Війна і двері

30.05.2024 | Війна

Сергій Кандиба

До російського вторгнення в Чернігові міняли та встановлювали двері лише під час продуманих, планових ремонтів. Після облоги міста додалися непланові. Від обстрілів та вибухів двері рвало, крутило, вибивало. В результаті ринок виробництва та продажу дверей швидко вийшов на рівень 2021 року. І навіть перевищив його. Принаймні, основні місцеві виробники дверей швидко відновили виробництво, а продажі в невеликих магазинах зросли, тому що згорів чернігівський гіпермаркет «Епіцентр».

 

1. «Легше розлучаються з грошима. Кажуть: «Хай сьогодні в домі буде гарно»

 Сергій КАНДИБА, власник магазину «100 дверей» на Масанах в Чернігові,  продає вхідні та міжкімнатні двері більше 15 років. Після деокупації області думав, що міжкімнатні двері — останнє, що купуватимуть. Адже страшно, чи не повториться російський наступ. А з ним обстріли, пожежі в жилих кварталах міста. Але продажі дверей поступово ростуть. Зараз у Сергія Кандиби 10 зразків вхідних дверей, міжкімнатних — більше 60.

 

На третьому році повномасштабного вторгнення міжкімнатні двері замовляють все частіше.

 

— Десь до осені 2022 року чернігівці остерігалися витрачати гроші на нове, — каже Сергій Кандиба. — Восени цивільні більш-менш звикли до повномасштабної війни. І почали робити повноцінні ремонти. Легше розлучаються з грошима. Кажуть: «Жили, економили, збирали кошти. А тепер ніхто не знає, що буде завтра. Раптом прилетить ракета. Хай сьогодні в домі буде гарно», — пояснює мотивацію покупців. — Невідомо, скільки коштуватиме гривня. А дверей нових-красивих надовго вистачить.

В середньому, люди міняють двері двічі за життя, пояснює підприємець. Молоді, які тільки купили зовсім нове помешкання або б/у, з «радянським» ремонтом, і старше покоління, коли ремонт роблять з фразою: «До кінця, щоб ще й онукам залишилось». А тепер додалася заміна пошкодженого під час боїв.

Сергій Кандиба розповів, що років 15 тому ринок вхідних дверей був майже весь зайнятий китайськими виробниками. Найдешевші вхідні двері коштували 300 гривень, а міжкімнатні 90 гривень. «Весть» проводила тоді експеримент — легко розрізали китайські двері відкривачкою для консервів.

З часом місцеві підприємці зрозуміли: основні матеріали для виготовлення дверей є (деревина, метал, пластик), плівку, МДФ можна виготовляти в Україні. Робочий ресурс чудовий. На виробництва додали нове обладнання і запустили процес. На третьому році повномасштабної війни більшість виробників дверей працюють в штатному режимі. Деякі навіть краще. Хоча  важко зі штатом, адже працівників мобілізували. З матеріалами також трапляються перебої. Зате повномасштабна війна закрила дешевий шлях доставки з Китаю та Європи — море.

В Чернігові чимало виробників металевих дверей, відомих в Україні і навіть за  її межами: «Абвер», «Арма», «Магда», «Гермес», «Сармак».

В області три серійні виробники між­кімнатних дверей. Один з найпотужніших виробників в Україні — «Корфад», корюківська фабрика міжкімнатних дверей, а також «Неман» та «НСД». Працюють під склад та індивідуальні замовлення.

Конкуренція також присутня. Є виробники з Житомирщини, Львівщини, Рівненщини, Київщини, Дніпра та інших областей. Але тимчасово ми втратили виробників зі східних регіонів. До прикладу, міжкімнатка втратила «Новий стиль» — потужного виробника з Херсонщини, були лідерами на ринку. Також дуже постраждала фабрика «Папа Карло» під Харковом.

— До вторгнення чернігівські виробники продавали двері і до сусідніх держав, про які не хочу навіть говорити, — Кандиба має на увазі росію і білорусь. — Зараз, в основному, експортують в Європу.

2. Білі вписуються в інтер’єр

Міжкімнатні двері — естетика, елемент декору. Вхідні — захист. В приватному будинку більше звертають увагу на теплоізоляцію. А міжкімнатка в квартирі як картина, що вішають на стіну, вважає Сергій Кандиба.

Невеликий спад попиту є в дорогому сегменті. Середній — основа продажів. Їх вартість від 7 до 20 тисяч гривень. Дешеві беруть менше. Раніше цей сегмент був затребуваний за рахунок організацій, шкіл, а також на новобудови. Зараз багато фондів, котрі допомагають у відновленні осель. В тому числі і дверми та вікнами.

