«ПОЛІТИЧНИЙ ТИСК НА ЧЕРНІГІВ МІСТЯНИ СПРИЙМАЮТЬ ЯК ПЛЮВОК В ОБЛИЧЧЯ МІСТУ, ЯКЕ НЕ ПУСТИЛО ВОРОГА В СЕРЦЕ КРАЇНИ» — В. О. МЕРА ЧЕРНІГОВА ОЛЕКСАНДР ЛОМАКО В ІНТЕРВ’Ю ВИДАННЮ «ДЗЕРКАЛО ТИЖНЯ»

13.04.2023 | Політика

Після відсторонення Владислава Атрошенка від виконання обов’язків мера Чернігова хтось постійно мінує приміщення ради. Інколи це трапляється по кілька разів на день, у який заплановано сесію. «Депутатів блокують, щоб не було кворуму», — переконаний Олександр Ломако, в. о. голови. На його думку, так намагаються штучно створити й показати неспроможність місцевої ради управляти громадою. А тим часом через парламент влада пробує протягнути постанову про передачу повноважень місцевої ради військовій адміністрації міста, яка взагалі може ліквідувати самоврядування в Чернігові. Соцопитування містян свідчить про їхню підтримку місцевої влади навіть за таких умов.

Як вдається керувати містом в умовах постійного морального тиску на нього й депутатський корпус з боку силових структур та військових адміністрацій міста і області, як на це реагують міжнародні партнери, з котрими були домовленості про відбудову, — про це Рух ЧЕСНО говорив з Олександром ЛОМАКО, в. о. мера Чернігова, у рамках спецпроєкту з «Дзеркалом тижня».

