ОБШУК У ОЛЕКСАНДРА ЛОМАКО ПОЧАВСЯ О 7.20. ГРОШЕЙ НЕ ЗНАЙШЛИ. ЛИШЕ ТРЬОХ ДІТЕЙ, ДРУЖИНУ і ПСА

8.09.2023 | Політика
5 вересня, у вівторок, о 7.20 ранку в двері квартири 38-річного Олександра ЛОМАКО, в. о. мера Чернігова, подзвонили працівники СБУ. Сказали, обшук.
— Вони зайшли, роззулися і почали всюди ритися: в шафах, у дитячих речах, у нашому ліжку, — розповідає Лідія ЛОМАКО, дружина. — По всій квартирі. П’ятеро чоловіків: двоє понятих і троє працівників спецслужби. У мене був шок. До обіду точно протримали. Чоловік весь цей час був вдома. Забрали його телефон і планшет. Більше нічого не вилучали. Грошей не знайшли.
— У свідки брали сусідів?
— Незнайомі мені люди.
— У вас є пес Черчілль, як він відреагував?
— Наш пес породи лабрадор. І на всіх реагує дуже приязно, — усміхнулася Лідія Ігорівна. — Не гавкнув і навіть не загарчав.
— Коли повернуть телефон і планшет?
— Це питання мучить моїх дітей найбільше. Бо на планшеті вони гралися. Я і діти почуваємося, як після важкого морального потрясіння. Адреналін відступив, і зараз відчуття спустошення. Дітей не дали відправити вчасно до школи, вони були присутні під час початку обшуку. Злякалися. Донька зараз у підлітковому віці, сприйняла близько до серця цю всю історію. У неї піднявся тиск, був сильний головний біль. Довелося раніше забирати зі школи, приймати ліки.
Олександр Ломако о восьмій ранку того ж дня на своїй офіційній сторінці написав про обшук і відмінив заплановане щотижневе зібрання керівників комунальних підприємств та структурних підрозділів в Чернігівраді.
«…На якій підставі обшук: рішення Шевченківського суду Києва. Він трошки далеко від Чернігова. Але чиновникам з центру, яким наше місто як кістка в горлі — там легше «порєшать», — повідомив через соцмережі Ломако.
— Дякую всім за підтримку, — виклала коротке відео Лідія Ломако в той же день. — Тримаємося. Чоловік живий, здоровий. Поїхав на роботу. А вони будуть тепер дивитися наші сімейні фотографії на телефоні. Ваня (найменший), слава Богу, нічого не зрозумів, бо ще маленький. Та він все одно відчуває мій стан. А він не дуже класний.
В іншому відео Лідія Ігорівна виклала фото дитячої листівки з новорічною ялинкою, воно на підлозі, і підпис: «Ілюстрація свавілля». Також написала: «Що я роблю після цього «обшуку»? Йогу, щоб мати змогу дихати фізично. Прибираю. Ще за святою водою треба з’їздити, щоб покропити дім».
Працівники СБУ проводили обшук в рамках кримінального провадження, що стосується зловживань на відновленні енергетичної інфраструктури України. Обшуки почалися одночасно в 20 місцях по Україні. Слідчі працювали з ранку до вечора. В Чернігові, кажуть, провели 13 обшуків, щоб з’ясувати деталі офіційного проєкту Міжнародного комітету Червоного Хреста з відновлення обладнання паливоподачі на Чернігівській ТЕЦ, що було зруйноване російськими окупантами.
Меморандум про співробітництво підписував ще в грудні минулого року міський голова Владислав Атрошенко. Цей проєкт повністю фінансується та координується «Червоним хрестом». Місто не витрачало бюджетних коштів та не бере участі в їх розподілі та проведенні робіт, пояснює Олександр Ломако. Більше того, Чернігівська ТЕЦ, де проводилися роботи, на той період перебувала в оренді приватної фірми «Технова».
Такий привід для обшуків в. о. мера Чернігова назвав взятим зі стелі, реальна причина — геть інша:
— Силовики прийшли, щоб передати політичний «привіт» Чернігову. Історія, яку почали з мером Владиславом Атрошенко, продовжується. Як бачимо, питання в прізвищах, не в Атрошенко чи Ломако… Питання в тому, що Чернігів бісить політиканів з центру… Впевнений, час розставить все по місцях. А ще силовики забрали мій мобільний телефон… Що ж… Знайдуть там фото з «Прапором честі» Чернігову від Парламентської асамблеї Ради Європи. Бо Чернігів має честь. На відміну від сценаристів цього політичного безглуздя.
Події в Чернігові, які почалися 5 вересня, миттєво облетіли всеукраїнські ЗМІ, в публічній площині свою підтримку нашому місту та в. о. мера висловили чимало лідерів громадських думок та політиків. Зробили заяву і в політичній партії «УДАР Віталія Кличка», обшуки у в. о. мера Чернігова Ломако там назвали небезпечним прецедентом руйнування демократії в країні, а справжньою причиною обшуків може бути спроба залякування та політичного тиску на міську владу. Це продовження спроб паралізувати Чернігів, йдеться у заяві.
Юля СЕМЕНЕЦЬ
Відео з мережі Інстаграм Лідії Ломако