Колись такий омріяний депутатський мандат став тягарем для багатьох обранців Чернігівської міської ради. Початок депутатопаду припав на повномасштабне вторгнення Росії і набув розмаху під час політичної кризи в міській раді. Одразу 10 депутатів у різний час писали заяви про складання своїх повноважень, але відпустили не всіх.
Скласти мандат не так просто. Після написання заяви її має проголосувати більшість ради, і тоді вже можеш бути вільний. Проте депутатська більшість зі своїх мотивів не завжди такі рішення підтримує. А останнім часом міська рада взагалі не може зібрати кворум, остання сесія відбулась у липні.
Однією з основних причин бажання скласти мандат є обмеження у виїзді за кордон. Постановою Кабінету Міністрів ще в 2023 році було заборонено перетин кордону всім депутатам місцевих рад, незалежно від їх військового обов’язку, зокрема жінкам, особам з інвалідністю, пенсіонерам.
Інша причина — політичне протистояння між місцевою і центральною владою в Чернігові. Бонусів від депутатства наразі майже немає, коли наступні вибори — невідомо, а от проблеми, кажуть, можна отримати.
Першими заяви про складання повноважень, ще навесні 2022 року, написали Павло Гармаш (колишня «ОПЗЖ») та Віталій Хрустицький («Рідний дім»).
У випадку з Хрустицьким заяву пов’язували з тим, що під час облоги Чернігова він, будучи керівником «Муніципальної варти», виїхав з міста. Проте згодом Віталій Хрустицький долучився до лав ЗСУ і наразі воює на сході та залишається депутатом.
Павло Гармаш таки склав мандат. Хоча і не з першої спроби, рада все ж відпустила його. Свою першу заяву він пояснював політичними «розбіжностями» в партії. За іншою інформацією, Гармаш має проблеми зі здоров’ям, і йому доводиться часто відвідувати лікувальні заклади за кордоном, а це дуже проблематично, будучи депутатом.
У червні 2023 року депутати не підтримали заяву про складання повноважень Віталія Гриця («Рідний дім»). Сам депутат мотивів не називав, проте ходили чутки про тиск на нього з боку силовиків. Наразі Гриць служить у Збройних силах України.
Одразу три депутати склали повноваження в лютому 2024 року, відповідні заяви підтримала рада.
Сергій Кирієнко («Рідний дім») виїхав за кордон як людина, що супроводжує особу з інвалідністю і на постійній основі мешкає у Великобританії. В Україні йому оголошували підозру через те, що пов’язана з ним організація, ймовірно, незаконно перевозила чоловіків через кордон. Сам Кирієнко казав, що грошей не брав. Його оголосили в міжнародний розшук.
Також за кордон виїхала Вікторія Лазаренко («Рідний дім»), згідно з останньою декларацією, мешкала вона в Німеччині. За часів депутатства Лазаренко працювала директором ТОВ «Сівертекс».
Третім на тій сесії склав повноваження відомий у Чернігові бізнесмен Юрій Тарасовець («Слуга Народу»). Тарасовець тоді говорив колегам по партії, що «абсолютно жодних утисків не було з боку жодних посадовців, тобто це його особисте рішення». За іншою інформацією, його рішення пов’язане з тим, що через депутатство він мав проблеми з виїздом за кордон, де часто буває в робочих та особистих справах.
Ще три заяви були написані в цьому році, але жодна з них не була проголосована.
У травні заяву написав Віктор Сехін (колишня «ОПЗЖ»). Свою заяву він не коментував, але за наявною інформацією тут також причина у проблематичності їздити за кордон у відрядження. Віктор Сехін відомий у Чернігові бізнесмен, якого пов’язують з групою «Вена».
Чернігівський перевізник Володимир Коваленко написав заяву про складання повноважень у серпні. На депутата правоохоронці склали адмінпротокол за правопорушення, пов’язане з корупцією. Володимир Коваленко тоді заявляв, що правоохоронці склали цей протокол за заявою Дмитра Брижинського, начальника Чернігівської міської військової адміністрації, а заяву він написав бо «в нашій державі бути депутатом небезпечно».
Останньою до ради надійшла заява від Ігоря Мандровного («Європейська солідарність»). У коментарі журналістам Ігор Мандровний сказав, що не має наразі часу займатися політичною діяльністю, адже всі сили спрямовує на допомогу ЗСУ.
Станом на зараз заяви на складання повноважень писали 10 депутатів Чернігівської міської ради. Рада підтримала чотири заяви. Замість них мали б зайти нові депутати, але територіальна виборча комісія не може зібрати кворум. Таким чином, у міськраді залишилось 38 чинних депутатів з 42. І це, судячи з усього, не кінець історії.