Будматеріалів і гуманітарки у Новоселівці вистачило не всім. Чому так, знають мама Таня і староста Володимир Грабина

8.02.2024 | Перехрестя

Приміські громади Чернігова і Сум: досвід і проблеми відбудови

61-річна Тетяна Борисенко, жителька Новоселівки, колишній бойовий медик зенітно-артилерійського підрозділу 11-го окремого штурмового батальйону, уже не служить (за віком). Вона повернулася додому і контролює процес відновлення рідного села, яке проводить місцева влада та благодійники. Новоселівка постраждала під час вторгнення у лютому-березні 2022:

Ветеранка стверджує, що будівельні матеріали та гуманітарну допомогу новоселівцям роздавали не в повному обсязі. Особливо мама Таня (так Борисенко називають з часів Майдану) обурена за військових, чиї будинки стоять розбиті або частково пошкоджені. А власники воюють.

Володимир Грабина впевнений – робить усе, що може, а Ніна Фесенко каже, що їй час від часу погрожують у соціальних мережах.

Тетяна Борисенко

Володимир Грабина

«Будматеріали та гуманітарка не доходили до постраждалих»

— Починаємо наводити порядки в громаді, — розповідає Тетяна Борисенко. — Я хочу заступитися за: загиблих Андрія Кравця, Юрія Короткова, Олександра Грищенка, чиї будинки повністю зруйновані; живих воїнів Руслана Стрижа, Андрія Короткова, Юру Дейнека, Романа Хоменка, Антона Трояна, Олега Вороб’я, Володимира Вороб’я, Миколу Приходька, Богдана Дерюгу, Валерія Дерюгу, Володимира Малого. Вони на війні з перших днів вторгнення.

У Руслана сестра за кордоном, батьки померли. Стіни будинку вціліли, даху немає. А як приїде Жукотський… У нього старенькі батьки. Хата пошкоджена: стеля тече, штукатурка падає. Мати лікується в психоневрологічній лікарні. Коли я попитала, чому їм не дали будматеріалів, кураторка вулиці стала біля мами, махає рукою: «Марина, я же вам говорила, подсчитайте, сколько чего нада». Мене прорвало. Ти не знаєш, що мати хвора? Привела б свого чоловіка-будівельника, порахував би хоча б приблизно.

Мені нічого не треба, я не йду до влади. Свій дім відбудувала самостійно. Я йду за людей. Будматеріали їм не видавали, так кудись дівали.

Тетяна Борисенко розповідає, що Новоселівці довго мовчали, тому що боялися. Їх лякали, що взагалі нічого не дадуть. Також вона впевнена, що до людей не дійшло чимало гуманітарної допомоги: одяг, побутова хімія, мікрохвильовки, скороварки, хлібопічки.

– Жителі мені писали: «Таню, ой що тут твориться…». А я що можу? В той час була в Правдіному на Миколаївщині. В нашу роту бомбонуло два «шахеда». Хлопці поранені, вивезти нічим. Три машини розбиті. Дала клич в соцмережах, щоб відремонтувати машини. І тут мене починають «травити», що я відбудувала дім швидко. Моя зарплата була 113-120 тисяч гривень. Відправляла гроші зятю, він купував матеріали в «Вені», в Чернігові. Марина Рейко виділила місце на складі, аби вони зберігалися. Тисяч на 300 купила, – говорить мама Таня.

Галина Сулім

Дім 68-річної Галини Сулім, місцевої жительки, яка підтримує Тетяну Борисенко, теж був пошкоджений.  Частину даху, димар, ванну кімнату розбило, всі вікна вилетіли. Пропав сарай, гараж, врем’янка.

Галина Миколаївна говорить, що  особисто при ній в Новоселівку зайшло десять фур з будматеріалами.

