79-річний Олександр СНОПОК втратив на війні сина, 54-річного Олександра. За воїна родині належить виплата — 15 мільйонів гривень. Щоб швидше отримати гроші — треба були на операцію дружини (матері загиблого) — Снопок звернувся до Олександра ПЕРЕВЕРЗЄВА, чернігівського адвоката.
Чому Олександр Снопок підписав «Акт звірки розрахунків суми гонорару за надану правову допомогу за договором про надання правової допомоги»? Незрозуміло. Усе-таки 79 років чоловіку.
Сума адвокатського гонорару з родичів загиблого вражає — 400 тисяч гривень.
Пенсіонер показує документ від 15 серпня 2023 року. В акті розписано характер (зміст) послуги адвоката і скільки чого зроблено: «1. Правовий супровід спадкової справи, складання проєктів документів — 8 сторінок. 2. Проведення перемовин з іншими членами сім’ї — 50 годин. 3. Надання консультацій — 43 години. 4. Сім виїздів (відряджень) із клієнтом до м. Київ. 5. Представництво інтересів в Чернігівському обласному та Городнянському ТЦК — 11 відряджень. 6. Проведення переговорів із спадкоємцями, членами сім’ї загиблого — 25 годин. Термін виплати заборгованості (400 тисяч гривень) за договором про надання правової допомоги Снопок О. М. до 01.11.23 року».
— Які сім поїздок до Києва? Та не їздив я. Я адвоката два рази бачив, — обурюється Олександр Миколайович. — Звернувся до городнянського військкомату і звідти прийшла офіційна відповідь за підписом начальника, що стосовно загиблого Олександра Снопка від адвокатського об’єднання «Рябінін, Переверзєв та партнери» жодних звернень не надходило. Ось ця відповідь, — показує папірець з підписом воєнкома.
Олександр Миколайович — відома на Городнянщині людина. Живе у Ваганичах. Свого часу працював заступником голови колгоспу та 12 років був головою сільради.
— Ще до смерті сина дружина з ціпком ледь переходила кімнату, а після похорону взагалі ноги відмовили. Потрібна була операція. На одному коліні — 120 тисяч гривень і на другому стільки ж. А ще до операції необхідно було пройти курс лікування, бо в неї тиск. А це все гроші, — зітхає Олександр Снопок. — Думали, якщо займатиметься юрист, то виплати пришвидшать. Онука Катя знайшла чоловіка, який порадив адвоката Переверзєва.
26 липня ми поїхали до нього в Чернігів. Уклали договір, поїхали до нотаріуса. Там Катя і я оформили довіреності, якими уповноважили Переверзєва вести справи з оформлення наших спадкових прав, — показує довіреності Снопок. — Він звозив у банк, відкрили рахунок. Невдовзі я сходив у городнянський військкомат. А там сказали: «Даремно ви взяли адвоката, це ніяк не прискорить одержання грошей. Їх отримаєте не раніше, ніж через рік».
20 серпня 2023 року відвіз дружину в лікарню. Спека, почувався недобре, але пішов до адвоката, щоб розірвати договір. Від втрати сина був у стресовому стані. Поговорили. Уже вдома я став вчитуватися в документи…
Щоб зробити операції, Снопкам довелося продати три паї. Покупці взяли ріллю, за кожен пай дали по 800 доларів. Операції з інтервалом у сім місяців пройшли нормально. Тепер Алла Миколаївна і на вулицю може вийти, хоча все ще пересувається з паличкою.
1 листопада 2023 року Снопок отримав від адвоката лист-нагадування — заплатити 400 тисяч гривень заборгованості. Гроші за сина прийшли 8 травня 2024 року, по 750 тисяч. Решту виплачуватимуть упродовж 40 місяців.
