«Кияни звернулися з приводу усиновлення»

20.05.2024 | Війна

600 дітей в області потребує батьків. При цьому інтерес до всиновлення пожвавився. Припускають, що одна з причин — діти дають бронь від призову.

— Кажуть, що через війну кияни цікавляться інтернатними закладами, з ліцею усиновили багато дітей, лишилося на всиновлення тільки 12, — звертаюся до Лідії ЯРОШЕНКО, директорки комунального закладу «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради.

— Цього року кияни звернулися з приводу усиновлення, — каже Лідія Ярошенко. — Було судове засідання. Було рішення, але воно ще не вступило в силу. Тобто, протягом 2024 року жодну дитину не всиновили. І протягом минулого року не всиновили.

Ліцей розташований на Подусівці. Це колишня школа-інтернат спортивного профілю.  Серед вихованців відомий боксер Дмитро Митрофанов та футболістки, які грають у збірній України. Зараз у ліцеї, де можна жити цілодобово, вчиться 225 дітей від 6 до 18 років з усієї області, у тому числі з Чернігова. Серед них діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з неблагополучних сімей, з сімей, що в опинилася складних сімейних обставинах.

— Дітки всі дуже хочуть у родини, — співчуває Лідія Михайлівна. І нагадує, що питанням усиновлення займається служба у справах дітей. Всі статусні діти (діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування) стоять на всеукраїнському обліку по всиновленню. Вони і потенційні батьки можуть (існує процедура) познайомитися.

 

«Хочуть брати маленьких»

Станіслав ЖЕЛЕЗНИЙ, заступник начальника служби — начальник відділу захисту прав дитини та розвитку сімейних форм виховання служби у справах дітей Чернігівської обласної військової адміністрації, відмічає, що інтерес до всиновлення дітей завжди був. Зараз, дійсно, пожвавився.

— Сьогодні дітей більше беруть, — каже Станіслав Железний. — Хочуть маленьких. Щоб було один-два роки.

Зі слів Станіслава Железного, в області на обліку з усиновлення перебуває шість сотень дітей. Переважна більшість, відсотків 85, старше 10 років.

— Батьки хочуть маленьких, — повторює Станіслав Анатолійович. — А серед маленьких є з вадами розвитку. Наприклад, у Прилуках працює Будинок дитини «Надія». Там кількість малюків, які підлягають усиновленню, більше десятка. Але люди не хочуть діток з інвалідністю.

 

«Троє неповнолітніх — батько з матір’ю  можуть виїхати за кордон»

— Скільки треба дітей, щоб не забрали на війну? – запитую юриста.

— Троє, — каже 65-річний Олександр ПІДГОРНИЙ, директор громадської організації «Чернігівський центр прав людини». — Якщо в родині троє неповнолітніх дітей, батько з матір’ю  можуть виїхати за кордон. Щоб усиновити, треба купа документів. Це не так просто.  І якщо через військовий стан кинулися усиновлювати, де гарантія, що згодом не відмовляться від дитини?

Тамара КРАВЧЕНКО