Не дайте болю в спині зіпсувати ваше життя!

13.11.2023 | Здоров'я

Дружний колектив клініки «Авангард Мед»

Біль і дискомфорт у спині — це, на жаль, вірні супутники в житті майже кожної сучасної людини. Це такі «друзі», які не проти навідатись до нас у гості при першій же нагоді. І з роками така «дружба» тільки міцніє. Ви все більше часу проводите разом: уранці і ввечері, до роботи і після, а потім і замість неї. Доводиться поступово відмовляти собі в тому, що раніше було таким звичним і буденним, тому що БІЛЬ НЕ ДОЗВОЛЯЄ. Така «дружба» стає нестерпною і хочеться скоріше вийти з таких «відносин». Хтось із знайомих скаже, що це все вікове і, мовляв, подивись у паспорт. Але чи дійсно справа виключно в цьому? Давайте розбиратись.
Для початку трішки анатомії. Хребет — це цілісний орган-система, частина скелета людини, яка виконує опорно-рухову функцію. На ньому розміщений череп, верхні та нижні кінцівки, таз, ребра, скелетна мускулатура. Через канал хребта проходить спинний мозок, нервові волокна якого йдуть до всіх органів і кінцівок. Разом з ребрами і кістками тазу він формує природне ложе для внутрішніх органів грудної і черевної порожнин. Сам хребетний стовп складається з накладених одна на одну структурних одиниць- хребців, що укріплені міцними звязками та м’язами і розділені міжхребцевими дисками-проставками. Форма міжхребцевого диска дещо подібна до форми планети Сатурн: у центрі знаходиться його амортизуюче ядро, що ззовні переходить у кільцеву зв’язку — кільця Сатурна. Така його будова має клінічне значення у виникненні таких захворювань, як грижа диска та протрузія. Хребет умовно поділяють на відділи: шийний, грудний, поперековий, крижовий і куприковий. Це обумовлено особливостями будови та розташуванням хребців.

Так звідки ж беруться всі ці неприємні симптоми і скарги?

Захворювань хребта величезна кількість, і всі вони детально описуються в медичних підручниках, але нам буде цілком достатньо зрозуміти суть основних патологій.
Річ у тім, що хребет зазнає постійних статичних і динамічних навантажень, які поступово зменшують його ресурс. На тілах і відростках хребців починають відкладатись гострі коралоподібні сольові нашарування, які порушують його нормальну морфологію і можуть травмувати сусідні структури (зазвичай це нервові волокна і судини). Також поступово зменшується висота міжхребцевих дисків, що призводить до їх перетирання і зменшення пружності. Кільцева зв’язка диска розтягується під тиском ядра (спочатку виникає протрузія, а після розриву цієї зв’язки — грижа). Такі зміни порушують стабільність міжхребцевого з’єднання, що може стати причиною міграції хребців та їх підвивиху. Усе зазначене вище стає причиною здавлення волокон спинного мозку, його судин та периферичних нервів, що призводить до порушення їх кровопостачання і живлення. Тривалі порушення трофіки неодмінно стають причиною зниження функції нерва і відповідно того органу, який цей нерв іннервує. Так ровивається атрофія.

Які ж симптоми можуть стати причиною звернень до лікаря?

Відчуття печіння, прострілу, раптового або поступовго обмеження рухів у ділянці хребта або черепа, вимушене положення тіла, ділянки болю та оніміння по ходу кінцівок із зниженням їх м’язової сили, накульгування, міжреберні невралгії, що можуть імітувати серцеву патологію, тощо.
На етапі діагностики під час огляду ми повинні встановити точну локалізацію, характер і похождення того чи іншого симптому, перевірити функцію і симетричність роботи м’язів, деталізувати скарги (що виникло, як давно, як пов’язано з активними і пасивними рухами, фізичним навантаженням, часом доби і т. д.), виконати функціональні проби. Збір даних історії хвороби проводиться особливо детально, оскільки під виглядом однієї патології часто маскується інша. Це вимагає проведення диференційної діагностики. На щастя, арсенал допоміжних методів у сучасного лікаря досить широкий і грамотне їх використання значно полегшить встановлення точного діагнозу, а відповідно і підбір найкращої тактики лікування. МРТ, КТ, УЗД, рентген — це ті методи, які є «золотим» стандартном діагностики. Важливе значення мають також і лабораторні показники пацієнта. Вони покажуть, чи є в організмі, наприклад, джерело постійного запалення, порушення гормонального обміну, дефіцит вітамінів, мінералів та інше. Усі ці окремі пазли в сукупності дають нам змогу побачити цілісну картину захворювання, встановити причинно-наслідкові зв’язки патології та визначити фактори ризику.