— Право на виплату в мене, матері і вдови Олександра. Відразу відправив 200 тисяч гривень до підрозділу, в якому воює менший син Володя, — продовжує Снопок. — 100 тисяч віддав онуку, який в Естонії, це син загиблого Олександра. Він купить авто на фронт для підрозділу свого товариша. Відкрив карти і поклав гроші двом старшим правнукам, дітям Каті, дочки загиблого Олександра. Одне з п’яти дітей у неї інвалід. Дав п’ять тисяч городнянським волонтерам, які плетуть маскувальні сітки. Замовив сину пам’ятник. Колись за спільні гроші купили Володі квартиру в Новоселівці під Черніговом, вона була оформлена на мене. Її розбомбили. За зруйноване житло отримали сертифікат від держави. Додали грошей і за 39 тисяч доларів у Киселівці під Черніговом купили будинок із 32 сотками землі.
І ось прийшла повістка в суд. Що я повинен платити 400 тисяч гривень. І судиться зі мною не адвокат, а зовсім інша людина. Судовий збір він не платив, бо чорнобилець, і попросив розглянути позов без його присутності.
Позивається до Олександра Снопка Сергій Лисак, чернігівець. Справа про 400 тисяч у Городнянському районному суді.
Сергій Яникович викупив право відступлення вимоги в чернігівського адвокатського об’єднання «Рябінін, Переверзєв та партнери», з яким у Снопка був договір.
— Краще відправити ці гроші в армію, чим віддавати людям, які хочуть просто забрати собі, — каже 76-річна Алла СНОПОК, мати загиблого воїна.
— Наживаються на крові загиблих і горі сімей. І це не тільки нас стосується, а й багатьох інших. Якщо люди хочуть заробляти гроші, нехай ідуть на передову, — додає батько.
У вітальні Снопків усе нагадує про Олександра. Фото на стінах. Прапор 31 ОМБР, на ньому написано «ДЕД». Живі квіти у вазі біля великого портрета.
— Син не раз казав: «Ви, напевне, від мене повістки ховаєте». Хоча насправді ми цього не робили. Наприкінці січня 2023 року чую вночі — збирається. «Мамо, я на автобус. Уже побував у військкоматі, комісію пройшов», — пригадує Алла Снопок. — 25 січня вирушив до війська. Служив на Донеччині помічником кулеметника. Дзвонив нам кілька разів на день. Казав: «Жалкую, що не пішов раніше». Його поважали. 4 червня повідомив: «Ідемо на зачистку». Їхали вони на БТРі, сім чи вісім чоловік. Їх накрило ворожим вогнем. Помер 8 червня в лікарні Запоріжжя.
Олександр Переверзєв
«Ми нічого на ньому не заробили»
— Олександре Олександровичу, батько загиблого Снопка стверджує, що в Київ ви з ним не їздили і в городнянський військкомат не зверталися, як вказано в акті. Показав довідку з ТЦК. А тепер суд… — звернулася до адвоката Переверзєва.
— Ми не подавали на нього до суду. Не я його знайшов. Він сам до мене прийшов. Сам запропонував нормальну суму за роботу. Я прийняв його пропозицію. Ми почали все реально робити. Їздили, просили, готували проєкти, допомагали відкрити спадок, домовлялися з нотаріусами. Він сказав: «Отримаю гроші і заплачу за ваші послуги». Чоловік сам у всьому розписався. Сам усе бачив. У мене є звукозапис, де я уточнюю: «Ви згодні, ви згодні?» У мене постійно ведеться звукозапис. Ніхто ні до чого його не примушував. Ми на ньому нічого не заробили. Маючи працівників, несучи витрати по податках, нічого на ньому не нажили.
— Снопок сказав, що договір розірвали.
— Один договір ми розірвали і тут же уклали інший, на ці 400 тисяч гривень. Зменшили суму до цих чотирьохсот. З того моменту, як зателефонував і почав погрожувати, а не сказав: «Хлопці, давайте вам щось дам, щоб ви компенсували витрати». Ми відступили право вимоги за договором. Є людина, яка законно, офіційно купує борги через договір цесії. Наша фірма продала цей борг за десять тисяч гривень і цим самим ми хоч мінімально компенсували власні затрати. Не я, фірма отримала на свій розрахунковий рахунок ці кошти. І договір, і платіжка є в матеріалах судової справи.