Шість тисяч сміттєвих баків для сортування сміття роздадуть жителям. Киїнська громада виграла грант

19.09.2024 | Перехрестя

Марія Меньок показує баки, в які киїнці будуть складати сміття по-новому

27 серпня на території киїнської школи — сотні новеньких сміттєвих контейнерів. Синього і чорного кольорів. Роздають працівники сільської ради. Два на кожен двір. На всю громаду отримали шість тисяч. Щоб сортувати сміття.

— В громаді 2989 домогосподарств, — пояснює Марія МЕНЬОК, діловод Киїнської сільської ради, керівниця громадської організації «Жінки за розвиток». — Кожен двір отримає по синьому і чорному баку. Ємністю 120 літрів. Ще сто баків по 1300 літрів. Роздамо підприємствам. І комунальним, і приватним, які укладуть договір на вивіз сміття. Додатково будуть облаштовані майданчики на вулиці для багатоквартирних будинків і на тих вузьких вуличках, де не може проїхати сміттєвоз. По кольору ці великі баки однакові, чорні. На кожному буде наклейка, яке сміття в який складати.

— Де це все взяли?

— Отримали в рамках проєкту ПРОООН, — пояснює. — Громада написала проєкт і виграла. Фінансування  із Японії та Євросоюзу. Киїнська громада поки що єдина в області, яка виграла такий грант і буде вчитися сортувати сміття, — посміхається. — В рамках проєкту нам надали три сміттєвози, три трактори, екскаватори і «дробилку» для гілля.

— Кожне домогосподарство громади: Киїнка, Трисвятська Слобода, Павлівка, Гущин, Шестовиця отримає під підпис контейнери з інвентарним номером. Сьогодні роздаємо в Киїнці. Жителям інших сіл не треба їхати, самі привеземо.

— Скільки вже роздали?

— До обіду в перший день, 116. Власник підписує акт прийому-передачі і відповідає за баки.

— Якщо щось зламалося?

— Все прописано в договорі. Треба звернутися до комунального підприємства. Комісія визначить, з якої причини сталася поломка і за чий рахунок ремонтувати.

На кожному баку є шпаргалка. Яке сміття в який класти: ресурсоцінні (скло, папір, метал, пластик) і змішані відходи (їжа, одяг, упаковки з-під продуктів), — веде до баків, де на кожному є наклейка із продуктами сортування.

— До цього навряд чи хтось сортував сміття, чи вдасться це втілити?

— У нас приміська громада, в якій живе багато молоді. Торік в садочки та школи запрошували представників екологічної інспекції. Проводили уроки із сортування сміття. Дорослих можна привчити через дітей. Біля шкіл, садочків, сільрад встановили контейнери для сортування сміття.

— Сортували?

— Всякого було, — трішки соромиться. — Писали пости в соцмережах, на сайті громади. Нагадували, як правильно це робити. Зараз сміття вивозить ФОП «Нікітенко». Зносимо пакети в одне визначене місце. На кожній вулиці воно є. Складаємо, не чекаємо сміттєвоз, сам забирає.

Жителі громади будуть укладати нові договори з нашим комунальним підприємством «Киїнське». Новенькі сміттєвози, які отримали, будуть вивозити це сортоване сміття. Контейнерами вдома вже можна користуватися, вчитися сортувати.

— Ми заключили договір з чернігівським комунальним підприємством «АТП-2528», — пояснює процес вивозу сміття по-новому Сергій СИДОРЕНКО, керівник комунального підприємства «Киїнське». — Зараз проходимо процедури укладання договорів з підприємствами, куди і яке сміття будемо вивозити, здавати. Це скло, метал, папір для подальшої вторинної переробки. Отримані гроші йтимуть в бюджет громади.

Сергій Сидоренко біля нового сміттєвозу

Поки в планах таке: два рази на місяць сміттєвоз збиратиме тверді побутові відходи, — веде до майданчика, де чекають свого виїзду новенькі білі сміттєвози «Форд». — Забиратиме сортоване раз на місяць. З наступного року плануємо запустити роботу на повну.

— Не вграють баки раніше, ніж почнете вивозити сміття?

— Питання в іншому. Не на всіх вулицях є асфальт. А баки на колесах. Власникам треба на це звернути увагу.

Вивіз сміття в громаді не подорожчав.

Але може подорожчати з нового року.

 

Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото авторки