Алла Пилипенко з Іванівки за три місяці знайшла і купила будинок по житловому сертифікату. Планує змінити місце роботи

25.04.2024 | Перехрестя

Алла Пилипенко в новому домі з песиком Фіфою. Фото надане Аллою ПИЛИПЕНКО

46-річна Алла ПИЛИПЕНКО з Іванівки, що під Черніговом, переїхала в новий будинок на Старих Масанах, у місто. Дім в Іванівці, на 150 метрів квадратних, згорів дотла під час бойових дій. Тепер у родини Пилипенків такий самий по житловій площі — 147 квадратів. Руїни держава оцінила в 3 мільйони 194 тисячі гривень. Жінка вклалася в цю суму.

Найважче — знайти житло

— 15 лютого вже заїхали в новий будинок, — розповідає Алла Володимирівна. — Як тільки вийшли з окупації, я просто в телефоні подала заявку про пошкоджене житло, в застосунку «Дія».

В 2019 році родина Пилипенків продала квартиру в Чернігові, купили дім у селі. 5 березня 2022 року — втратили. Одразу зрозуміли, що відбудову не потягнуть. Заощадження, документи згоріли разом з будинком.

— Лишилися, як кажуть, в одних трусах, — зітхає Алла Пилипенко. — Через декілька місяців моя заява автоматично підтягнулася в «Дії». Потім можна було обирати: компенсація на будівництво чи на придбання нового дому. В жовтні 2023 року гроші прийшли. Одразу почали шукати нове житло і в січні цього року знайшли.

Власники боялися працювати з сертифі­катами. Не розуміли, як це відбувається. Продавцю треба в банку відкривати рахунок, на котрий держава переведе кошти. «Живих» грошей, що можна потримати в руках, не дають. Декілька будинків відмовилися продавати по сертифікату.

Тоді Пилипенки звернулися до ріелторів. Вони співпрацюють з нота­ріусами, які покроково розказують, що за чим робити. Але і майбутнім власникам нотаріуси теж роз’яснюють.

— Колишні власники нашого будинку, люди середнього віку, зрозуміли, що це безпечно, — каже Алла Володимирівна. — Ми хотіли придбати дім за містом, та підходящого не бачили. Чесно кажучи, вибір не великий. Ціни на нерухомість під Черніговом  ростуть, як тільки програма житлових сертифікатів  почала працювати.

Коли вже все було погоджене, тоді тільки забронювала гроші. Треба чекати п’ять днів і вони приходять на електронний рахунок.

«Висять» на рахунку 30 днів, потім, якщо їх не використали, повертаються в державний котел. Так гратися можна п’ять років — це термін дії сертифікату.

Молодшим простіше, старшому поколінню важко розібратися. Особливо з села. В Алли Володимирівни була учениця зі Слободи, допомагала її батькам оформити документи. До нового року отримали гроші і придбали квартиру в Чернігові.

Додатково Пилипенкам довелося заплатити податки за землю, за будинок, у пенсійний фонд — загалом 79 тисяч гривень. Так нарахував нотаріус і одразу озвучив суму.

Алла Володимирівна викладає англійську мову в іванівській школі. В дорозі в один бік — півтори години.

— Єдина викладачка англійської мови в іванівській школі, — продовжує. — Хочу довчити дітей до кінця навчального року і мабуть, буду звільнятися. Їздити важко.

Дім Пилипенків в Іванівці                                              Руїни

В Іванівській громаді було повністю знищено 226 будинків.

Подано заяв 110.

 Із них 71 власник отримав сетрифікат на придбання нового житла. Вісім отримали гроші на відбудову.

На 1 березня було подано 849 заяв щодо пошкодженого житла.

 Із них 712 чоловік вже отримали гроші на поточний ремонт.

52 чоловіка отримали перший платіж на капітальний ремонт.

Роман Клименко

 

«Минуло два роки, та власники пошкоджених будинків досі подають заяви»

 Програма на видачу сертифікатів для придбання житла замість зруйнованого почала діяти з серпня минулого року. Роман КЛИМЕНКО, завідувач сектору архітектури, містобудування та ЖКГ Киїнської громади (теж приміської), пояснює, що комісію, котра фіксує, оформлює акти ушкоджень, створили в червні минулого року. В склад входить заступник сільського голови, секретар, Клименко, старости сіл, будівельник, який має кваліфікаційний сертифікат. І представники громади, місцеві жителі. Комісія працює і зараз.

Минуло два роки, та власники пошкоджених будинків досі подають заяви. За словами Романа Григоровича, причин декілька. Головна — проблеми з документами.

Заяви щодо пошкодженого майна можна подати і через ЦНАП, і через «Дію», і через нотаріусів. В Чернігові в рамках цієї програми співпрацює 21 нотаріус, два в Прилуках, один у Ніжині і один у Корюківці. Вони мають доступ до реєстру і можуть вносити зміни. Документи, що підтверджують право власності на житло, повинні бути оформлені не пізніше 2013 року.

