Сходи зруйновані. З п’ятого на шостий піднімаються драбиною

24.06.2022 | Війна

Олександр Швабауер

Сходи між п’ятим і шостим поверхом

Ліфтові двері в третьому під’їзді дев’ятиповерхівки по вулиці Мстиславській, 81 у Чернігові забиті дошками. Будинок обстріляли на початку березня. Стіни всередині побиті. Між п’ятим та шостим поверхами у вікно на сходовій клітці «прилетіло» щось велике. Від чого цілий сектор бетонних сходів відірвався і завис, тримаючись на кількох арматуринах.
Вже на п’ятому поверсі підніматися вище страшно. Над головою звисає бетонний блок сходів, і в який момент ця глиба надумає обірватися — невідомо. Далі між п’ятим та шостим поверхом, де сходи провалилися, покладена дерев’яна драбина.
Піднімаюсь, триматися ні за що. Драбина значно вужча сходової клітки, з боків провалля. А перила провалилися вниз разом з бетонними сходами. Ноги ковзаються по дошках і трусяться від страху висоти. Якось забираюся на шостий поверх.
— Бомбануло нас шостого березня о 19.20. Ми отут ховалися, — показує коридор своєї квартири 63-річний Микола ПУСТОВІТ, лікар-анестезіолог обласної дитячої лікарні. — Ми з дружиною і ще дві сім’ї з нашого будинку, сімейна пара і молода мама з дитиною. Вони якраз спускалися сходами, дружина їх сюди затягла. Мабуть, то була міна. Прилетіло шість снарядів, два з них у будинок, решта впали поряд.
Уже було темно. Тут влетіло між четвертим і п’ятим поверхом.
Снаряд не просто вибив вікно з рамою, а й розірвав стінку і пошкодив чотири прольоти сходів. Три повідходили від стін, один обвалився.
— Ходити не страшно по такому?
— Я на гору Казбек забирався! — лікар бадьорим кроком спускається драбиною вниз.
— А нас тут шостого взагалі завалило, — виходить з тамбура на п’ятому поверсі 69-річна Ніна ШОЛОХ. — Стільки бетону було! Потім влаштували суботник, півдня все виносили, скло прибирали.
Весь прольот висів на оцій одній арматурині. Ми тут стояли, попереджали, бо люди з верхніх поверхів біжать, дітей ведуть, на руках несуть, їм не видно цієї дірки.
Та й зараз з дітьми підніматися по цьому трапу важко.
— Дружина вже двічі ледь вниз не впала, — піднімається сходами Дмитро КОЛЕСНИК. — Раз нога зізсковзнула і провалилася, другий раз я її встиг підхопити. Вона дуже тут проходити боїться. Коли ми збігали з нею під час бомбардування, сходи вже висіли, і Оксана ними просто злазила. Я саме ніс на руках сусідського хлопчика. Ніч у підвалі сиділи. Ще морози були. Підвал зовсім не придатний для укриття, «бомжатник». Мало того, на сьомому поверсі воду прорвало, затопило шість нижніх. Викидали надвір лінолеум, доріжки. Ми після підвалу до знайомих перебралися, повернулися, тільки коли стріляти перестали.
Металеві підпорки під сходи зразу після вибухів ДСНС поставила. Бо зносили лежачу бабусю на ковдрі, і той блок би не витримав
— А оті труби для підтримання бетону сусід Миша з 9-го поверху робив. Він у школі столярем працює. ОЖБК-13, який обслуговує наш будинок, також швидко зреагував. Бригада приїхала вранці наступного дня.
Конструкція драбини ненадійна, в місцях кріплення дощок між собою — по одному цвяху. Ну, хоч би по два забили…
— І ширшу можна було б. Або дірки з боків поприкривати. Тонкі реєчки на ній вчора з’явились, щоб нога не ковзалася (говоримо 5 травня. — Авт.), — додає Ніна Іванівна.

