26 тисяч голосів для сина (посмертно)

22.02.2024 | Війна

Дмитро Новік

Дмитру Новіку, водію-механіку танка, старшому солдату, було 28 років. Загинув поблизу села Іванівське під Бахмутом. Тепер його мати просить Президента надати сину звання «Герой України».

Причепив машину до танка. Щоб вивезти і врятувати своїх
— 2-й батальйон 5-ї окремої штурмової бригади 8 березня 2023 року покидав позиції та займав нові. Командир дав завдання хлопцям знайти безпечнішу дорогу для відходу. Діма разом з двома побратимами виїхав танком на розвідку, щоб подивитись та оцінити.

Перед ними на шляху застрягла машина з нашими бійцями. Авто зламалося. Син підчепив цю машину до танка і збирався тягти. Щоб врятувати своїх, щоб вони вижили. Коли сідав у танк, уже почав рух, і у цей момент снайпер вистрелив йому у голову, — очі 44-річної Наталії НІКОЛАЄНКО, матері Дмитра, наповнюються сльо­зами. — Почався арти­лерійський обстріл. Тіло забрали з поля бою лише за декілька днів.

Побратими сина були без касок та бронежилетів, але залишилися живі під час обстрілу. Уламками зачепило ноги. А про Діму вони навіть не одразу зрозуміли, що сталося. Сказали, у нього здригнулась нога, і він повів танк у бік. Зупинило його дерево, — переказує розповідь солдатів мати.
Ховали воїна на дев’ятий день у селищі Замглай на Ріпкинщині, де він народився і жив. У Дмитра чотири рідні сестри, два брати та мати.
У листопаді 2023 року родина Новіка подала петицію на сайті президента: «Просимо нагородити та присвоїти звання «Герой України» (посмертно) Новіка Дмитра Олександровича». За три місяці прохання повинні підтримати 25 тисяч людей. Тоді петицію буде розглядати президент, винесе своє рішення. І тоді, можливо, загиблий герой отримає після смерті найвищу державну нагороду України – орден «Золота Зірка», а родина — пільги. На лютий 2024 року на сайті президента було зареєстровано вже понад 1500 петицій, які набрали понад 25 тисяч голосів ще з початку серпня 2023 року.

«Юль, допоможеш з петицією?»

7 лютого завершився збір голосів за петицію Новиків. Зібрали навіть більше, 26 364. Авторка петиції — Юлія СКРИПКА, племінниця Володимира Фелюс­та, нинішнього чоловіка Наталії Ніколаєнко. Володимир Фелюст, батько чотирьох дітей, теж військовий, зараз на сході.
Ця Юля склала петицію, а інша Юля збирала підписи.
— Я в декреті, трохи вільного часу є. То проводжу лотереї. Спон­сори надають мені лот (вироби, які власноруч виготовили: солодощі, побутову техніку тощо), які можна виграти за донат (благодійний внесок). Я присвоюю номерок на кожен донат і коли усі номерки викуплені, а їх буває близько 50 щоразу, проводжу розіграш. Усі зібрані гроші переводжу на збори односельцям-військовим, — розповіла 30-річна Юлія КОСТРИКОВА із Замглаю. Займалася збором голосів для петиції Дмитра Новіка. — В одній такій лотереї виграла Наталія. Коли забирала в мене приз, тихенько запитала: «Юль, допоможеш з петицією?». Відразу погодилася. Трохи сумнівалася, чи вийде в мене. Це вже друга петиція по Дімі. Першу опублікували на сайті президента 20 липня 2023-го. Тоді її підписало лише 9609 чоловік. Але я про неї не знала і зі збором не допомагала.