Кандиба співпрацює з державною програмою «єВідновлення». В ціну дверей входить полотно, коробка, лиштва. Ручки, петлі.

— Я одразу озвучую ціну за всі комплектуючі, — уточнює. — Найдешевше дверне полотно коштує від 1100 гривень. В комплекті обійдеться від трьох тисяч гривень. Останнім часом замовляють двері білого кольору. Або фарбовані, або в спеціальній плівці.

Інколи запитують двері з натуральної деревини: ясен, дуб. Ціна на такі дверні блоки, в правильній комплектації, від 25 тисяч гривень.

— Кажуть, зараз не встановлюють двері зі склом, скляні. Якщо, тьху-тьху, прилетить, щоб не порізало.

— Інколи замовляють. Як не дивно, але повністю скляні двері безпечніші, ніж звичайні зі скляною вставкою. В повністю скляних дверях виробники використовують або загартоване скло, або тріплекс. Загартоване скло стійке до навантажень. А тріплекс — це багатошарове скло з плівкою, при деформації не розсипається, лише тріскається. Як приклад — таке скло використовують в автомобілях.

* * *

Вартість дверей «Корфад» — від 3698 гривень. Це тільки за дверне полотно. Приблизно така ж сума треба на комплектуючі. Олеся Бабич, менеджерка з продажів корюківськоі фабрики, каже, що роботу відновили в травні 2022 року. Продажі трохи зменшилися, але є. Працюють тільки під замовлення, виготовлення займає три дні. Співпрацюють і з магазинами, і з великими гіпермаркетами на українському ринку. Ті, кому треба відновлювати будинки після бойових дій, купують. І ті, хто планував ремонти, теж.

3. «Об’єми імпорту по Китаю збільшуються»

Один із найбільших чернігівських виробників вхідних дверей «Двері Булат» на ринку 11 років. Виробнича потужність 120 дверей в день, 3600 в місяць. Журнал «Форбс Україна» повідомив, що виторг підприємства в 2022 році склав 125 мільйонів гривень. Експортують продукцію в ЄС. З 2017 року продають в національній мережі гіпермаркетів «Епіцентр-К».

«Двері Булат» повернулися до роботи 6 квітня 2022 року. Російські танки від’їхали від Чернігова 1 квітня.

За словами Віктора Атрощенка, співзасновника підприємства, на території було чотири прямі влучання. Місяць відбудовувались. Перші продажі робили зі складів. Потім відновив роботу цех збирання. Обладнання запустили в травні, коли відновилась подача електроенергії.

— До повномасштабного вторгнення планували зрости в два рази. Вкладали ресурс, що допоміг втриматися і більш спокійно пройти складний період, — каже Віктор АТРОЩЕНКО. — У 2022 році продажі піднялися до рівня 2021 року.

Атрощенко не згоден, що китайські двері вже не актуальні. Каже, що на сьогоднішній день є двері китайського виробництва з хорошими характеристиками, котрі вигідніше привезти з Китаю. Питання стоїть навіть не у вартості, а в технології. Українські виробництва не можуть скласти конкуренцію більш сучасним китайським виробництвам.

— Я був в Китаї у відрядженні, бачив їхню продукцію. У них є достойна, — говорить співвласник «Булату». — І об’єми імпорту по Китаю зростають.

Ринок продажу дверей в Україні, на думку Віктора Атрощенка, просів у два-три рази. Ріст продажів дверей продавці відносно невеликих магазинів можуть відчути через відсутність в Чернігові «Епіцентру». Супермаркет забирав велику кількість продажів. І це, мабуть, ключовий фактор.

4. «Красу ніхто не відміняв»

 Сергій САЛЕНИК, чернігівець, займається встановленням дверей більше десяти років. Його робота коштує від півтори тисячі гривень за одні двері, в залежності від складності. Перше замовлення після того, як рашисти відступили від Чернігова, отримав у травні 2022 року, в новобудові.

— Більше роботи у мене зараз в новобудовах, — пояснює чоловік. — Хтось купив житло до вторгнення, хтось після. Часто дзвонять військові. Ремонти роблять, аби швидше заселитися в своє. Менше міняють двері в квартирах старих будинків. Але замовлення стабільно є. В кольорах: ставлять білі-сірі-чорні. Білі переважають. Старі кольори: вишня, вільха, горіх, дуб відійшли. Навіть якщо в назві є слово дуб, то нестандартний. Більше під структуру дубу, колір вже не такий.

Встановлюють різні, — про­довжує майстер. — В сучасних нових дизайнах дверей є скло. Темне, матове. Його не так багато, фрагментами, але є. Красу ніхто не відміняв.

Юлія СМОЛЯР.  Фото авторки