— Пане Олександре, з якими викликами зіштовхнулося місто після усунення обраного громадою мера Атрошенка?
— Усунення від управління міста голови — однозначно, політично мотивований крок. Коли рік тому ворога відігнали від міста з північного кордону, почалися нападки на Чернігів із центру. У надуманій справі Владислава Атрошенка відсторонили. У статті, за якою НАЗК складало протокол, немає такого виду покарання, як відсторонення від займаної посади, міг бути тільки штраф. Це розправа і всі розуміють, що суд приймав рішення не сам.
Окрім тиску з боку ворога, створюються штучні перепони та ігнорування з боку центральної влади. Не дозволяли виїхати на міжнародні офіційні заходи, нас не запрошують, коли приїжджають прем’єр-міністр, президент або чиновники ОП, закордонні посли, бізнесмени: ніде на цих зустрічах не було Атрошенка та представників міської ради. Крім того, почався тиск на керівників комунальних підприємств. Робилося все можливе, аби паралізувати роботу міста.
Простий приклад. Улітку, щоб увійти вскладний опалювальний сезон, місто придбало для ТЕЦ потужний трансформатор, бо попередній був знищений російськими бомбардуваннями. Та й сама ТЕЦ дуже сильно постраждала. Ми вже тоді розуміли, що будуть кримінальні справи. І справді, СБУ відкрила провадження за статтями «Державна зрада» та «Диверсія». У цій справі зараз відбуваються регулярні допити депутатів. Однак ми чітко розуміли, що місто буде або зі світлом та теплом, але водночас і з кримінальними справами, або замерзатиме в темряві. Люди важливіші, тому ми прийняли саме таке рішення.
Завдяки роботі, попри жахливі руйнування, місто вчасно увійшло в опалювальний сезон, відкрилися навчальні заклади: у нас понад 14,5 тисячі дітей навчаються очно, працюють 28 шкіл та 35 дитячих навчальних закладів, працює громадський транспорт і надаються всі послуги. Важко було це уявити в квітні 2022 року.
— Як громада відреагувала на відсторонення Атрошенка?
— Я впевнений, що чернігівці вийшли б на вулиці міста, аби ми їх закликали. Ми цього свідомо не робили через воєнний стан. Дуже багато спілкуємося, люди підходять, обурюються, висловлюють підтримку. І в колективах це теж відбувається. І в соцмережах дописи. Але центральна влада показала, що на думку чернігівців ніхто не зважає, рішення вже ухвалені і оскарженню не підлягають. Улітку петиція проти створення військової адміністрації в місті на сайті президента за лічені тижні набрала потрібні 25 тисяч голосів. Є результати соціології вже після початку воєнних дій. Мер, на відміну від багатьох силовиків та чиновників, які втекли, з першого дня вторгнення був у місті, і місто почало відновлюватися швидше, ніж усі очікували. Атрошенко отримав орден «За мужність», уся Україна відзначила Чернігів. І та ж таки соціологія показує понад 80 відсотків підтримки місцевої влади людьми, попри те, що на виборах за Атрошенка проголосувало 77,5%. Якби звинувачення були обгрунтовані, люди зреагували б інакше. У цій справі всім, навіть опонентам міського голови, зрозуміло, що це брудна політика.
— З чого розпочався конфлікт? Чи можна сказати, що питання використання службового авто стало тільки формальною причиною покарання за непослух?
— Так, конфлікт назрівав ще раніше. Це може бути дзвіночком для інших політиків та мерів, сигналом, що їх може очікувати така ж розправа, якщо вони будуть відверто висловлювати свою позицію, яка йтиме врозріз із позицією чиновників вищого ешелону влади, котрі є призначенцями, а не обранцями народу.
Це насамперед реакція на політичне об’єднання партії Атрошенка «Рідний дім» з «УДАРом» Віталія Кличка. Атрошенко ніколи не мовчав, висловлював свою думку з тих питань, які стосувалися місцевого самоврядування, але після 24 лютого не було жодної політичної заяви, в якій би він критикував президента або владу, і підстав для конфлікту точно не було. Це означає, що, як тільки ворога відігнали, повернулася політика в найгіршому прояві, в якому вона була доти.
— Питання виїзду за кордон родини мера на службовому авто призвело до того, що його відсторонили, чи не шукають підставу прибрати вас?
— Наскільки мені відомо з моїх джерел, після сесії міської ради силовикам прийшла команда будь-що знайти на мене особисто, щоб створити джерело тиску. Не виключаю, що цим зараз активно займаються. Але для мене це не вперше. Я спокійно продовжую працювати далі.
— Які були ваші перші кроки після того, як очолили раду?
— Я працюю в керівництві міста з 2015 року. У попередньому скликанні як заступник міського голови, а з 2020 року — як секретар міської ради. Мені зрозумілі всі виклики, які, звісно, ускладнилися після відсторонення міського голови.
