У “ГІППОКРАТІ” ЧЕКАЮТЬ ОЛЕНУ ДМИТРЕНКО

30.01.2023 | Здоров'я
Центр для дітей-інвалідів «Гіппократ» і центр для реабілітації атошників заселили в одне приміщення. Воно розташоване на П’яти кутах у Чернігові. Площа – 400 квадратних метрів. «Буде тісно, — обурюється 67-річна Валентина ФРОЛ, орендар, голова громадської організації «Гіппократ», — невже нас хочуть виселити?» У минулому номері «Весть» розповідала про це. Продовжуємо.
«Вона там господарка, а не навпаки»
Приміщення — комунальна власність обласної ради. Було на балансі «Чернігівського навчально-реабілітаційного центру» (для слабозорих, поряд зі школою №5). Рішенням обласної ради передано на баланс «Чернігівському обласному центру комплексної реабілітації та обслуговування учасників бойових дій, членів їх родин та сімей загиблих» (центр атошників). Орендар до 2030 року — ГО «Гіппократ». Валентина Фрол стверджує, що її не попередили про зміну балансоутримувача. Дізналася, коли почали завозити меблі.
— До нас звернувся керівник департаменту соціального захисту, — пояснює 63-річний Василь КУЛІДА, начальник управління Фонду комунального майна в області. — Уже з рішенням. Аби атовців заселити в приміщення до «Гіппократу». Питання винесли на сесію ще у вересні, депутати проголосували.
У свій час я і сам підтримував «Гіппократ» і власними коштами, і з депутатського фонду.
— Чому взагалі вирішили об’єднати ці дві установи?
— У будівлі, де знаходиться «Гіппократ», повної завантаженості не було, — додав Сергій СВИРИДОВ, заступник Куліди. — Лугова (директор департаменту соціального захисту населення) була обізнана з їх діяльністю, це її структурний підрозділ. Тому нею і було запропоновано таке рішення — поділитися частиною приміщення. Наскільки мені відомо, Валентину Фрол ще до сесії запрошували в адміністрацію. Із того, що я знаю, у них була домовленість: у директорки департаменту соціального захисту, у Валентини Фрол та в Олександра Нетреби (заступник директора реабілітаційного центру для АТО). Аби співіснувати мирно. Кілька кімнат у приміщенні «Гіппократа» віддають атовцям. Що потім почалося, я не знаю. Я так зрозумів, вони хочуть більше площі.
— Як вирішити цей конфлікт?
— Сісти за стіл переговорів. Укласти відповідні додаткові договори. Фрол там господарка. Вони мають її слухатися, а не навпаки.
— Ми готові надати допомогу, аби устаткувати всі ці питання, — говорить Куліда. — Допомагати треба і тим, і тим.
— Іншого приміщення для атовців немає?
— Ми шукаємо варіанти. У зв’язку з тим, що половину вільних приміщень віддали військовим, підходящого поки немає. Є будівлі привабливі, у центрі міста. Але потребують вкладень.
Як варіант, є можливість зробити два окремих входи до приміщення. Аби вони не пересікалися між собою, не заважали один одному.
— Що з приміщенням колишньої залізничної лікарні, де чотири роки був центр реабілітації АТО?
— Зараз цей майновий комплекс за пропозицією Міністерства надзвичайних ситуацій передаємо їм. Воно перейде в державну власність. Ніколи вже центр АТО туди не повернеться.
«Конфлікту немає. Є амбіції»
— Комунальний заклад був створений обласною радою, — каже Валентина ЛУГОВА, директор департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної ради, маючи на увазі центр реабілітації учасників АТО. — Приміщення ніколи не було у власності «Гіппократа», — переводить розмову до будівлі на П’яти кутах. — Як було, так і є в оренді. Рішення про те, щоб когось виселяти, немає. Але атовцям тимчасово треба десь бути. «Гіппократу» треба трішки потіснитися, поки не закінчиться війна.
— Чому зараз виник конфлікт?
— Конфлікту немає. Є амбіції.
Зараз багато захисників і захисниць повертаються без ніг, без рук. Із психологічними травмами. Тому в планах — будівництво нового реабілітаційного центру.
— Розмовляла з Валерієм Чобітьком, медичним директором з лікувально-діагностичної роботи обласної лікарні. Він сказав «Весті» про реабілітаційний центр у приміщенні розбомбленого кардіодиспансеру.
— Так. У планах зробити центр, де буде надаватися комплексна допомога. І якщо все буде добре, вони переїдуть туди.
* * *
Ще в листопаді Валерій ЧОБІТЬКО розповів, що є донори, які зголосилися виділити кошти. За підрахунками, потрібно приблизно 700 мільйонів гривень. Задумалася, чи дійсно так багато. Може, 70? Передзвонила.
— 700 мільйонів, — повторив цифру вдруге Валерій Миколайович. — Це на відбудову і медичне обладнання. Сума може збільшитись, бо ціни ростуть. Від ідеї не відмовилися. Думаю, що з нового року це питання зрушиться з місця.
«Це як здати одну квартиру двом сім’ям»
— «Гіппократ» майже 20 років являється членом нашої організації, — стверджує Едуард БАГІРОВ, правозахисник, голова правління «Міжнародна правозахисна організація «Міжнародна ліга захисту і прав громадян України». — І в цьому приміщенні вони вже 20 років. За цей час знайшли інвесторів, благодійників, які вклали приблизно пів мільйона доларів. Зранку, 27 грудня, я написав електронного листа голові облради і отримав відповідь. Олена Дмитренко в той же день нас прийняла. Я говорив: наприклад, у мене є квартира. Я її за договорм здаю вам і паралельно ще іншій людині. Як це називається?
У зв’язку з моїм зверненням, Олена Борисівна разом із директором департаменту соціального захисту пообіцяла прийти в приміщення «Гіппократа» 9 січня.
Юлія СЕМЕНЕЦЬ