Пісок для мостів возять з Михайло-Коцюбинського. На околиці селища — глибокий кар’єр, він заповнюється водою
Підприємство «Автострада» Максима Шкіля будує міст на чотири смуги руху через Десну, замість зруйнованого авіаударом. Пісок возять з Михайло-Коцюбинського, що під Черніговом.
— Чи багато вже вибрали піску? У селищі жартують, що скоро тут будуть нові Голубі озера.
— Укладено два договори оренди. На два гектари і на 0,9952 га, майже гектар, — пояснює 62-річна Ніна ВОРОХ, селищний голова Михайло-Коцюбинського. — Там вони зараз і працюють. Які об’єми піску вивозять, ми не контролюємо. У них є ліцензія з дозволом на користування надрами, що надає Міністерство охорони навколишнього природного середовища України. Дія цієї ліцензії до 6 листопада 2026 року. Збираються розробити загалом 18 гектарів. Вони будують в області мости, не тільки той, що через Десну, на в’їзді.
Кошти від оренди землі йдуть на громаду в повному обсязі. За надра — частинами: до державного і місцевого бюджетів. Також у громаду йде ПДВ, бо робітники працюють на нашій території. Податок на прибуток і екологічний податок ідуть також в державний бюджет.
По закінченню договору вони повинні зробити рекультивацію (процес повернення землі до її колишнього стану). За свій рахунок обіцяють облаштувати ставок і поряд місце відпочинку. Водичка в кар’єр, де вибрали пісок, уже потроху прибуває. Гарного зелено-синього кольору. Не така, як на Ріпкинщині, там вибирали кварцовий пісок, але і в нас може бути непогано. У спеку діти вже бігали купатися до кар’єру. Там, де вже роботи не проводяться.
Обговорювали, як їздити селищем великим машинам. Вирішили, нехай курсують околицями, грунтовою дорогою, щоб не пошкодили асфальтне покриття. Звідти самоскиди виїжджають на центральну вулицю, що йде до траси в бік Чернігова, до мосту.
— За маршрутом проїзду самоскидів — жилі хати.
— Це ж тимчасова дорога. Коли немає опадів, щоб не було пилюки, дорогу поливають водою, пісок на асфальті теж змивають. Але всяке буває. Якось перелили, забризкали грязюкою паркан у моїх батьків. Брала ганчірку і витирала:).
«Автострада» завжди допомагає нашій громаді. Безкоштовно зробили ямковий ремонт декількох ділянок дороги на центральній вулиці Шевченка та Миру, а біля ліцею на вулиці Свободи поклали асфальт.
Хата 49-річної Наталії АГІЄНКО — за 100 метрів від грунтової дороги, що нею їздять самоскиди МАN. Поки розмовляли з жінкою, за пів години нарахувала 14 самоскидів, заповнених піском, що рухалися в бік Чернігова, і десь з десяток пустих, їхали завантажуватися. У кузов таких влазить до 30 тонн.
— Трава біля двору вся в пилюці. Навіть корова пастися не хоче. З дороги піщана курява залітає до двору і в хату. Вікна відчинити не можна. Їздять і вдень, і вночі. Комендантська година на них не діє. Якось рахувала вдень, за годину і до 50 машин проїздило, — обурена Наталія Агієнко. — Працюють на кар’єрі вже більше року. Як орки відійшли з області, десь через місяць стали розчищати дорогу. Я зраділа. Думала, що асфальт мені покладуть. Аж ні. Траншеї порили по боках, важко перейти. Обабіч дороги березняк, там було багатенно грибів. Усе перерили, навіть мухоморів немає.
Періодично машина з бочкою їздить. Поливають. Але це буває вкрай рідко. Раніше через ліс машини їздили. Але тепер не можна — усе там заміновано.
На днях розмовляла з водієм такого самоскиду, він зупинився на каву біля магазина. Запитала: «Коли перестанете їздити?» А він у відповідь: «Ще один об’єкт, і все», — продовжує жінка. — Кар’єр уже викопали здоровенний. Ходили з дев’ятирічною донькою туди купатися цього літа. Води ще мало, тільки починає прибувати. Дітям уже вистачить польопатися. Глибина кар’єру, може, 15 метрів. Це ж скільки вже вивезли піску.
Родина Прохоренків — трохи далі від дороги. Чекають, коли «Автострада» облаштує зону відпочинку.
— Нам повезло, на відміну від Агієнків. Ми живемо на сусідній вулиці. Не проти цих робіт. Треба — нехай роблять, — каже 49-річна Світлана ПРОХОРЕНКО. — Обіцяли після себе зробити для дітей зону відпочинку. Люблю плавати, а зараз у селі і ніде. А якби ще зарибнили потім цей ставок, щоб на риболовлю ходити. Треба їм підказати.
Ольга САМСОНЕНКО. Фото авторки
Пошук по сайту
Категорії
- Місто (774)
- Війна (275)
- Перехрестя (186)
- Політика (93)
- Кримінал (89)
- Здоров'я (76)
- Заєдісь! (58)
- Довоєнне (45)
- Весілля (32)
- Проєкт «Допоможи випускнику потрапити на шкільний бал» (29)
- Будмайданчик (26)
- Земля (21)
- Про простих (16)
- Промка (15)
- Чорна скринька (13)
- Життя (10)
- Жіноча рада (9)
- Акція (8)
- Про складних (8)
- Кіно (8)
- Ковід (8)
- Розгрузись (7)
- Новини (2)
- Точка зору (1)