Взяла три куби шилівки, — перераховує. — Коли принесли підписувати акти, передивилася, а її немає. Кажуть: «Буде в другому акті». До сьогоднішнього дня ніхто нічого не показує. Набрала в «Червоний хрест», аби дізнатися, що я отримала. Було дописано рулон гідробар’єру, п’ять кілограмів цвяхів. Мене поставили куратором по нашій вулиці. Ходила по хатах, писала списки, що кому треба, передавала на верхівку. Люди на мене напали, бо гуманітарка є, а вони не отримують. Склала повноваження з себе.

Тетяна Борисенко показує на телефоні фото. На папері  від руки написано: «Приход: 43400 гривень. 31500 зарплата. 7500 — Обухович Таня, 10000 — Фесенко Ніна, 14000 — Ткаченко Валя, 2500 — по чекам. Залишок на 13.02.2023 14500».

– Хто така Валентина Ткаченко, люди не знають, – пояснює. – Ніна Фесенко з кожної кімнати збирає по 200 гривень. Навіть з військових, за якими закріплена кімната, а вони воюють. Із зібраних платить собі зарплату, прибиральниці, і ще якійсь Ткаченко.

«Вони не дивляться, військовий чи ні. Але все ретельно перевіряють»

Володимир Грабина працював заступником голови Киселівської громади. В квітні 2023 року звільнився, відкрив громадську організацію. З листопада минулого року – староста Вознесенського, куди входить і Новоселівка. Юрій Барбаш, колишній староста, воює, написав заяву на звільнення.

Володимир Грабина каже, що  в серпні 2022 року військова адміністрація надіслала листа: будуть проводити закупівлю будівельних матеріалів для відновлення пошкодженого житла, надайте список потрібного. Приблизну потребу порахували, списки подали. В кінці серпня пішли матеріали. «Червоний хрест» привіз три фури шиферу, дошки, ОСБ-плити. Паралельно була допомога від держави. Щоб все прозоро розподіляти, зробили схід села, з кожної вулиці вибрали по старшій. Всього 13 чоловік. Був оргкомітет, який розподіляв допомогу, головою обрали  Ірину Кузьменко. Видача матеріалів заактована. Всього роздали 3500 штук шиферу, 210 метрів кубічних газоблоків, 1200 метрів квадратних руберойду, 2700 метрів квадратних ОСБ-плити, 50 метрів кубічних дерев’яного бруса, 400 кілограм цвяхів, 10000 штук цегли, 82 метри кубічні дошки, саморізи, монтажна піна, 2700 метрів квадратних профнастилу.

Будматеріали були на балансі сільради, є акти про списання і роздачу жителям. Близько 110 будинків зі 172 частково пошкоджених отримали матеріали від держави. Паралельно в село заїжджали матеріали від благодійних фондів.

За доставку державних будматеріалів платили гроші. Самовивіз був з чернігівського складу гіпермаркету «Вена». Треба наймати маніпулятор, машину, на яку це все вантажити, везти в Новоселівку. Люди погодилися платити за доставку.

Галина Сулім була в оргкомітеті, – уточнює староста. – Отримала гуманітарних матеріалів мінімум на 200 тисяч гривень та матеріальну допомогу від «Червоного хреста». Отримала безкоштовно вікна від держави. У неї працювало декілька фондів.

Газоблок пішов в кінці року.

На початку 2023 року приїхала Тетяна Борисенко. Писала про нас всілякі гадості. Було тут управління стратегічних розслідувань, поліція, прокуратура, СБУ, ДБР, обласна військова адміністрація. Всі перевіряли. Також перевіряли представники благодійних фондів. Порушень не знайшли.  Хай перевіряють і далі, а ми продовжимо відбудову та пошук донорів.

Володимир Грабина розповів про родини військових, як допомагали їм:

— Марині Жукотській виділили: балки, дошки, шифер. Лежить у дворі.  Не змогла самостійно відновити дім. Завели до неї три фонди. Поки що справа в процесі, шукаємо готові рішення зі встановленням модульного будинку на подвір’ї.

