Альона АСМАА — інструкторка з фізичної підготовки і спорту у відділі бойової та спеціальної підготовки, боксерка, служить у 105-му чернігівському прикордонному загоні. У жовтні цього року Альона перемогла на чемпіонаті світу з бойових мистецтв у Франкфурті-на-Майні (Німеччина).
Прикордонницею стала сім років тому. Перед тим служила два роки в поліції, рік у міліції. Жартує, що пройшла всі етапи, усі реформи.
Два роки, як переїхала в Чернігів з Броварів. Там працювала ще й тренеркою.
Альона Асмаа в цивільному…
…під час навчань
… на службі
Про прикордонників та стрільби
— У 2017 році Державна прикордонна служба запустила пілотний проєкт «Нове обличчя кордону», — пояснює, як перейшла з поліції в прикордонниці. — Подала документи, пройшла великий конкурс і врешті — спеціальну підготовку.
Була на посаді інспекторки прикордонної служби-майстрині групи поглибленої перевірки документів. Перевіряла паспортні документи, проводила співбесіди в столичному аеропорту.
На нову спеціальність інструкторки з фізичної підготовки і спорту Альона Асмаа перейшла у 2022 році, під час повномасштабної війни. Зараз бере участь у проведенні занять для військовослужбовців з вогневої та тактичної підготовки до служби в бойовій частині. Проводить стрільби.
— На службі спорт допомагає — це і сила, і витривалість, і наполегливість. Незалежно від результату, не зупиняєшся, ідеш далі, — каже Альона.
Про боротьбу, бокс та змагання
В Альони дві вищі освіти: правоохоронна діяльність, закінчила Національну академію внутрішніх справ України, та тренерський факультет Національного університету фізичного виховання та спорту України. Зараз навчається на військовій кафедрі.
— Я проводжу теоретичні й практичні заняття з фізичної, тактичної, вогневої підготовки, — каже тренерка. — Надаю перевагу практиці. Розповідаю, показую.
28 років я в спорті. Боротьба, бокс. До 25 років займалася різними видами боротьби. Вдячна Ярославу Халєєву, тренеру з Броварів, який готував до змагань. Мені подобаються всі види спорту, де можна битися, — сміється. — Перші мої змагання були на рівні міста. Потім міжнародні. Хоч тобі 10 років, хоч 30 — це завжди емоції та адреналін.
Спорт — це також і травми. Альона Асмаа каже, що діставалося їй не раз.
— За всі роки тренувань звичайно багато разів отримувала в обличчя. Були і вивихи, і розтягнення, і розірвані сухожилля. Я цим не переймаюся. Це спорт. Краса — вона в кожному, але важливіше характер.
Аби поєднувати службу і підготовку до змагань, Альона жертвує сном. Каже, що це не є добре, але інших варіантів немає.
— Починаючи з весни, спала по чотири-п’ять годин. Була підготовка до змагань, чемпіонат України. Також підготовка до захисту магістерської роботи. Уже захистилася. І, найголовніше, служба — вона забирає майже весь час.
Щоб перемагати, треба багато працювати. Ніякий талант не гарантує перемогу.
— На змаганнях боксую тільки з жінками. На тренуваннях спаринг-партнером може бути і жінка, й чоловік. І зазвичай — це чоловіки. У цих видах спорту їх більше. Різні спаринг-партнери — це можливість покращити свої навички та вміння, отримати досвід з різними стилями ведення бою.
Професійний спортсмен, готуючись до змагань, може подивитися поєдинки суперника. Побачити, вивчити та проаналізувати особливості бою, дрібниці, що можуть вплинути на результат. В аматорському спорті так не працює. Ти не знаєш, хто суперник. Дізнаєшся в день змагань. Тож готуєшся і відпрацьовуєш по максимуму.
Альона Асмаа каже, що такий стиль життя їй дуже подобається. І подобається форма.
— Впевнена, усе життя буду в ній — служитиму завжди, — продовжує Альона. — Хочеться брати активну участь, допомагати, бути у вирі подій. Усе моє життя — бій.
Коли в Альони з’являється вільний час, читає криміналістичну літературу, вчить іноземні мови — вільно володіє англійською, зараз опановує німецьку. Любить малювати і шити. Любить готувати солодке.
— Тістечка, кексики, пироги, — перераховує. — Навіть на складних підготовках до змагань дозволяю їх собі, але до тренувань додаю ще три кілометри бігу. Я відпрацюю тістечко, зате отримаю задоволення.