У першій частині нашої історико-політичної екскурсії по виборчих округах Чернігівщини ми згадали про «столичні» округи, де голосують виборці Чернігова, а також поглянули на північне прикордоння. Засоби масової інформації завжди приділяли цим округам більше уваги. Але, як відомо, Чернігівщина — одна з найбільших областей України і славиться не тільки дрімучими лісами, а й щедрими полями. Поглянемо на «аграрні» округи Чернігівщини, її південну частину. Політичні перипетії тут бували подекуди набагато запекліші, ніж у центрі.
Ця публікація є спробою нагадати, кого ж ми свого часу наобирали та освіжити політичну пам’ять.
208-й виборчий округ свого часу став трампліном для повернення до великої політики добре відомого чернігівцям Олега Ляшка. Саме на окрузі, до якого входять колишні Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський, Талалаївський та частина Ічнянського району, у 2012 році переміг Ляшко. Сталося це після його скандального виключення з партії «Батьківщина». Уже на наступних виборах він завів до парламенту свою партію, але то зовсім інша історія.
Олег Ляшко. 2019 рік
Олег Ляшко. 2024 рік
На виборах 2014 року на окрузі переміг Валерій Давиденко, який міцно застовпив його за собою. Ті вибори були скандальними, майбутнього нардепа звинувачували в підкупі виборців та джинсі.
Валерій Давиденко. 2017 рік
Валерія Давиденка знайшли мертвим. Травень-2020
До обрання нардепом Давиденко був заступником міністра аграрної політики часів Януковича, основним його бізнесом називали сільськогосподарське підприємство «Агродім» (Бахмач) і ТОВ «РЕГІОН-2007» (Козелець). Проте з обранням до Верховної Ради весь бізнес він переписав на матір та цивільну дружину.
На Чернігівщині Давиденко займався розбудовою структури партії «Наш край», лідером якої він вважався, та увійшов до переліку найвпливовіших політиків області.
Вибори 2019-го Валерій Давиденко переміг майже без боротьби, «Слуга Народу» виставила проти нього відвертого аутсайдера Антона Панченка. Втім, уже за рік, у травні 2020 року, Давиденка знайшли мертвим, з вогнепальним пораненням у голову. Основною версією слідства було самогубство.
На довиборах у жовтні того ж року розгорнулась дуже серйозна боротьба. Тут були і кандидати-двійники, і звинувачення в підкупі — усе в «кращих» традиціях мажоритарки. За квиток до парламенту змагались вдова загиблого нардепа Людмила Давиденко, Олег Ляшко, котрий удруге хотів повернутися до політики через рідний 208-й округ, та кандидат від «Слуги Народу» Анатолій Гунько.
Зрештою переміг Гунько, випередивши головного радикала країни на півтори тисячі голосів.
Анатолій Гунько. 2019 рік
Анатолій Гунько. 2023 рік
З фракції «Слуга Народу» Гунька виключили 10 серпня 2023 року, за два дні до того правоохоронці викрили Гунька і двох його спільників під час передачі першої частини хабаря в розмірі 85 тисяч доларів від підприємця за нібито «передачу в оренду державних земель». За даними СБУ, за хабар нардеп обіцяв бізнесменові забезпечити передачу державних земель Національної академії аграрних наук України. Справу спрямовано до суду. Наразі нардеп відвідує парламент. Згідно з сайтом Верховної Ради, у цьому році взяв участь у приблизно третині голосувань.
209-й округ свого часу називали вотчиною Івана Івановича Куровського. Відомий київський забудовник, народний депутат п’ятого та шостого скликань втретє до парламенту був обраний саме по округу з центром у Ніжині. Також до округу ввійшли колишні Варвинський, Ніжинський, Носівський, Срібнянський та частина Ічнянського району.
Іван Куровський. 2012 рік
Іван Куровський та Олександр Кодола. 15 червня 2023 року
На виборах 2014 року переміг кандидат від «Народного фронту» Олександр Кодола, який згодом стане міським головою Ніжина. Тоді його називали ставлеником Куровського, помічником якого той був. Кодола набрав 26 відсотків голосів виборців, удвічі більше від найближчого конкурента Валерія Зуба. Реванш Зуб узяв у 2019 році, озброївшись партійними знаменами «Слуги Народу». Другим на тих виборах став Кодола, третім — уже відомий нам Анатолій Гунько.
До депутатства Валерій Зуб працював генеральним директором КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології», є заслуженим лікарем України. У Верховній Раді входить до складу профільного комітету.
Наразі Зуб — один з найактивніших нардепів-мажоритарників від Чернігівщини. Хоча його діяльність і не сконцентрована на окрузі, що його обрав. Разом з дружиною Інною опікується благодійним фондом «Підтримую Добрі Справи», надають допомогу медичним закладам. Серед прогульників роботи Ради не помічений.
210-й виборчий округ за своєю географією — чи не найдивніший в Україні. Оскільки складається з двох клаптиків, що не поєднані між собою. У 2012 році округи «нарізали» під конкретних кандидатів, де ті мали електоральну базу. До складу округу ввійшли місто Прилуки та колишні Прилуцький, Козелецький і Бобровицький райони. А перемогу в далекому 2012 році тут святкував Микола Рудьковський, який виїхав з України у 2014 році і в подальших виборах участі не брав.
Наступним обранцем тут став Олег Дмитренко від «Європейської солідарності», аграрій, директор ТОВ «Батьківщина».
Результати виборів у 2019 році на окрузі встановлювали найдовше в Україні. Суд призначав перерахунки на дільницях, розпускав окружну комісію, у будівлю якої перед тим летіли димові шашки, ну і куди ж без тітушок. А перед тим була гаряча виборча кампанія з концертами, розіграшами телевізорів та іншими атрибутами задобрювання виборців.
Перемогу здобув самовисуванець Борис Приходько. За результатами перерахунку він обійшов Сергія Коровченка на 38 голосів.
У 2014 році Приходька затримували працівники Генпрокуратури за підозрою в незаконному заволодінні коштами Аграрного фонду на суму близько 2 млрд грн. Його арештували, застава сягала 200 млн грн. Проте провину так і не було доведено.
Борис Приходько. 2019 рік
Борис Приходько з адвокатом Кірюкою в Дарницькому суді Києва. Фото Віталія Назаренка
Приходько був соратником Валерія Давиденка і після його смерті фактично став лідером місцевого осередку партії «Наш край».
Згідно з декларацією за 2022 рік, Борис Приходько отримав дохід у 77,9 млн грн. Зокрема, він одержав 52,8 млн грн доходу від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, майже 19,2 млн грн інвестиційних прибутків, 5 млн відсотків, а також 375,9 тис. зарплати та 478,8 тис. коштів, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень. За рівнем доходів посів четверте місце в українському парламенті.
Серед мажоритарників Чернігівщини він найбільше присутній у своєму окрузі, принаймні про це можна судити з його офіційної сторінки. Публікації з відвідин округу з’являються чи не щотижня. Проте не обходиться і тут без скандалів. Нардеп судився з Бобровицькою міською радою, яка звинувачувала його у використанні дітей для агітації. Суд першої інстанції та апеляцію нардеп програв. На роботу до Верховної Ради ходить справно.