Адвокат Красноярцева готує апеляцію, прокурор не згоден
Головна » Перехрестя » Адвокат Красноярцева готує апеляцію, прокурор не згоден
2.01.2024 | Перехрестя
26 жовтня Новозаводський суд Чернігова озвучив вирок 37-річному Олександру Красноярцеву, російському пілоту Су-34 — 14 років позбавлення волі та два мільйони гривень моральної шкоди за вбивство 42-річного Віталія Сергієнка, жителя Нової Подусівки. Вирок винесли за статтею «Порушення законів та звичаїв війни».
«Сушку» підбили з «Ігли» 5 березня минулого року. Красноярцев та штурман Костянтин Криволапов катапультувалися. Винищувач упав на Новій Подусівці на будинок 68-річного Михайла Суліма. Чоловік загинув — згорів.
Криволапов на парашуті завис на дереві навпроти дитячої поліклініки на Красносільського. Військові зняли, але той уже був мертвий. Красноярцев приземлився на дах 65-річного Миколи Кулініча. Переліз через паркан до двору 42-річного Віталія Сергієнка та його сестри Світлани Войтешенко, сховався в сараї за хатою. Коли Сергієнко вийшов з будинку, Красноярцев вистрелив йому в голову, шию та груди і втік до сусіднього двору 41-річної Наталії Авраменко. Там його спіймали тероборонівці.«Весть» детально описувала і збиття, і гонитву, і падіння на дім Сулімів.За словами Кирила Буданова, головного розвідника, льотчика обміняли на наших військових ще весною минулого року.
1. Судити за вбивство, так було б правильно
— Було сім судових засідань, — розповів Валентин ЛЄСКОВ, чернігівець, адвокат, якого Красноярцеву надала держава. — Процес був без участі обвинуваченого. Захищав всліпу. Захист будував тільки за відеозйомками, які проводили в момент затримання та коли він давав перші свідчення військовим. Казав, що шкодує про скоєне.
Стаття передбачає до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення. І за цивільним позовом сестри загиблого Світлани Войтешенко має сплатити компенсацію два мільйони.
Вирок є. Його внесуть в усі бази даних. Якщо Красноярцев зараз виїде на територію Євросоюзу, його повинні одразу затримати і передати нам. Або після перемоги працівники інтерполу затримають. А от із коштами, компенсацією в два мільйони гривень, я не знаю, як стягнути. Можливо, позов потрібно було заявляти і до росії, а не тільки до Красноярцева. Він був виконавцем, був у службових відносинах з росією. Тоді б під час виплати репарацій (після війни, перемоги), шансів на отримання грошей було б більше.
— Чи знає Красноярцев, що його вже засудили?
— Писали засоби масової інформації. Судове рішення є у відкритому реєстрі, куди він може зайти і почитати.
— Апеляцію подавати ніхто не буде?
— Я планую. Хочу, щоб рішення Новозаводського суду перевірили суди вищої інстанції. Можливо, хтось щось упустив.
Моя позиція трішки не співпадала з позицією прокурора. Красноярцеву пред’явили обвинувачення, що він порушив закони та звичаї війни. Це відповідальність за знищення, пригноблення, бомбардування цивільного населення. Але справа розглядалася лише стосовно вбивства Віталія Сергієнка. Коли Красноярцев був на землі, повинен був підняти руки і здатися. Але він вистрілив.
2. Міг стріляти в повітря чи тікати
— Інкримінували статтю 438 ч. 2 КК «Порушення законів та звичаїв війни», поєднані з умисним вбивством, — пояснює 32-річний Кирило ПУГАЧОВ, прокурор, начальник відділу обласної прокуратури. — У суді доводили, що Красноярцев був військовослужбовцем, а сторона противника порушила закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, сторонами яких є як росія, так і Україна.
Він здійснив напад на цивільного і вбив. Загиблий був не у військовій формі, без зброї. Не становив для нього небезпеки. Але росіянин розстріляв його, випустив з пістолета не менше восьми набоїв. З показань свідків, які спілкувались з Красноярцевим одразу після затримання, він залишив один патрон для самогубства, але так і не зробив цього.
Є міжнародні норми, як потрібно воювати. Звучить трохи дивно, але вони є. І якщо сторони щось вирішують між собою у військовій площині, то нападати на цивільних осіб та цивільні об’єкти не можна. Діє принцип розрізнення, де комбатант (учасник конфлікту, військовий) повинен розуміти і розрізняти цивільних. І ми в суді довели, що Красноярцев мав розуміти, хто перед ним. Під час дебатів на суді я сказав, що він міг попередити Сергієнка, що озброєний, стріляти в повітря чи тікати, проте він стріляв на ураження.
— Адвокат вважає, що матеріальну компенсацію, два мільйони гривень, потрібно було пред’являти ще й до країни-агресора.
— У нас індивідуальна кримінальна відповідальність. Судовий розгляд був саме стосовно вбивства. Після того, як рішення суду набере законної сили, Красноярцева оголосять у розшук.
— Чи будуть Красноярцева судити за те, що він бомбардував Чернігів і поблизу 17-поверхівки на Чорновола загинуло 47 людей?
— Ми не підтверджуємо таку кількість загиблих, у нас встановлено 15 осіб.
— А за те, коли літак упав, загинув місцевий житель? (Михайло Сулім. — Авт.).
— Розслідування тривають. До речі, в області вже засудили 23 росіян, які вчиняли військові злочини. Більшість процесів проходили заочно.
— Допит Красноярцева проводили, бачили його вживу?
— У квітні 2022 року його обміняли. До того він був у розпорядженні військових.
— Ви знаєте, що адвокат готує апеляцію? Як ви до цього ставитеся?
Це право сторони захисту, проте наші позиції щодо пред’явленого звинувачення не співпадають.