«Коли свекруха поховала бабусю, дітей та чоловіка — у Чернігові стало тихо»
Головна » Перехрестя » «Коли свекруха поховала бабусю, дітей та чоловіка — у Чернігові стало тихо»
20.10.2022 | Перехрестя
43-річна Світлана ЖЕЛДАК втратила всю свою родину: чоловіка, 42-річного Михайла Желдака, дочку, 21-річну Поліну, сина, 16-річного Гліба, зятя, 33-річного Євгенія Коваленка, та бабусю, 87-річну Поліну Печерну. Це сталося третього березня, в одну мить. На Старій Подусівці в Чернігові. Російський літак скинув бомби у провулок Білоруський. А перед тим бомбив школи, 18-ту і 21-шу. Провулок поряд з 21-ою школою.
Зліва направо: Гліб, Михайло, Світлана та Поліна Желдаки.
«Вони ходили по мені на руїнах»
— На одному із уламків, що знайшли у дворі, було написано: «250». Очевидно, кілограми, вага бомби. Вона прилетіла в наш двір третього березня о 12.15, розірвалася під вікнами спальні. І всі мої загинули, — намагається здаватися спокійною Світлана. — Ми були в домі моєї мами Валентини Васильченко. Я, чоловік, Поля з Женею сиділи в коридорі, поміж двох стін. Мама з бабусею і Глібом були в залі. Я собі вибрала найнебезпечніше місце. З одного боку двері, з іншого двері та вікно. Миша — у метрі від мене. Сирена гула, як летів літак, я не чула. Тільки хлопок. І все… Стіни, стеля впали на нас. Мене не контузило, не оглушило. Я все розуміла. На підлозі намацала телефон, що вилетів з рук. Витерла футболкою пилюку з телефону. Почала дзвонити друзям, знайомим. Чула, як дзвонив телефон Миші, то була його мама. Я всім казала: «Нас привалило». Приїхали військові, наш знайомий, почали розкопувати. Я кричала, пояснювала, де хто знаходиться. Вони слухали, звідки голос. Ходили по мені зверху, на руїнах. Я відчувала, як ступали ногами, кричала: «Ви ходите по мені, я тут».
Світлану витягли першою. Під завалами руками дотягувалася до ніг чоловіка, дітей.
— Гліб сидів на дивані в залі, коли його дістали, був ще живий, — заплакала Світлана. — Бабуся сиділа в кріслі, так у ньому і померла. Під завалами я чула, як важко дихає Миша, він старався піднятися. Поліна сильно плакала, а потім різко затихла. Женю майже не чула. Думаю, він помер першим. Ще під час того авіанальоту загинув наш сусід Олександр Джуман, йому було 70 років.
— Ви ховалися в погребі, потім перестали. Чому?
— У Гліба була астма. У погребі напади стали все частіше і частіше. 5-10 хвилин і задихався. Інгаляцію робили 3-4 рази на день. А її можна було робити два рази максимум на добу. Ліки закінчувалися. Мама між тривогами бігала в аптеку, та все порозбирали.
— Що написано у свідоцтвах про смерть?
— У всіх наших однаково: здавлення грудної клітки. Але в Гліба була травма голови. У бабусі теж був удар по голові.
— Чи турбувало недобре передчуття?
— Істерика. Мені хотілося повернутися до будинку свекрухи, де ми жили. Там не було надійної двохстінки, а у мами була. І ми 24 лютого прийшли в надійний дім. А в голові крутився гімн України. Ті рядки, де «душу й тіло ми положим». Постійно його наспівувала.
Що було наступного дня, 4 березня, згадати не можу. У пам’яті вже події ночі з 4 на 5 березня.
Наших мертвих забрали до моргу на Пирогова. Сказали, що тіла будуть на зберіганні, поки не закінчиться війна. Потім ми з свекрухою сиділи в підвалі її дому і слухали гул літака. А на ранок вирішили виїжджати з Чернігова. Ще два дні просиділи в підвалі філармонії. 7 березня я і мама виїхали в Городенку Івано-Франківської області. Там нас прийняли родичі покійного зятя Євгенія. Свекруха Тетяна Желдак залишилася в Чернігові.
«Якщо прилетить в морг, нікого до купи вже не зберуть»
— З Городенки майже кожного дня я дзвонила в морг. Просила, аби їх не ховали в загальній могилі на кладовищі, що в Ялівщині, під номерками. Подруга ходила на кладовище, дивилась таблички, моїх серед них не було.
Я не дозволяла ховати і свекрусі, поки не повернуся в Чернігів. Місто сильно бомбили, і працівники моргу сказали, якщо до них прилетить, нікого до купи вже не зберуть.
Ховала їх Тетяна Володимирівна 31 березня о 12.00. На забарівському кладовищі. Того дня, двома годинами раніше, на тому кладовищі ховали іншу родину з п’яти людей (33-річний Кирило, 31-річна Тетяна,4-річні Матвій та Мілана, двійнята, та 12-річна Софія Манько загинули під час авіанальоту 13 березня. Їх дістали з-під руїн гуртожитку на ЗАЗі. — Авт.).
Для наших зробили одну широку могилу і опустили в неї п’ять трун поряд. Коли поховали, у Чернігові стало тихо. З 1 квітня росіяни почали відступати.
Поліна та Євгеній: навіки разом
— Хтось із похороном допоміг?
— Друг, начальник з охорони праці. Миша працював у «Обленерго» заступником начальника служби засобів обліку. Подзвонив до мене, сказав, що поховали і зробили все як треба. Чи підприємство допомогло, чи він особисто за свої гроші, не знаю.
Коли була в Городенці, думала, повернуся до Чернігова, провідаю всіх на кладовищі і, скоріш за все, виїду з міста. Але повернулася в кінці травня і поки не можу виїхати. Не готова. Була в гостях у двоюрідної сестри в Туреччині. Але і там не змогла відволіктися. Літаки гудуть, а потім уночі мені сняться кошмари. Я відчуваю, що мені треба бути в Чернігові. У той день, третього березня, я не прислухалася до свого передчуття. Не настояла, аби повернулися до будинку свекрухи. Зараз намагаюся робити так, як відчуваю.
— Гліб любив грати на барабанах, — показує відео на телефоні Валентина ВАСИЛЬЧЕНКО.
— А Поля гарно грала на гітарі і співала, — продовжує Світлана. — І дуже любила читати. Коли забирали її речі з університету, вирішила залишити книжки. Можливо, комусь вони потрібніші. Незадовго до вторгнення вона брала участь у конкурсі і їй надіслали книжку із позолоченими сторінками. Так гордилася нею. Але недочитала…
Я займаюся шугарингом (воскова епіляція). Євгеній з Полею жили в Ніжині. Поліна вчилася в Ніжинському університеті імені Гоголя на вчителя англійської мови, займалася репетиторством. Євгеній якийсь час працював у Ніжинській міськраді, потім у Лосинівці.
— Що зі зруйнованим будинком?
— Приходила комісія, склали акти 100-відсоткового руйнування житла. Поки що все. У Городенці нас викликали до прокурори. Сказали, коли справи будуть розглядати міжнародні суди, тільки потім, можливо, буде якась компенсація. Скільки років чекати, невідомо. Отримали компенсацію 26 тисяч гривень від міської ради.