У багатьох папери оформлені ще в 90-х. Треба звертатися до державних реєстраторів, ЦНАПів. Брати витяги. Декому робити технічні паспорти. А це додаткові витрати.

— Чернігівський ЦНАП не завжди хотів працювати з жителями інших громад, — каже Клименко. — В грудні минулого року ми відкрили ЦНАП у Киїнці, що полегшить процедуру для місцевих.

Ще одна проблема — співвласність майна. У одного власника документи в порядку, у іншого — з 90-х років, і він виїхав за межі громади. Треба знайти, взяти згоду.

Багатьом жителям допомагали відбудуватися благодійні організації. І власники думають, що подавати документи на компенсацію не можна. А це не так. За місцем реєстрації виїжджає комісія і фіксує те, що вже виконано, що зробили благодійники і що треба добудувати.

 

Більше 200 чоловік у Киїнській громаді вже отримали гроші на рахунки саме по відбудові. Ці кошти надходять на віртуальний рахунок власника. Зараз, для зручності, можна оформити і банківську картку. Але розрахуватися нею можна тільки в магазинах будівельних матеріалів, що співпрацюють з державною програмою. Їх 18 у Чернігові. Є сайт «Дія», де розписані всі магазини країни. І чеки викидати, палити не можна. Чекаємо, коли запрацює механізм компенсації за витрачені власні кошти.

Треба зберігати чеки.

Бабусям роздрукували список магазинів, де купити матеріали. З кожним днем їх більшає.

 

Зняти готівку з цієї картки не можна. Є чек-лист, в якому прописана приблизна вартість матеріалів з урахуванням робіт. Власник бачить, наприклад, суму 512 гривень за квадратний метр шиферу. В цю суму треба вкластися і з покупкою, і віддати за роботу. Єдине, уряд не провів перерахунок. Бо ціни на матеріали в чек-листі вказані станом на лютий 2023 року, але пройшло понад рік, ціни виросли.

Аби придбати матеріали, попередньо треба гроші забронювати, як і по сертифікату. Ці гроші надходять на рахунок і зберігаються 30 днів.

— Радимо спочатку вибрати матеріали і тільки потім бронювати і платити, — ділиться досвідом Роман Григорович. — Всі гроші одразу використати не можна. Частину роботи виконав, комісія перевіряє, чи збігається виконане з витраченим. Далі робимо акт верифікації. Комісія дивиться чеки, фото того, що було і що зроблено. Складаємо акт, виносимо це на виконком. Вносимо дані в реєстр і можна використати іншу частину грошей.

500, 600, 800 доларів за сотку

17 жителів Киїнської громади  вже отримали сертифікати на придбання нового житла. Середня ціна, по якій оцінюють майно в Чернігівській області, 21 тисяча 217 гривень за метр квадратний. Обов’язково перед покупкою треба в БТІ взяти витяг про зруйноване житло. Нотаріус виключає його з реєстру, право власності втрачається. Юридично, поки це не станеться, придбати нове неможливо. Тоді вже треба бронювати гроші. І оформлювати договір купівлі-продажу.

Щодо земельної ділянки, то право власності на неї у власника залишається. Її можна продати.

— Єдиний виняток, коли у власника є кадастровий номер ділянки, та при оформленні його не внесли в держреєстр, — пригадує Клименко. — По факту земельна ділянка виявилася не приватизована. Продати не можуть, під час дії воєнного стану приватизувати такі ділянки заборонено. Треба чекати закінчення воєнного стану або змін у законодавстві.

— Забудовники ділянками в Киїнці цікавилися, аби будувати багатоповерхівки, яка ціна?

— Ні, не цікавились. Люди продають-купують. Називали 500, 600, 800 доларів за сотку. Залежно від розташування.

***

В Киїнській громаді 1306 приватних будинків було пошкоджено, а також чотири багатоквартирні. 68 повністю зруйновані.

По програмі «єВідновлення» обстежено 410 заявок на поточні та капітальні ремонти житла. На відбудову зруйнованих хат подали заяви 40 власників. Власники, що подали заяви до 10 травня минулого року, на відновлення могли отримати не більше 200 тисяч гривень. З 15 вересня минулого року можна подавати на компенсацію 500 тисяч гривень.

***

Ті, хто отримав житлові сертифікати або кошти на відбудову, зіткнулися зі злом, заздрістю та плітками. За спиною їх звинувачують в сексуальних стосунках з впливовими чиновниками. Мовляв, переспала(в), щоб швидше отримати гроші. Або в дружбі із старостою, головою громади.
Тому говорити про відбудову, купівлю житла не спішать.

