Адаптація військових або Вихід із зони комфорту після цивільного життя
Головна » Війна » Адаптація військових або Вихід із зони комфорту після цивільного життя
5.05.2025 | Війна
Важливим етапом для новобранців, які мобілізувалися до Збройних Сил України, є поступовий перехід від цивільного життя до умов військового побуту і виконання бойових задач. Тому перед початком навчань проводиться цілий комплекс заходів та психологічних тренінгів.
Наприклад, днями на Чернігівщині у 242-у Центрі підготовки підрозділів оперативного командування «Північ», де готують мобілізованих, провели заняття за участі командування, психологів та істориків від Українського інституту національної пам’яті.
Також до початку проходження базової загальновійськової підготовки (БЗВП) у майбутніх захисників може виникнути багато запитань щодо служби, адаптації, майбутньої військової діяльності тощо. І тут саме військові психологи першими приходять на допомогу і вже разом з курсантами знаходять усі потрібні відповіді.
«Це має на меті змусити їх задуматися: що їх підтримує, що їх надихає, що їх мотивує, що дає їм опору у військовій службі», – зауважив військовий психолог Олександр Чеван. – « І якщо вони вперше задумалися над тим, що вони роблять, – це важлива справа, а брак досвіду можна надолужити, особливо за підтримки побратимів, – оце було найціннішим здобутком занять».
Ще одним із заходів адаптації у 242 Центрі підготовки підрозділів є тренінг з фахівцями групи контролю бойового стресу.
«Тренінг спрямований допомогти мобілізованим військовим зрозуміти і побачити варіанти мотивації, сенсу військової служби, відповісти на запитання щодо законодавства, яке регулює питання відповідальності, а також проговорити проблемні питання, почути їх потреби і сформувати командну спільну мету: а для чого ми у війську, чого ми прагнемо і чому важлива роль кожного», – розповів військовий психолог Володимир Гупало. – «Ми почули багато уточнюючих запитань. Це їхній критерій активності. Майже половина ділилася своїм досвідом. Я побачив зацікавленість, вони були сконцентровані та досить активні».
Сьогодні в Збройних Силах України, на думку психолога, є нестача подібних занять, і на його переконання психологічна підготовка є не менш важливою за фахову військову. Вдале поєднання цих двох компонентів дасть стратегічний впевнений і високий результат для війська.
Відділ зв’язків з громадськістю управління комунікацій ОК «Північ»