Петрик передчував, що втратить батька

5.09.2023 | Війна

5 вересня в Катерининському соборі відспівували 48-річного Андрія Гулого, стрільця-помічника гранатометника. Він помер 20 вересня в Харківській обласній лікарні від пневмонії. Без батька залишилося троє дітей.
Схилившись над домовиною, за сином плакала Лідія Іванівна, мати.
— Донька з онуками нині в Бельгії. Петрику 11 років, Льоші п’ять. (Є ще донька від першого шлюбу, їй 18. — Авт.). Покинути дітей і приїхати на прощання не змогла. Залишати синів самих чи на чужих людей не можна. Дітей можуть відібрати і віддати в іншу сім’ю. Там з цим дуже суворо. І з ними їхати — проблема. В Україну в’їде, а назад її не випустять, тому що медик, — утирає сльози 64-річна Тамара БАГАЛІЙ, теща покійного.
Андрій родом з Іванкова Київської області. Його батько був начальником міліції в Славутичі, потім призначили в Чернігів керувати податковою. Але пропрацював недовго. Так сім’я й оселилася в Чернігові. Андрій закінчив інститут внутрішніх справ. Змінив кілька місць роботи. Працював у Лук’янівському СІЗО Києва. З моєю донькою познайомилися на роботі, у компанії «Крафт». Був в охороні, а вона медиком.
Коли донька з онуками виїжджала, Петя розплакався. У зятя теж закапали сльози. «Це він за мною плаче», — сказав. А Петрик: «Тату, я тебе більше ніколи не побачу!» Хоч проводжаючих в автобус не впускали, Андрій рвонув ,поцілував Петю. «Усе буде добре. От побачиш», — заспокоїв.
Вони поїхали, Андрій продовжив службу (служив з квітня минулого року). Спочатку був на Київщині, а згодом на передовій. Пройшов найгарячіші точки. Де служить, що робить, відповідав, що їм не можна розголошувати. Ніколи не скаржився. Про те, яким він був на фронті, говорять його нагороди: медаль  «Учасник бойових дій» та нагрудний знак за відвагу «Сталевий хрест».
Незадовго до смерті зятя сняться мені діти, а біля них — чорна чоловіча тінь. Донька в мене добре вміє сни розгадувати, та я не стала її тривожити. Поділилася з сестрою, та теж уміє сни тлумачити. Сказала: «Не стане Андрія». А того дня, як помер, донька дзвонить і запитує в старшого, чи менший прокинувся. А той відповідає, що ще спить, а вже скоро дванадцята година. Попросила розбудити. Малий розплющив очі і говорить: «Я не спав, я з татком розмовляв…». Йому було три роки, як виїхали, про батька майже не згадував. І раптом таке.

* * *

Є втрати бойові і небойові. Якщо загинув під час виконання бойового завдання, держава виплачує рідним 15 мільйонів гривень.
У разі загибелі або смерті під час виконання обов’язків військової служби, допомога виплачується в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму. Наразі це мільйон 702,5 тисяч гривень.
Якщо військовослужбовець помер під час проходження служби, тоді родина отримає допомогу в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму — мільйон 135 тисяч гривень.
Рідні тих, хто скоїв самогубство, помер від отруєння алкоголем, можуть розраховувати лише на допомогу на поховання, близько 12 тисяч гривень.

Валентина ОСТЕРСЬКА, фото автора