Як Італія стала рідним домом і для Євгенії, і для її рідних
Про чернігівку Євгенію Аліфіренко наша газета вперше написала в серпні 2012 року. Тоді йшлося про те, що чоловік пішов із родини після народження четвертої дитини. Вдруге – у березні 2016 – про те, як вона з дітьми виїхала за кордон і зупинилася в Римі. Тоді їй допомогла сеньйора, у якої донька Євгенії побувала по програмі підтримки дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС.

У Чернігові лише мріяла про море, а в Римі їздить на море постійно
В Італії Євгенія Аліфіренко з 2014 року. Вивчила італійську мову, орендує житло, водить авто і працює асистенткою стоматолога. Дуже вдячна центру для біженців, який допомагав на початку облаштуватися. Церква католицька підтримувала, волонтери.
— Тут мені було складніше, ніж в Україні, — каже вона. — Все платно. Наприклад, старша Олександра грала на піаніно. А тут я не змогла знайти можливість продовжити їй навчання. Дуже дорого.
Однак розвиток дітям забезпечити вдалося. Олександрі вже 18 років і вона опановує туристичну справу в університеті, вільно володіє трьома мовами. 17-річний Славик вивчає інформатику. Вероніці – 15, вона вчиться в художньому ліцеї, а 12-річна Влада ходить у школу.
У трикімнатній квартирі всі мають власний простір.
Наскільки важливе житло, відчула ще раз у 2022 році. Після повномасштабного вторгнення.
— Я всіх рідних обдзвонювала, запрошувала сюди, — згадує. — Не думала, як мені буде. Приїхали знайома з трьома дітьми і моя двоюрідна сестра. Жили в мене. Зараз уже окремо.
З моменту виїзду Женя жодного разу не була в Україні. 10 років.
— Четверо дітей, — нагадує, — купити квитки, організувати все. А ще ми завели песика, його діти обожнюють. Звуть Стелла, лабрадор. І кота. І в Україні, хоч як скрутно не жилося, була кішка й кролики.
Котика і кроликів, виїжджаючи, віддали знайомим. Взяли мінімум речей.
— Рішення не просто було прийняти, — згадує. — Я не уявляла майбутнє. Це було як крок у темряву. Ти ступаєш — і не знаєш, що буде: прірва чи опора. У нас не було ні паспортів, ні грошей, ні візи. І якось так склалося, що й паспорти з’явилися, і за півціни довезли нас. Сеньйора згодом заплатила за дорогу.
Їхали тоді, у 2014 році, майже дві доби. До Чернівців, а звідти маршруткою до Риму.
— Досі не знаю, як ми перенесли ту дорогу, — дивується Євгенія. — У сеньйори жили 10 днів. А тоді вона зрозуміла, що їй важко утримувати таку сім’ю. І влаштувала гостей спочатку в центр для самотніх мам. Потім, зважаючи на початок війни (АТО), їх направили в центр для біженців.
Як гуртожиток. Забезпечували продуктами. Вчителька італійської мови приходила.
Жило багато різних національностей. З України ж тільки Євгенія з дітьми. А то Афганістан, Албанія, Марокко.
Сьогодні Євгенія отримує зарплату, допомогу по малозабезпеченості, гроші на дітей.
— Без роботи, на одній тільки допомозі, не витягнеш. Добре, що ліки, необхідні після операції на щитовидну залозу, оплачує держава.
В Італії діти вперше побачили море.
— Колись в Україні діти граються на майданчику. Чую, як мами між собою розмовляють: «Ой, ми на море поїдемо». Я ж зітхала: «А ми коли поїдемо…»
Тут, коли ми вперше побували на пляжі, я дивилася на своїх дітей і плакала від радості.
Зі слів Євгенії, улітку стараються якомога частіше бувати на морі. Їдуть навіть на три години. До Остії, там хороший пляж. На Тірренське море.
— Машина дуже виручає, — каже. — Коли їздили громадським транспортом, важко було. Коляска, іграшки, бутерброди — і все це на автобусі. А машиною за 40 хвилин доїхали. Розклалися, скупалися, й додому.
Тамара КРАВЧЕНКО Фото з сімейного архіву Аліфіренків
Підготовлено за сприяння Волинського прес-клубу
Пошук по сайту
Категорії
- Місто (799)
- Війна (290)
- Перехрестя (189)
- Кримінал (95)
- Політика (95)
- Здоров'я (77)
- Заєдісь! (59)
- Довоєнне (45)
- Весілля (32)
- Проєкт «Допоможи випускнику потрапити на шкільний бал» (29)
- Будмайданчик (28)
- Земля (21)
- Про простих (16)
- Промка (15)
- Чорна скринька (13)
- Життя (10)
- Жіноча рада (9)
- Акція (8)
- Про складних (8)
- Кіно (8)
- Ковід (8)
- Розгрузись (7)
- Новини (2)
- Точка зору (1)