«Нам самим стало цікаво, чи зможемо грати»
Карстен Сташ привіз укулеле, цитру, кларнети, тромбони з Німеччини
— Добрий день! Труба сьогодні буде? — підбігає на перерві до Лідії Плоскої Данилко, п’ятикласник. Він учень киїнського ліцею. Вона там вчителька музики.
Наприкінці минулого року Карстен Сташ, волонтер німецької організації Ukraine Hilfe Paderborn e.V, привіз у Киїнку гуманітарну допомогу. І не продуктами харчування чи одягом. А музичними інструментами!
Так, з Німеччини киїнський ліцей отримав: дев’ять тромбонів, сім кларнетів, шість гітар, п’ять труб, три скрипки, дві блокфлейти, дві флейти. По одному/одній синтезатору, ударній установці, електрогітарі, укулеле (різновид гітари).
— Інструменти хоч і були у використанні, але в чудовому стані. Як нові. Чохли теж усі цілі, — радіє 58-річна Лідія ПЛОСКА і показує, — ось на цій флейті вже грає моя учениця.
— На трубах грають хлопці. Перед новим роком був концерт, — пишається учнями Ніна ШОЛОХ, директорка киїнського ліцею. — Також знімали відео для благодійників, як діти грають на інструментах. Потрібно для звітності.
У ліцеї 383 учні.
— Як вас знайшли волонтери? Уперше чую, щоб майже за три роки війни дарували гуманітаркою музичні інструменти.
— Наша фельдшерка Світлана Ворона вийшла на них через знайомих у Німеччині. Коли спитали, що треба, відповіли: «Будемо раді всьому. Нам треба все».
З 1970 року в школі працює духовий оркестр. Діти з покоління в покоління вчаться музики. Заняття безплатне, — каже Лідія Григорівна. — До вторгнення гурток відвідували 30 діток. Зараз 15 діток з 5-11 класів. Коли привезли інструменти, цікавість до гуртка зросла.
На жаль, багато занять пропадає через довготривалі повітряні тривоги.
— Так ваш музичний клас в укритті ж знаходиться?
— Воно то й так. Але за стінкою, як правило, у цей час сплять дитсадкові малюки. Сильно не подудиш.
Навчаю я. Працюю тут з 1985 року. Я — духовичка. Веду фортепіано, клавіші знаю. Чого не вмію, то це скрипка. Два-три акорди можу показати на гітарі. Кому цього вистачає, сидять і бринчать тут. Хто хоче гарно навчитися грати, відправляю в «Центр дозвілля» до Раїси Анатоліївни.
Киїнському центру дозвілля молоді перепало: 11 гітар, п’ять сопілок, три скрипки. По одному/одній акордеону, гармоніці, гармошці, барабану, цитрі й укулеле (різновид гітари).
— Нам передали ті інструменти, з якими школа не працює. Що дадуть, на тому і граємо, — посміхається 35-річна Катерина ТОПІХА, директорка центру. — Серед інструментів є такі, що ми бачили і тримали вперше.
Приміром, давньогуцульська цитра*. У школі не придумали, що з нею робити. Сіли з колегами, передивилися інтернет. Розібрали її по станах і нотах. З’ясували, що на заході України цитра викорінилася радянською владою. Раїса Потій, наша художня керівниця, має музичну освіту. Грає і на баяні, і на гітарі, і на піаніно, і на сопілці. Чого не знаємо, шукаємо в гуглі.
Також з незвичного — укулеле**. Струни гарні, не залізні, а волокнисті. На таких краще грати. Не такі травматичні.
Навчання безплатне. Дипломів ми не виписуємо. Вчимо лише для себе грати.
Поділили нові інструменти між працівниками центру. Нам самим стало цікаво, чи зможемо грати. Мені випала цитра. Валентині Морзєвій, технічній працівниці, дісталася укулеле. Там чотири струни.
Доки вчилася, одну струну на цитрі порвала. Відразу замінила власним коштом. Струни подібні в продажу є. Школа поставила інструменти на баланс минулого року. Ми якраз у процесі.
А взагалі шукаємо зараз експерта, щоб з’ясувати, наскільки стара ця цитра. Може, вона раритетна і краще на ній не грати.
*Цитра — струнний щипковий інструмент у формі пласкої скриньки з круглим вирізом посередині.
**Укулеле — мініатюрна чотириструнна гітара, сконструйована наприкінці XIX століття на Гавайських островах.
Ольга САМСОНЕНКО. Фото авторки
Пошук по сайту
Категорії
- Місто (799)
- Війна (289)
- Перехрестя (189)
- Кримінал (95)
- Політика (95)
- Здоров'я (77)
- Заєдісь! (59)
- Довоєнне (45)
- Весілля (32)
- Проєкт «Допоможи випускнику потрапити на шкільний бал» (29)
- Будмайданчик (27)
- Земля (21)
- Про простих (16)
- Промка (15)
- Чорна скринька (13)
- Життя (10)
- Жіноча рада (9)
- Акція (8)
- Про складних (8)
- Кіно (8)
- Ковід (8)
- Розгрузись (7)
- Новини (2)
- Точка зору (1)