Модульні будинки в Новоселівці підключать до газу. Як це зробити, вирішували майже рік
Головна » Війна » Модульні будинки в Новоселівці підключать до газу. Як це зробити, вирішували майже рік
11.04.2024 | Війна
Газівники нарахували по 100 тисяч гривень
— Перед тим, як їх встановлювати, ми приїздили в Новоселівку, вели перемовини з громадою, майбутніми власниками, представниками Чернігівської ОВА, — розповідає Юлія СКРИПКА, менеджер по проєктах «Опен дор юкрейн» в Чернігівській області. — Обговорювали систему опалення. В принципі, ці будинки можуть обігріватися електрикою. Та існуючі електромережі не потягнуть таке навантаження. Треба збільшувати потужності. Крім того, електрику часом відключають, енергетична інфраструктура постійно зазнає ворожих атак.
Газ — найкраще рішення, до цього прийшли всі сторони перемовин. Фонд підписав меморандум про співпрацю з громадою. В будинках поставили труби, закупили газові котли.
І тут вилізла проблема: треба платити за проєкт підведення газу, за перемички, за підключення. По кожному будиночку газівники нарахували більше ста тисяч гривень.
Одинадцять місяців справа стояла на місці. Нарешті зрушила. Можливо, попередні публікації у «Весті» теж допомогли. Принаймні, громадський розголос точно спрацював у плюс.
Представники благодійного нідерландсього фонду «Опен дор Юкрейн»
«Ми хочемо їхати до тієї громади, яка допомогатиме»
39-річний Костянтин МЕГЕМ, перший заступник начальника Чернігівської ОВА, розповідав представникам фонду про бої в Новоселівці. На питання про оплату за підключення газу відповів коротко:
— Думаю, в короткі терміни вирішимо. Зараз ведемо перемовини з керівництвом підприємства, що займається підведенням газу до будинків. І результати будуть позитивні.
В Новоселівку приїхав і 39-річний Максим СИНЯВІН, заступник міського голови Тростянецької міськради.
— Чимало будинків у Тростянці було зруйновано під час повномасштабного вторгнення, — сказав Синявін. — Дуже хочемо, аби цей фонд зайшов і до нас. Ми за 35 кілометрів від кордону з росією. Артилерія поки не долітає. Але наші села за 15 кілометрів до кордону, туди долітає.
— Поки обдумуємо: чи будемо продовжувати працювати на Чернігівщині, чи поїдемо на Сумщину, — додала Юлія Скрипка. — Чекати, доки місцева влада вирішить питання газу… Ми хочемо їхати до тієї громади, яка буде допомагати.
Фінські модульки у Новоселівці — пілотний проєкт. Будинки подібного типу поки що тільки під Черніговом. Їх встановили на ділянках власників, поряд з їх розбитими хатами. Для цього села — найкраще тимчасове рішення. Тому що 147 з 363 будинків Новоселівки під час боїв були повністю знищені, 172 частково пошкоджені. Люди скитаються без житла: деякі досі живуть у курниках та теплицях, у родичів, на зйомних квартирах.
— У нас є модульне містечко для спільного проживання сімей, польська допомога, та працюють два фонди: Open Door Ukraine (ODU), «Опен дор Юкрейн» і американський приватний благодійний фонд «До України з любов’ю», — розповідає 60-річний Володимир ГРАБИНА, староста Вознесенського, куди входить і Новоселівка. — Його представники відзняли в громаді 45 сюжетів. Відео переглядають американці, якщо чимось історія їх чіпляє, виділяють кошти на індивідуальні модульні будиночки. На сьогодні приїхало чотири таких будинки, площею 28 і 58 метрів квадратних. Планують допомогти й іншим сім’ям.
Будинки від американського фонду — на електриці. А перевага модульок на газу ще й в тому, що їх можна перевести з тимчасового житла у постійне.
«Відразу після деокупації обіцяли — буде безкоштовно»
— Дядя Слава в Австрії, переніс операцію на серці, зараз там на реабілітації, — пояснює, чому замість власників отримує ключі. — Живу в Сосниці, їжджу часто повз цей будинок. Бачила, як його монтували. Але всередині не була. Дядя Слава тільки довів все до пуття, — розповідає про зруйноване подвір’я. Дім Мінченків був між двома заправками в Новоселівці. Саме там точилися бої за Чернігів. — Над трасою стояло кафе, — показує зруйновані стіни. — Отут були бокси, Юра, брат, займався ремонтом автомобілів, — показує інше зруйноване приміщення, де ще й досі іржавіють автівки. — А ще були кімнати, котрі здавали в оренду для проведення свят. Гараж … Тільки все привели до ладу, перестали жити в ремонтах, і бац — війна. Все згоріло.
Дівчина по відеозв’язку показувала сину дяді Слави Юрію начиння будиночку.
— Відразу після деокупації обіцяли всі комунікації підвести, підключити безкоштовно. Коли дійшли до моменту підведення газу, поїхали в «Чернігівгаз». І нам сказали: «Ми не будемо під’єднувати. Бо немає грошей. Робіть за свій рахунок». Ситуація виникла цікава. До руйнувань ми за всі підключення платили самі. Боргів не було. І тут нам кажуть: договір з нами ніхто не розривав. Він діючий. Ми є абонентами «Чернігівгазу». Але треба знову платити. До нас приїздили представники газової служби, — додав Юрій МІНЧЕНКО телефоном. Зараз він з батьками в Австрії. — Я все їм показував. Дивилися відстань від шахти. Чи треба рити траншеї, аби підвести. Не треба, у мене труби йтимуть по повітрю. За проєкт і підключення нарахували 127 тисяч гривень.
Котел при мені встановлювали. Хлопці швидко робили. Якісно фундамент заливали, опалубка хороша. Трикамерні вікна. По швидкості і якості питань немає.
Віта Чернякова отримала ключі за свого дядька В’ячеслава Мінченка
Домовились!
Представники Чернігівської ОВА та Вознесенського старостату, куди входить Новоселівка, нарешті домовились про підключення п’яти модульних будинків до газу.
Володимир Грабина, староста, підтвердив:
— 40 тисяч гривень зі 100 потрібно було на оплату робіт: прокладання труб, риття траншей. На допомогу прийшов Центр зайнятості. Вони підберуть фахівців, які розбираються, як підключати газ до будинку, ті виконають роботи, оплатить Центр зайнятості. Фонд «Солідарність Леруа Мерлен» надасть матеріали. Вони партнери фонду «Опен дор Юкрейн». Я спілкувався з «Леруа Мерлен» у п’ятницю, у них уже готові рахунки, усі п’ять, на оплату матеріалів, потрібних для підключення газу. Чекаємо труби та інше.
Газівники пообіцяли: врізку в газопровід, заведення в хату і підключення до котла, встановлення лічильника, пломбування виконають безкоштовно. Власники модульок нічого не платитимуть.