Стриж воює. Дім зареєстрований на сестру Оксану, яка зараз за кордоном. Кому видати матеріали? Фонди, які приходили, просили  підказати власників, які реально є,  живуть в пошкодженому і планують зимувати. Це вимога будь-якого фонду. Вони не дивляться, військовий це чи ні. Але все ретельно перевіряють.

Родина Грищенків, у яких син загинув. Довго шукали вихід на американських благодійників. Через місяць у матері буде дерев’яний модульний  будинок нового типу, на 29 квадратів, з усім необхідним. Такий же будинок буде у Михайла Гунського. Вони вже про це знають. Представник був у п’ятницю. Ходив до власників зруйнованих будинків. Знімав відеоролики, історії людей. Відео відправляє в Америку. Пояснив так: буде благодійна вечеря міліонерів, вони подивляться, хто чим захоче, допоможе.

Валентину Ткаченко Староста знає, це прибиральниця у модульному містечку. Хто така Тетяна Обухович — не знає. В Бучі, Бородянці такі модулі закріпили за комунальними підприємствами. При Новоселівській сільраді такого підприємства немає.

— Невідомо з яких причин ця активна група думає, що в Новоселівку вночі заїжджають фури з гуманітаркою, ми її там втиху від людей розгружаємо і вивозимо, — жартує Юлія Корольова, власниця зруйнованого будинку в Новоселівці, член комісії з відновлення. — Я вважаю критику безпідставною. З 147 знищених будинків близько 30 родин отримали будівельні матеріали для самовідбудови. Подібними заявами знищується репутація Новоселівки. І донори неохоче заходять в конфліктні та скандальні села.

— Новоселівці розповіли, що ви також відбудовуєте дім. Звинувачують у привласненні будматеріалів.

— На самовідбудові. В минулому році звела тільки коробку. І кінця ще не видно. Купували 90 відсотків матеріалів за свої гроші, отримувала, як інші 30 родин-погорільців, матеріали від держави.  Будівельні роботи виконує чоловік разом з моїм батьком.

— Студентська платформа голландського університету хоче розробити проєкт села, — підсумував староста. — Нової Новоселівки. Генплан нової інфраструктури модернізованого містечка. Якщо знайдемо того, хто це все не за державні гроші втілить. Якщо вистачить сил це все хазяйство вести.

⬤ а тим часом неподалік від Сум

В Боромлі відновлювали благодійники, державних коштів майже не залучали

 В Боромлянський громаді, що неподалік Сум,  під час повномасштабного вторгнення постраждало 138 будинків, із них чотири багатоквартирних. Постраждала 61 квартира. Повністю зруйнованих будинків чотири, всі інші – частково постраждали. В цю приміську громаду входить 12 сіл, там 6138  жителі. Найбільше – в Боромлі, 4240.

Всі будинки, в яких проживають постійно, вже відновили за рахунок благодійних фондів. Власники почали отримувати компенсацію від держави на відшкодування.

Квартири відновлені всі, власники подали заявки на «єВідновлення», щоб отримати компенсацію за частково пошкоджене житло. На сьогоднішній день в опрацюванні 51 заявка.

На території громади поки що  не відновили чотири повністю зруйнованих будинки: власники одного не в Україні,  власницю другого, згорілого до тла, стареньку бабусю, забрав до себе племінник, треті і четверті ще збирають документи.

— Всі інші живуть у відновлених будинках, — запевняє Василь Романіка, голова громади. — Більшості власників допомагали відновлювати житло благодійні фонди, організації. Державних грошей було залучено мало. За державні гроші відбудували школу. Час від часу ракети над нами пролітають, але влучань не було.

На питання, як вдалося залучити благодійників в громаду, голова каже, допоміг колектив. Який згуртувався, запрошував всі організації, які заходили на Сумщину.

За скромними підрахунками Василя Миколайовича, на відновлення Боромлянської громади пішло щонайменше 30 мільйонів гривень.

Юлія Семенець. Фото автора

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано
ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.