Руслана Журида затримала контррозвідка СБУ. Підозрюють у співпраці з ворогом

28.09.2023 | Війна

«Контррозвідка СБУ затримала інформатора спецслужб рф, який збирав розвіддані про українські війська та критичну інфраструктуру в прикордонних районах області.
Насамперед ворога цікавила інформація про місця розташування блокпостів, чисельність особового складу, наявність військової техніки ЗСУ та будівництво на території регіону об’єктів військової авіації.
Також зловмисник «малював» для агресора схеми місцевих залізничних маршрутів, якими курсують вантажні ешелони.
Крім того, фігурант, за завданням ворожих спецслужб, збирав інформацію про об’єкти енергетичної інфраструктури обласного центру.
Розвідувальна інформація потрібна була окупантам для підготовки нової серії повітряних атак по регіону.
Співробітники СБУ задокументували злочинні дії зловмисника і затримали його за місцем проживання. Під час обшуку в затриманого виявлено мобільний телефон, який він використовував для комунікації з агресором.
За даними слідства, ворожим інформатором є місцевий житель, який на період окупації частини регіону потрапив у поле зору загарбників через свої прокремлівські погляди.
У травні цього року на чоловіка дистанційно вийшов представник спецслужб рф і запропонував йому співпрацю.
Згодом російський інформатор приступив до виконання ворожих завдань, про що звітував агресору в анонімному чаті. Щоб приховати злочинну діяльність, він одразу видаляв усі повідомлення після кожного сеансу зв’язку з окупантами.
Однак, це не допомогло. Співробітники СБУ зібрали на фігуранта обгрунтовану доказову базу і повідомили йому про підозру за ст. 114-2 Кримінального кодексу України (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ).
Наразі він перебуває під вартою. Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину. Зловмиснику загрожує до 12 років тюрми», — повідомила СБУ.
Спецслужба підозрює  44-річного Руслана Журида зі Старого Білоуса під Черніговом. Він єдиний син Ніни Журид, відомого лікаря-педітра з дитячої поліклініки на Пирогова. Після закінчення Полтавської стоматакадемії працював стоматологом, як вказує сам у  «ARIUS».
Випускник чернігівської школи №21, тієї самої, куди третього березня 2022 року росіяни скинули авіабомби. Школа зруйнована. Були поранені. Поряд, у провулку Білоруський, 7, загинула родина Желдак: Михайло, батько, його донька, син, зять, бабуся. Вижила тільки дружина Світлана Желдак та її мати.
— Він хлопець слизький. Собі на умі. У класі ні з ким не товаришував. Іноді його було важко зрозуміти. Мати — прекрасна жінка. Я говорила їй про сина. Він не був відмінником, але вступив до медичного вишу, можливо, на платне навчання. Після школи не пам’ятаю, аби приходив на зустрічі випускників. І мені не доводилося з ним перетинатися, — пригадує Журида 68-річна  Раїса ЛУТЧЕНКО, колишній класний керівник.
Руслан Журид — однокласник загиблого Михайла Желдака.
У Старому Білоусі розповідають таке: Журиди розійшлися, коли Руслан ще був малим. Мати на роботі, вихованням займалася бабуся. Пилинки з нього здували, не пускали гуляти з однолітками, аби нічого не сталося. Усюди над ним була гіперопіка. Жив сам: ні друзів, ні подруг, сім’ї так і не створив. Працював  стоматологом, а останній рік місцеві не бачили, аби ходив на роботу. Припускають, можливо, боявся, що як медику вручать повістку на найближчому блокпості. Днями сидів удома, в інтернеті. Виходив іноді  на вулицю, але не далі дитячого майданчика, де збираються місцеві пияки, і з ними випивав. У нього була тяга до спиртного, але від знайомих він її приховував.
Як перехилить чарку, починав філософствувати про конституцію, права людини, свободу віросповідання.  Більшість у Білоусі не вірять, що міг збирати якісь дані, оскільки не бачили, аби кудись їздив. Усе вдома, а мати на пенсії і тягне роботу, хоча їй вже під 70 років. У березні 2022 року, коли не було в селі електрики і газу, перейшли жити до сусіда, бо там буржуйка. Мати жаліла Руслана, сама носила дрова, мовляв, син хворий.
Десь три тижні тому до них додому прийшли з СБУ. У Журида забрали мобілку. Односельці припускають, аби він відчував  вину, уже б утік. Усі схиляються до думки, що суд розбереться.
Чи збіглося в часі, чи горе притисло, та, кажуть, мати потрапила до лікарні.
Суд обрав Журиду запобіжний захід — тримання в СІЗО.
В ухвалі Деснянського суду щодо підозрюваного сказано: «Перебував на лікуванні в КНП «Чернігівська обласна лікарня» з 19.09.2023 по 21.09.2023, виписаний 21.09.2023 на амбулаторне лікування. За наявності скарг на стан здоров’я, підозрюваний та його захисник не позбавлені права на звернення до медичної частини установи утримання під вартою або до прокурора в разі порушення своїх прав».

Валентина ОСТЕРСЬКА

Руслан Журид. Фото з інтернету