Насамперед треба було швидко дати сигнал місту, що, попри наявність судового рішення, влада продовжує працювати і люди не постраждають. Ми прийняли низку програм. На підтримку людей, які втратили житло під час війни; торік було ідентичне щодо приватного сектора, цьогоріч — щодо квартир, знищених або істотно пошкоджених внаслідок російської агресії. Також ми компенсуємо витрати на комунальні послуги за рік. На останній сесії прийнято програму про матеріальну підтримку наших героїв тилу — працівників бюджетної сфери, лікарів, комунальників. На це виділили 42 мільйони.
Важливо було показати міжнародним партнерам — бо в нас було багато напрацювань з містами-побратимами, — що в нас нічого не змінилося. Вони були шоковані, і я мав швидко дати партнерам сигнал. Ми написали листи, що влада в нас стабільна, наша команда лишилася, мера відсторонили — так, ми вважаємо рішення несправедливим, але це рішення суду, ми його будемо виконувати, і ми продовжимо працювати.
— Це має вплив на міжнародні партнерства та залучення інвестицій?
— Дивляться на цю ситуацію широко розплющеними очима. Ставлять на паузу відносини. Нам доводиться докладати дуже багато зусиль, аби переконати їх, що в нашій роботі нічого не зміниться. Наприклад, торік ще мер починав перемовини стосовно будівництва 410 квартир для людей, котрі втратили житло. У грудні через політичні утиски партнери поставили цей процес на паузу. Нам казали, що партнери спостерігають за ситуацією й поки що не розуміють, що буде далі і чи будуть у міста повноваження — наприклад, виділяти землю, фінансова спроможність, бо там частина коштів має надійти з бюджету міста. Це інвестиція на суму близько 23 мільйонів євро. Минулого тижня ми все-таки підписали меморандум уже офіційно, переходимо до його реалізації.
— Розкажіть, як працює рада тепер.
— Усі на своїх місцях, команда має досвід і розуміння, що робити. А головне — має підтримку чернігівців. Тим часом комусь дуже хочеться штучно продемонструвати й відрапортувати нагору, що місцева влада недієздатна, і відтак підпорядкувати призначеному чиновникові виконавчий орган, комунальні підприємства та установи. Знехтувавши таким чином вибором і думкою чернігівців задля політичних інтересів та розправи. Причому розправи не з Атрошенком, не з виконувачем обов’язків або депутатами, а з містом Черніговом, яке вистояло перед навалою орків, а сьогодні не хоче «лягати» під одну з політичних сил (Ломако балотувався на виборах до Верховної Ради на початку 2022 року від партії «УДАР», а «Слуга Народу» розуміла, що через низький рейтинг не може висунути свого кандидата. — Ред.).
Мета очевидна: замість обраної, ефективно працюючої, але дуже незалежної міської влади, поставити призначеного керівника, який не ставитиме незручних запитань, буде виконувати команди і одноособово підписувати всі рішення. Призначений чиновник відповідає тільки перед тим, хто його призначив. Самоврядування — це про інше.
— Як реагують депутати? Чи з розумінням ставляться? Є більшість у раді?
— На депутатів чинять моральний тиск, але є депутатська більшість. Після відсторонення міського голови провели вже три сесії, а з 24 лютого — 14. Проблем із кворумом та голосами немає, збирається 30 депутатів із 42, інколи більше. На останній, у зв’язку з діями силовиків та військових адміністрацій, було складніше, та однак провели.
Депутати, звісно ж, ставляться з розумінням, тримаються і працюють. Насамперед вони орієнтуються на думку людей, а вона сформувалася таким чином, що міська рада повинна працювати. Тиск на місцеве самоврядування в місті чернігівці сприймають, зокрема, як неповагу до себе та плювок в обличчя місту, яке не пустило ворога в серце країни.
З депутатами нашої фракції регулярно проводять «співбесіди» силовики. Вони приїжджають на роботу і просто спілкуються. Сам факт цих бесід для вчителів, директорів шкіл, лікарів уже не дуже приємний. І це ж не один раз.
— Чи була відповідь або реакція на ваше звернення до ВРУ проти розширення повноважень Чернігівської МВА?
— Найкраща реакція на наше звернення — те, що вони не змогли швидко протягнути цю постанову.
— З ким із Банкової ви спілкуєтеся? Чи зверталися до президента, пана віцепрем’єра Кубракова, бо ж він відповідає за регіональну політику?
— Ось зараз знову звертаємося. Усе дуже просто. Від політики страждає місто. Але, попри все, ми відкриті до діалогу та співпраці з ВР, Кабміном, Офісом Президента і місцевими чиновниками. У нас війна. На кону — майбутнє країни. Треба воювати за країну, а не одне з одним.

Автор Ірина Латиш. Повний текст інтерв’ю читайте на сайті «Дзеркало тижня» за посиланням https://zn.ua/ukr/POLITICS/vo-mera-chernihova-oleksandr-lomako-politichnij-tisk-na-chernihiv-horodjani-sprijmajut-jak-pljuvok-v-oblichchja-mistu-jake-ne-pustilo-voroha-v-sertse-krajini.html?fbclid=IwAR3LLLZUSyV_0RLHgzOVFzCSdMZ4qAt-d9MURvFhnpTmKL262zFwP0O4x2c