Як вилікувати спинальний больовий синдром?

Перш за все, хочеться застерегти пацієнтів від самолікування. Найчастіша помилка — це лікування болю хронічним прийомом знеболюючих. Знеболюючі — це біологічно активна группа препаратів, які чинять комплексний вплив на всі системи організму. Найбільший удар від тривалого прийому знеболюючих і протизапальних засобів беруть на себе печінка, шлунок, кишківник, нирки. Особливим чином ця група препаратів впливає на систему крові людини, порушуючи правильне співвідношення ії компонентів, що в подальшому може призвести до виникнення внутрішніх кровотеч та інтоксикації продуктами метаболізму препаратів. Звісно, що медикаментозна підтримка пацієнта під час лікування часто необхідна, але тільки коротким курсом і тільки за призначенням лікаря. У своїй роботі ми завжди використовуємо комплексний підхід лікування пацієнтів.

Що ж лежить в основі комплексного підходу лікування пацієнтів із спинальним больовим синдромом?

Лікування починається виключно після встановлення точного діагнозу і проведення всього об’єму діагностичних процедур. Керуючись досвідом, можу сказати, що в більшості випадків звернення болі в спині потребують не медикаментозного чи хірургічного лікування, а комбінованих методів сучасної фізіотерапії та обов’язкової спеціальної лікувальної фізкультури. За роки свого існування та розвитку реабілітаційна медицина перетворилась у цілком самостійну дисципліну, що постійно впроваджує передові методи лікування, які відповідають сучасним вимогам доказовості та ефективності. У своїй роботі ми орієнтуємось на відновлення порушеної функції органу, вирівнюванні м’язового дисбалансу, усуненні больового синдрому шляхом дії на його першопричини. Покращення стану відбувається природним шляхом, ресурсами самого організму. Під час курсу лікування на базі клініки «Авангард Мед» пацієнти отримують увесь необхідний об’єм допомоги, а також знання, навички та рекомендації, що значно підвищує рівень їх обізнанності у власному організмі та кратно підсилює ефективність лікування. Наша команда молодих та досвідчених фахівців уже готова вирвати вас із лап болю і подарувати нове життя вашій спині та суглобам. А гнучка система постійних акційних пропозицій зробить лікування доступним кожному. Чекаємо на вас!

 У медичному центрі вертебрології та реабілітації «Авангард Мед» використовується найсучасніше фізіотерапевтичне обладнання:

• Міостимуляція покращує тонус м’язів, кровообіг у хребті.
• Ударно-хвильова терапія діє, як знеболююче, покращує мікроциркуляцію крові в зоні впливу, прискорює регенерацію.
• Лазер високої інтенсивності дозволяє прибрати біль, що дає можливість відчути миттєве полегшення. Сприяє лімфатичному дренажу патологічної області, покращує регенерацію, знімає запалення.
• Магнітотерапія має протизапальну дію, поліпшує мікроциркуляцію крові.
• Ультразвук поліпшує кровообіг на клітинному рівні, біль стає меншим, підвищуються захисні властивості організму, розсмоктуються або стають еластичнішими рубці.
• Ортоплазма (PRP) — це унікальний метод, що дає можливість посилити регенерацію тканин, нормалізувати тканинне дихання, відрегулювати водний баланс та утворення колагенових й еластинових волокон. За рахунок цього поліпшується кровообіг, що призводить до швидкого загоєння пошкоджених ділянок.
• Лікувальна фізкультура (ЛФК) тренує м’язи, підтримує їх тонус, дозволяє створити міцний м’язовий корсет для підтримки спини і відновити поставу пацієнта. Покращує і відновлює свободу та амплітуду рухів.
Лікування в нашій клініці дає позитивні результати завдяки злагодженій командній роботі інструкторів ЛФК, реабілітологів, лікарів центру та медичних сестер, які виконують фізіотерапевтичні процедури.

 Ці методи сучасного лікування доступні в Чернігові лише в клініці «Авангард Мед».

Клініка займається лікуванням захворювань опорно-рухового апарату, реабілітацією після оперативних втручань, тяжких травм і хронічних захворювань в ортопедії та неврології. Висококваліфікована команда спеціалістів якісно проведе діагностику та призначить комплексне лікування тих станів, які люди безуспішно лікують роками мазями, пігулками та уколами, що бувають навіть небезпечними, особливо при тривалому використанні.

Ліц. МОЗ №3083 від 30.12.2020 р.