***

Житловий сертифікат — це цифровий документ, що засвідчує та гарантує зобов’язання держави профінансувати придбання нового житла на заміну зруйнованому. Сертифікати дають змогу придбати будь-яке житло, незалежно від типу чи регіону. Це може бути будинок, квартира або інше житлове приміщення.
єВідновлення — програма допомоги від держави.

***

Загалом у Чернігівській області подали  чотири тисячі 68 заявок. Компенсацію на поточний ремонт — дві тисячі 5 заяв. На капітальний ремонт — 113 заяв. Загальна сума — 221 мільйон гривень.

На отримання сертифікатів подано 732 заяви. Вже сформовано 281 сертифікат на суму 412 мільйонів гривень. Вже придбали 90 об’єктів нерухомого майна на 139,6 мільйона гривень.

135 власників подали заяви на отримання грошової компенсації для відбудови.

 

4609 заяв на грошову допомогу, 663 заяви на сертифікати, 133 заяви на відбудову

Жителі Чернігівського району подали:

– 4609 заяв на грошову допомогу, з котрих 3813 заяв про виплату грошової допомоги на відбудову пошкоджених житлових будинків. Схвалено 1916 заяв на 208 мільйона гривень.

– 663 заяви на сертифікати по знищених будинках, з яких схвалено 242 заяви на 361,7 мільйони гривень.

– 133 заяви по виплатах грошової допомоги на відбудову знищених будинків, з них схвалено 12 заяв на 30,4 мільйони гривень.

Про це повідомив Андрій Попик, начальник Чернігівської районної військової адміністрації.

Цифри вказані станом на 29 квітня 2024 року, згідно з даними Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Портал Дія». Рахували заяви, подані до комісій, створених міськими, селищними, сільськими радами для забезпечення діяльності програми «єВідновлення».

 

Киселівська територіальна громада:

Пошкоджених і зруйнованих — 408 будинків. Подано 154 заяви.  44 власники отримали компенсацію на поточні ремонти на 6,7 мільйона гривень. 59 власників подали заяви щодо компенсації за повністю знищені будинки. 29 власників подали заяви на отримання сертифікатів на 33 мільйони гривень. На компенсацію по відбудові було подано 31 заява.

Новобілоуська громада:

Пошкоджено 712 будинки. За повністю знищені будинки на компенсацію подали 34 власники. На отримання сертифікатів подало 20. На компенсацію по капремонту подало 189 власників. На суму 11,4 мільйони гривень. Вісім заяв подали на будівництво. П’ятьом вже виділили гроші, 15 мільйонів гривень.

Чернігів:

Пошкоджено 4224 об’єкти (будинки, квартири). 1932 заяви подали на компенсацію. 711 на поточні ремонтні роботи. На 44 мільйони гривень. 17 заяв на капремонт, на суму 4 мільйони гривень. 408 заяв подано щодо повністю знищеного майна. 86 власників вже отримали сертифікати на придбання нового житла. На суму 146 мільйонів гривень. На відбудову було подано 61 заява. Один власник отримав гроші, чотири мільйони гривень.

Юлія СМОЛЯР. Фото авторки

Архіви записів

  • Грудень 2024
  • Листопад 2024
  • Жовтень 2024
  • Вересень 2024
  • Серпень 2024
  • Липень 2024
  • Червень 2024
  • Травень 2024
  • Квітень 2024
  • Березень 2024
  • Лютий 2024
  • Січень 2024
  • Грудень 2023
  • Листопад 2023
  • Жовтень 2023
  • Вересень 2023
  • Серпень 2023
  • Липень 2023
  • Червень 2023
  • Травень 2023
  • Квітень 2023
  • Березень 2023
  • Лютий 2023
  • Січень 2023
  • Грудень 2022
  • Листопад 2022
  • Жовтень 2022
  • Вересень 2022
  • Серпень 2022
  • Липень 2022
  • Червень 2022
  • Травень 2022
  • Лютий 2022
  • Січень 2022
  • Грудень 2021
  • Листопад 2021
  • Жовтень 2021
  • Вересень 2021
  • Серпень 2021
  • Липень 2021
  • Червень 2021
  • Травень 2021
  • Квітень 2021
  • Березень 2021
  • Лютий 2021
  • Січень 2021
  • Грудень 2020
  • Листопад 2020
  • Жовтень 2020
  • Вересень 2020
  • Серпень 2020
  • Липень 2020
  • Червень 2020
  • Травень 2020
  • Квітень 2020
  • Березень 2020
  • Лютий 2020
  • Січень 2020
  • Квітень 2019
  • Травень 2018
  • Квітень 2018
  • Березень 2018
  • Березень 2017
  • Квітень 2016
  • Травень 2015
  • Квітень 2015
  • Травень 2014
  • Червень 2013
  • Квітень 2013
  • Березень 2013
  • Серпень 2012
  • Квітень 2012
  • Серпень 2011
  • Липень 2011
  • Квітень 2011