Донати за розміщення

Юлія Кострикова розсилала у соцмережі фейсбук пости з проханням проголосувати за петицію, як правило, вночі. Іноді й вдень, коли вкладала меншу доньку спати. Щогодини навіть перевіряла телефон, хоч декілька хвилин, щоб відповідати на коментарі, запитання. Щонайменше двічі на добу, зранку і ввечері, виставляла нові пости та шукала нові групи по обміну голосів. Зараз підписана десь на 60 таких груп в фейсбуці. А от телеграм не любить подібні прохання, часто блокує повідомлення з петиціями. Перший раз її заблокували на дві доби, другий – на два тижні, третій, нещодавно, вже на місяць.
На початку цифра 25 тисяч здавалася жінці не підйомною. Коли вона долучилася до збору голосів, за петицію Діми Новіка було три тисячі підписів і 62 дні до закінчення збору. Не усі розуміють, що поставити «+» в коментарях до посту — це ще не означає голос в самій петиції. Багато йшло часу, щоб пояснити людям, як правильно голосувати. Насправді, голос рахується, коли зайти за посиланням петиції. Натиснути на слово «авторизуватися». І далі йти за підказками.
— На мій день народження, третього лютого вдалося зібрати бажані 25 тисяч, — радіє Юлія. — За сім днів до завершення збору. Вирішила працювати й далі і набрати трохи більше голосів, бо мені сказали, що скидають якийсь відсоток на спам. Допомогли дуже односельці. Масово розсилали петицію в фейсбуці. 7 лютого голосувати більше не можна було. Зупинилася на цифрі 26 364. Чекаємо тепер. Протягом трьох місяців президент має надати відповідь.
— Чи доводилося платити людям, аби проголосували?
— Ні. Але є такі групи в фейсбуці, які просили донати за розміщення посту з петицією. Потім ці донати йшли на допомогу військовим, які збирають на автівку.
— Щось берете за свої послуги?
— Ні.
Днями Юлія Скрипка взяла ще одну петицію, для родини Павла Бродюка, молодшого сержанта з Львівщини. Зараз вже є трохи більше 17 тисяч голосів. Побратим загиблого попросив допомогти. Сам він на фронті, але, по можливості, теж розкидає по соціальних мережах прохання проголосувати.

Сім місяців на війні, чотири дні вдома

У травні 2022 року Дмитро Новік сам поїхав у військкомат в Ріпки, повістки чекати не став. Сказав мамі, що хоче воювати і пішов туди заради родини, аби ворог знову не прийшов на Чернігівщину.
Спочатку був під Києвом, потім у Житомирі й Львові. Їздив за різними запчастинами для техніки на захід України та доправляв їх на фронт. З літа 2022 року воював на донецькому напрямку. Тримав оборону біля Бахмуту і Костянтинівки. У відпустці побув один раз. Приїхав додому якраз на новий рік – 31 грудня 2022 року. 5 січня 2023 року вже треба було повертатися на фронт.
— Ми за ним жили, як за кам’яною стіною. Спочатку перший чоловік покинув мене, жодної копійки на Дмитра не дав. Потім другий чоловік покинув. А син заміняв батька молодшим братам і сестрам, — зітхнула мати. — 9 березня була у Чернігові, купувала будматеріали для ремонту. Приїжджаю додому, а мене вже чекає Олександр Красковський, староста Замглая, і чоловік у формі. Принесли похоронку. Що казали, вже не пам’ятаю. Земля пішла з-під ніг.
Планують весною Дімі пам’ятник ставити. От тільки з фото проблема. Усі військові світлини гарної якості залишилися у Дмитра в телефоні. Він під паролем. Зверталися до майстрів, ніхто не може прибрати його. Якщо робити скидання до заводських налаштувань, то всі дані і фото теж стираються.

* * *

Звання «Герой України» передбачає низку пільг та виплат. Серед них — надбавки до пенсій, пільги при сплаті податків, безкоштовне лікування для Героя та членів його родини, звільнення від сплати комунальних послуг, поліпшення житлових умов, безкоштовний проїзд у громадському транспорті та пільги на міжміські подорожі, пільговий відпочинок, додаткові відпустки, щомісячні виплати до зарплати та інші бонуси.

Ольга САМСОНЕНКО. Фото з інтернету

Пошук по сайту