* * *

Тепер драбина з перилами.
«Грошей поки не дають. Вікна склять за свої”
— Що пошкодило сходи в будинку по Мстиславській?
— Швидше за все, «Град», фугасний снаряд. Приліт був ще й на перший поверх, розбило прибудований балкон, — розповідає 54-річний Володимир Прищеп, начальник ОЖБК-13. Підприємство обслуговує 124 будинки. — Власники квартири будуть відбудовувати самостійно. А ми займатимемося сходами і ліфтом. Воду в будинок ми вже подали. Відновили електрощиток (були порвані проводи). Каналізація працює. Світло є у всіх квартирах. Поки що на одній фазі, запрацюють магазини, купимо нормальний кабель, зробимо.
Не все зразу. Ще ж тільки місяць, як тихо стало в місті. Навіть при таких сходах у них не найгірший варіант. Відновимо обов’язково.
— Чи багато таких будинків зі зруйнованими сходами у вас на ділянці?
— Дякувати Богові, один, — зітхає. — Це найбільш серйозне попадання. Є ще два будинки, де постраждала бетонна покрівля (пробиті плити на даху багатоповерхівок). Дрібні пробоїни ми вже усунули своїми силами. Є з меншими пошкодженнями, де непряме попадання: посічені стіни, наскрізні попадання уламків через вікно — таких 13 будинків.
Розбиті вікна ми навіть не рахуємо, близько 40 будинків.
— Мешканці склять самі?
— В квартирах — самі. На сходових майданчиках, де невелика кількість, там ми. Є беушні матеріали. Десь у людей є свої старі запаси, виїжджаємо, ставимо.
Там, де велика кількість пошкоджень, поки що оформляємо. Є міська схема. Складаємо акти. Може, буде якась допомога від держави. В будь-якому випадку, застеклення під’їздів не горить, зараз потеплішало. До зими застеклим, нікуди не дінемося. Важливіше відновити покрівлю будинків.
— Уже якась допомога від держави, міста чи області надходила?
— Порадами. Фінансової поки що ніякої.
— А виділені кошти на відновлення Чернігівської області?
— То не гроші, а сльози. І є необхідніші об’єкти для відновлення по області. Перші гроші пішли на мости, це важливіше. І що на місто ті 100 мільйонів гривень? Це навіть на розбір розбитих вдрабадан будинків не вистачить.
По сходовому майданчику на Мстиславській складемо акт. Якщо не буде державної експертизи, проведемо свою. Так не залишимо. Поки що підстрахувалися, поставили тимчасово підпорки. На власний розсуд, на свій страх і ризик, я теж не ремонтуватиму. Теоретично уявляю, що там треба робити, але краще проєкт. Бо раптом що…
Я розумію людей, вони хочуть якнайшвидше. По ліфту там теж потрібна експертиза. Спочатку сходи, потім обстеження ліфта.
— На який-небудь з підпорядкованих вам будинків вже проводилась державна експертиза?
— Ні на один з міських будинків ще не було. За розпорядженням голови міськради створена комісія (голова комісії — Олександр Атрощенко. — Авт.). Кілька робочих груп, за різними напрямками (медицина, освіта, житлові будинки і так далі). І на сьогоднішній день вони проводять поки що тільки візуальне обстеження (по багатоквартирних будинках голова комісії — Ярослав Куц. — Авт.). Складаємо інвентаризацію руйнацій. Зразки актів передають нам (на ЖЕКи). Наступним етапом після цього обстеження і складання акта буде вирішуватися проведення експертиз. Експертиза теж потребує оплати. Потім проєкт. Він ще дорожчий. Відселити мешканців ми не можемо, куди?
Де легкі пошкодження, скажімо, тільки скло вилетіло, експертизи проводитись не будуть. А от якщо «прилетіло» або вибух поряд з будинком, що його могло тряхнути, панелі здвинутися, там експертиза необхідна.
— Може людина сподіватися на експертизу і компенсацію, якщо вікна вилетіли в квартирі?
— Може. Надія помирає останньою. У мене в будинку, нас теж обстрілювали, вилетіло п’ять пластикових вікон, шифер уламками попробивало. Вікна я вже купив сам, але дружина чомусь сказала, що ставити будемо після 9 травня, — засміявся Володимир Миколайович. — Комусь жити ніде, як мешканцям будинку по проспекту Миру, 249, а у когось скло на балконі випало.
— Довго чекати, поки прийде комісія, зробить огляд?
— Протягом тижня-двох. А квартплату своїм мешканцям ми за два місяці не начисляли. Викручуємося поки що, на «підшкірних» запасах.
Експертиза одного ліфта до війни коштувала до 12 тисяч гривень. А ремонт обійдеться… — на секунду задумується керівник ЖЕКу. — Там ліфт 25-річний — ремонт коштуватиме десь 300-400 тисяч гривень. Це нормальний, з заміною лебідки, тросів, кабіни. До речі, в цьому будинку і робили експертизу ліфта, якраз перед початком воєнних дій. А тепер треба заново, ми ж не знаємо, що там ще пошкодилося.
У приватному секторі поліція також швидко проводить огляд і видає довідку (для приватного будинку необхідна довідка з поліції або з прокуратури або від ДСНС, що будинок справді постраждав у результаті воєнних дій). Потім звернення в міську раду або у військову адміністрацію. Приватникам бажано зареєструватися у додатку «Дія».

Олена ГОБАНОВА
Фото автора