СНАЙПЕРА ВАДИМА ЧОРНЕНКА ВІДСПІВАЛИ В ТРОЇЦЬКОМУ СОБОРІ

27.07.2023 | Війна

В Свято-Троїцькому кафедральному соборі Чернігова 25 липня попрощалися з 36-річним Вадимом Чорненком.

Це перший і поки що єдиний випадок після 24 лютого минулого року, коли в Троїцькому храмі УПЦ відспівували воїна, убитого росіянами.

Вадим загинув 18 липня на кордоні Донецької та Луганської областей. Закриту труну з тілом привезли ще о шостій ранку, аби простояла під час вранішнього богослужіння. Відспівували бійця четверо священників на чолі з  протоієреєм 38-річним Ігорем ПИДАНОМ, настоятелем Троїці. Допомагали два диякони. Супроводжував заупокійну літію хор півчих, якими керувала регент Ірина Фесик, невістка попереднього настоятеля собору, протоієрея Івана Фесика.

Провести Вадима в останній путь прийшли найрідніші та друзі, прихожани собору та побратими.

На сайті Чернігівської та Новгород-Сіверської єпархії  УПЦ написали, що Вадим герой і загинув, захищаючи від російської агресії Україну.

— Я вже багато років парафіянка цього храму. І Вадим сюди ходив на релігійні свята. Пам’ятаю, як два роки тому ми новий рік тут зустрічали. Причащалися, молилися. Стояли біля мощей святителя Лаврентія. Тому і вирішила сина відспівувати тут, пояснює 66-річна Тамара ЧОРНЕНКО, згорьована мати. — Синочок любив життя, Бога, людей, тварин. У нас був котик, його улюбленець. Він прожив 13 років. А кілька років тому Вадим приніс морську свинку, назвали її Боня. Перше, що він спитав, коли говорили востаннє :«Як там Боня?» Ми розмовляли 16 липня, а 18-го його не стало. Тоді ще розповідав: «У нас такий дощ пройшов, що я покупався».

Їхній підрозділ поїхав з Чернігова на фронт 30 червня. Вадим потрапив під артилерійський обстріл .Кажуть, його розірвало на дві частини.  Я його бачила в морзі, цілий. Такий красивий. Лише тіло трохи розпухло, уже ж вісім днів минуло. Під ним була кров.

Дуже хотіла, аби син переночував удома. Проте мене відговорили, мовляв, уже стільки днів минуло. Запах буде. Тому всю ніч молилася і в монастирі за нього читали. А вранці привезли під будинок, опісля сюди.

30 червня поїхав, 16-го ви розмовляли, 18-го загинув. Було погане передчуття?

— Я молилася. А увдругого сина Валентина, який теж нині служить, передчуття біди виникло, як тільки Вадим заїхав у той сектор.

Чим у мирному житті займався Вадим?

— Закінчив школу №19, потім ПТУ №5 за спеціальністю сантехнік, працював на різних роботах.  оли все почалося, він у перші дні пішов обороняти Чернігів.

Відмовляли?

— Навпаки. До того, як поїхати на передову, увесь час служив в області.

Поховали Вадима Чорненка на «Яцево».

* * *

— 18 липня патріарх Кирил заявив, що УПЦ на чолі з Онуфрієм є невіддільною частиною російської православної церкви. А ви відспівували українського воїна, на сайті єпархії написали герой. Не боїтеся, що вас за це покарають? — спитала Ігоря Пидана.

— Це прихожанин, який ходив до нас причащатися . Мати його ходить. Це наш герой. Слова патріарха  нас не цікавлять. Ми всі — громадяни України, а не Новоросії чи Малоросії.

То, може, перейдете в ПЦУ (Православну церкву України)?

— Там мені немає чого робити. Поки що ПЦУ мене нічим добрим не переконала, щоб туди можна було переходити. Господь сказав: «Мир вам». Якщо ми один одного не поважаємо, то який може бути мир?

Валентина ОСТЕРСЬКА

 

Вадим Чорненко. Фото Валентини Остерської