Північний край під обстрілами: як війна змінює життя прикордонних громад Чернігівщини

Андрій Кужель, політичний оглядач
Усе більше й більше потерпає від щоденних обстрілів армії агресора північне прикордоння Чернігівської області. У щоденних зведеннях не менше 10 населених пунктів під постійним обстрілом. Це села Семенівської, Новгород-Сіверської, Корюківської, Сновської та Городнянської громад.
Загалом, за минулий тиждень було 132 обстріли — 435 вибухів. Ворог атакував 27 населених пунктів області. Зокрема, армія РФ завдала 56 авіаударів КАБами, некерованими авіаційними ракетами, ударними FPV-дронами та БпЛА типу Shahed.
У прикордонних селах майже не залишилось мешканців. А з початку року, коли росіяни вдарили КАБами по Семенівці, почалась міграція і з центра громади. Сторінка Сергія Деденка, міського голови Семенівки, перетворилась радше на інформаційну дошку: де отримати плівку, ОСБ, гуманітарну допомогу. Місто латає рани від прильоту до прильоту.
Лише за один з тижнів січня, за повідомленням обласної військової адміністрації, з Семенівської громади виїхало майже 300 людей, більшість з них з самої Семенівки. Офіційної статистики немає, але можна уявити, що за період війни північний край покинули тисячі мешканців.
Більша частина переселенців знайшли пристановище в сусідніх громадах. Ситуація з великою кількістю переселенців вимагає системних рішень, яких наразі, щоправда, не видно.
Понад сотня людей з Семенівщини розселені в модульних містечках поблизу Чернігова. Волонтери і представники влади надають гуманітарну допомогу переселенцям. З ними працюють психологи.
Самі по собі модульні містечка не призначені для тривалого проживання людей. Ще в серпні 2022 року Олексій Чернишов, тодішній міністр розвитку громад і територій України, відкриваючи перше містечко, обіцяв, що це тимчасове рішення, і вже за рік люди повернуться до своїх домівок. Чернишов уже встиг змінити кілька посад, а постраждалі так само живуть у тимчасовому містечку.
Порідшали і візити поважних гостей до модульних містечок. Якщо одразу після відкриття туди водили міжнародні делегації, приїжджало вище керівництво країни, то зараз радше воліють не включати модульні містечка до планів візитів. Соціальна напруга все ж присутня.
За результатами моніторингового візиту фахівців Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області зафіксовано, що модульне містечко в Новоселівці не пристосоване до умов перебування осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. Зокрема, душові кімнати не обладнані для потреб таких категорій, також відсутнє укриття.
І якщо технічні моменти виправити завжди можна, то залишається головне питання. Щоб тимчасове не стало постійним для переселенців з півночі, як воно вже є для жителів зруйнованого передмістя Чернігова.
Одним з важливих викликів для влади в цьому році буде забезпечити системне рішення, адже якщо не буде створено для них умов на Чернігівщині, то скоріш за все вони поїдуть далі: на захід, у Київ, в Європу. А кількість мешканців нашої області і надалі продовжуватиме стрімко скорочуватись.
Пошук по сайту
Категорії
- Місто (774)
- Війна (275)
- Перехрестя (186)
- Політика (93)
- Кримінал (89)
- Здоров'я (76)
- Заєдісь! (58)
- Довоєнне (45)
- Весілля (32)
- Проєкт «Допоможи випускнику потрапити на шкільний бал» (29)
- Будмайданчик (26)
- Земля (21)
- Про простих (16)
- Промка (15)
- Чорна скринька (13)
- Життя (10)
- Жіноча рада (9)
- Акція (8)
- Про складних (8)
- Кіно (8)
- Ковід (8)
- Розгрузись (7)
- Новини (2)
- Точка зору (1)