт на землю, якщо є виділення землі в натурі — це порядок з документами. Або якщо є витяг з реєстру речових прав — це теж порядок.
— Можна продавати?
— Звичайно. Продаж дозволений. Була заборона. У 2023 році могли тільки фізичні особи купувати земельні паї (людина могла купити в людини). А в цьому році й юридичні особи (підприємства) можуть купувати й продавати землю.
— Яка ціна земельного паю?
— Не менше нормативної грошової оцінки. У кожної ділянки вона своя. А продавати ви можете за будь-яку ціну. Наприклад, нормативна ціна 100 тисяч гривень, а продавати можете за 500. В основному по нормативці зараз купують. Вартість ділянки виходить де 100 тисяч гривень, де 80 тисяч. Хоч і бідні землі. 80 тисяч — це теж, вважаю, немалі гроші за півтора гектара. Є паї і по півтора, і по три гектари. Є по 60 соток, є по гектару. Право людини — хоче продає, хоче — отримує орендну плату.
— Бажаючі приватизувати паї – основні ваші клієнти?
— Не тільки. Зараз можна приватизувати або паї, або ділянки під будинками, і більше нічого — через військовий стан. Для приватизації ділянки під хатою треба, щоб у вас всі документи були. Право власності на будинок у першу чергу.
— Давно землевпорядником працюєте?
— Років 12 працював на держслужбі в Держгеокадастрі. 14 років як ФОП. У Куликівці кабінет орендую. І в Мені є в мене офіс. І в Чернігові займаюся.