КРІСЛО З РОСІЙСЬКОГО ЛІТАКА ВАЖИТЬ 50 КІЛОГРАМІВ. ЙОГО ЗБИРАЮТЬСЯ ВІДДАТИ КОСТЯНТИНУ СТОГНІЮ

17.06.2022 | Перехрестя

Олександр Зоц, тероборонівець, біля трофейного крісла.

До під’їзду 9-поверхового будинку на вулиці Нафтовиків у Чернігові затягли крісло пілота з російського літака «СУ-35», що бомбив Чернігів. 3 березня загинули відразу 47 мирних мешканців. А 5 березня прийшла розплата. Літак збили, пілота спіймали. Це був Олександр Красноярцев, майор, російський ас, відомий бомбардуваннями у Сирії. Красноярцев збирався скинути на Масани та Забарівку шість 500-кілограмових неконтрольованих авіабомб, повідомило пізніше СБУ.
— Спочатку багато бажаючих було сфотографуватись у цьому кріслі, зараз вже менше. Забрали його сюди відразу після падіння літака, — зустрічає мене біля під’їзду 46-річний Олексій ТЯСМІН, військовослужбовець Сил територіальної оборони ЗСУ. — Після нашої перемоги трохи побуде в Чернігові, а потім віддамо у столицю. У музей мого друга Костянтина Стогнія (журналіст, телеведучий, чернігівський зять. — Авт.). Він планує зробити окрему експозицію про Чернігів. Крісло з серійним номером, буде ще одним доказом проти росіян. Аби не казали, що це хохли його сюди підкинули. Військові ЗСУ хотіли забрати його у нас, але ні — не віддамо, це наш трофей, тероборони!
— Біля магазинів «Седам», «Велмарт» бачили таке ж крісло. Тягали його по всьому мікрорайону. Це воно у вас зараз?
— Ні. Крісло, яке я показую, ми відразу забрали сюди, поставили біля під’їзду і нікуди не переміщували. Можливо, то було крісло другого штурмана, Костянтина Криволапа, майора. Він загинув. Де його крісло ділось потім, після мандрів Масанами, я не знаю.
Красноярцева наздогнали швидко. Хвилин за десять. За ним бігали чоловік сорок: військові, тероборона і місцеві, — згадує Олексій Тясмін. — 42-річного Віталія Сергієнка він застрелив. Літак упав у двір поруч з домом Віталія.
— Чому саме тут зберігаєте крісло?
— Бо наші хлопці тут його гарно охороняють 🙂.
— Можете винести на вулицю, щоб сфотографувати?
— Я сам і не витягну. Воно важке — не менше 50 кілограм.
— Зараз частину літака Красноярцева з червоними зірками виставили у Львові. Як це?
— Для військових теж стало дивиною. Скоріше за все, вивезли волонтери. Нікого не запитали. Взяли крило і хвостову частину.
Інші трофеї можна побачити поряд, на вулиці Незалежності, в одному з колишніх магазинів, що пустує з початку війни. На полках розставлені різноманітні патрони і снаряди, виделки, залізні кружки, ложки російських солдатів, уламки бомб і військової техніки.
— Навіть печатка кацапського командира і його ключі від військової частини є. А ось фляга з надписом: «Флоту России 300 лет», — пишається трофеями Вадим ЧІГОГІДЗЕ, військовослужбовець Сил ТрО ЗСУ. — Хочемо зробити невеличкий музей тут на мікрорайоні, ймовірно, у 35-й школі. Хтось вдома шматок танку зберігає, хтось снаряд від «Граду», а хтось і трофейну форму. І від літака Красноярцева також є декілька уламків. У лісах зараз багато чого можна знайти. Але цивільним туди ходити не треба. Багато розтяжок. Також в лісах є нерозірвані снаряди.
Хлопці показують уламки збитого на Масанах «СУ-35». Шматок крила і хвостової частини.
— Цю частину літака, де зірка, пів світу бачило. До нас приїздили іноземні ЗМІ тоді. Ми тепер усі трохи мільйонери. Вартість літака складає близько 50 мільйонів доларів. А тут біля нас стоять його частини. Якщо все додати, то може тисяч сто доларів і буде коштувати, — жартує військовий. — Частини ще й досі розкидані по подвір’ю будинку, де впав літак. Хоч металолом з військової техніки заборонили здавати, але, вважаю, треба робити виключення. Одна турбіна тонни дві важить. Нехай би люди здали і за отримані гроші хоч би частково могли відновити свої пошкоджені домівки.
Ольга САМСОНЕНКО
Фото з інтернету