ПИЛЬНО ПОДИВИВСЯ І НАЗВАВ ПЛЕМІННИКОМ. ПОМОГЛО

1.12.2022 | Перехрестя
— Під час окупації мене поранили, мало голову не відбили, — демонструє шрам на вусі 68-річний Олексій МАСЮК з села Довжик, що під Черніговом. — Місяць вони в нас стояли. Висмикнули мене з двору, до комори. Я раніше був головою СТОВ «Україна» у Довжику. Тепер тут дві фірми. Я директор одного з товариств. Був посів озимини, і комора то наша.
Десь через тиждень після 24 лютого в лісосмузі за селом хтось підірвав російські машини. Це було о пів на п’яту ранку, два постріли, два коктейлі. І перед цим наші спалили їх БМП, це найперша колона була. ЗСУ — специ, дві колони пропустили, а третя — сім машин. П’ять з них проїхали, а шосту, зі штабним начальством, самим великим, і сьому, радіолокаційну машину, — наші бахнули. І після цього росіяни озвіріли, налетіли на село з трьох боків. З боку Кувечич, з Чернігова і з поля. Пішли по хатах, як хто вдома — чоловіків роздягали і роззували, виводили, на асфальт клали. Якісь знаки на тілі шукали. Якщо немає вдома — вибивали вікна, двері. Фсбшники ходили. Трьох братів Куліченків розстріляли. Євгена, Дмитра, Миколу. Дивом вижив Микола: куля не вбила, а тільки поранила, і він вибрався з могили.
А в мене перед двором гараж. Командують: «Відкривай!» А в дворі ж другий гараж, там джип «Міцубісі» стоїть, заправлений. Бензину три каністри. Добре, що ганчірку кинув, накрив. А навпроти «Хюндайчик», той, що я ним катаюся. І в хаті три рушниці, СКС (мисливський карабін). Убойна сила до п’яти кілометрів. Думаю: «Хана мені».
Росіяни питають: «Нацики есть?» «Я перший. Ти свою країну любиш? Я люблю». Дивлюся на нього пильно. «Что ты смотришь?» «Може, племінника вгадаю. У мене родичів і в Москві, і в Бєлгороді». І якось він після цього попустився. Я питаю: «Гараж у дворі відчиняти?». «Да ладна, не нада».
Визивають на блокпост. Кажуть: «Відкривай комору». Я їм: «Ключів немає». І тут позаду з автомата як пальне! Уламок відскочив від ушули і влучив у вухо, поранив.
«Ну і скоти», — кажу. А ключів і правда не було. Назавтра дивлюсь — замки з комори позбивали. «Знайшли щось?» — питаю. А там селітри 10 тонн стояло. Кажу: «Ти читав, що там написано? «Вапнякова». Ця не вибухає». Хоча насправді може.
Олена ГОБАНОВА.
Фото автора
На знімку: Олексій Масюк. Шрам на вусі майже не видно