Втікачі з фронту. Вони ж дезертири і сзчшники

8.03.2024 | Війна

Втікачами називають тих, хто втік з фронту. Призвали, привезли в Бахмут чи під Авдіївку, а там стріляють, убивають. Мобілізований на таксі (чи на автобус, чи пішки) — і додому.

— Втікачі є двох категорій: дезертири і сзчшники, — пояснює 41-річний Павло ХАЙТОВ, чернігівський адвокат. — У них є військовий квиток, форма, автомат. А вони зняли форму, перевдягнулися в цивільне, заховали автомат, втекли з позиції і заперечують своє відношення до ЗСУ.

За це передбачена кримінальна відповідальність за статтею 408 «Дезертирство». Від двох до п’яти років. Але ми живемо у воєнному стані. І зараз відповідальність за таке від п’яти до 10 років позбавлення волі.

Про справи втікачів у чернігівських судах не чув.  А от сзчшників зараз багато.  В армії є таке поняття, як самохідка, самоволка. У кожного є своя правда і трагедія, чому він це зробив. Це той військовий, який залишив військову частину, окоп без поважної причини більше ніж на три доби, але потім повернувся. Ось історія чоловіка, який воює з 2014 року: залишив військову частину, поїхав до матері, хворої на рак четвертої стадії, клав у лікарню. Повернувся до частини із запізненням. Далі командир дає доручення провести службове розслідування. Якщо зробили висновок, що причина неповажна, справу передають до поліції. Вони вносять в ЄРДР, а далі передають у ДБР, що веде досудове розслідування. Опитують особу, свідків, вручають підозру — і в суд. Це якщо коротко.

Практика така, що прокуратура зазвичай просить п’ять років. Але застосовують статтю 75 Кримінального кодексу. Це звільнення від покарання з випробуванням. Суд дає умовне.

Ще цікава справа: хлопець був у відпустці станом на 24 лютого 2022 року. У день повномасштабного вторгнення не зміг приїхати по тривозі в інше місто. У Чернігові отримав автомат, воював. Коли з’явилася можливість виїхати, до військової частини не пустили. У 23 роки вже було декілька ротацій, отримував нагороди, грамоти, подя­ки. Зараз справа в суді, бо він сзчшник.

Є такий, що посварився з командиром, характер показав.

Хтось, дійсно, загуляв, забухав. Можливо, такого треба перевиховувати. Але це кадрові військові. З досвідом ведення бойових дій. І садити їх до в’язниці… Там вони мало принесуть користі державі.

— А от ті, що злякалися, не захотіли воювати, втекли… Багато їх?

— Можливо, це не наша підслідність, — припускає 39-річна Галина ЯКУБА, голова Ради адвокатів в Чернігівській області, чому адвокати не чули чернігівських втікачів. — Кримінальні справи порушують за місцем їх вчинення. Якщо це Запорізька, Херсонська, Донецька, Харківська області, схід, саме там і відкривають кримінальні провадження, а найближчі суди розглядають такі справи.

Чи рахує хтось втікачів?

У ДБР відповіли, що не ведуть облік.

Юлія СЕМЕНЕЦЬ

Пошук по сайту