На дверях Спаського та Троїцького соборів, де були «московські попи» — замки. Службу проводять у приміщеннях поруч

25.01.2024 | Місто

Четвер, 19 жовтня, 11 година дня. Спасо-Преображенський собор на Валу в Чернігові обгороджений біло-червоною стрічкою. Тут була московська церква (так зараз прийнято називати громади, що належать до УПЦ). Навкруги храму шматки штукатурки. Навпроти, на лавці, чергує поліцейський патрульної поліції.

На дверях замок та написи на папері: «ОПЕЧАТАНО Національним архітектурно-історичним заповідником «Чернігів стародавній»». За незаконне проникнення передбачена кримінальна відповідальність. Адміністрація заповідника» та «Перепрошуємо за тимчасові незручності. Триває перевірка технічного стану об’єктів культурної спадщини».

Поряд приклеєний свіжий папірець: «Богослужіння та молебні звершуються в ризниці-хрещальні». Іду туди. На дверях висить розклад богослужінь. У світлому приміщенні облаштували вівтар, горять свічки.

— Тут зараз богослужіння проходять? — запитую.

— Ви хто така? Може, СБУ підіслало?— недовірливо дивляться на мене жіночки в ризниці. Вони недружелюбні, навіть агресивні. — Богослужіння проходять щодня о 8.00. Якщо є потреба, приходьте. Не під час війни треба з храмами боротися. Дожилися, навіть речей своїх із собору забрати не можемо. Дали кілька годин, а як усе забрати за цей час?

Ті самі написи від заповідника наклеєні і на Свято-Троїцькому соборі. Центральні двері храму двічі обмотали ланцюгом і повісили два замки. На кожному вході до церкви стоять вази з хризантемами. Богослужіння проводять поряд, у Свято-Веденському храмі. І тут була московська церква. Кажуть, людей приходить помолитися така сама кількість, що і до собору.

Дзвіниця Троїцького собору також опечатана. Біля неї дві іномарки з чоловіками в камуфляжі. Коли стала фотографувати, військові з автоматами, у бронежилетах та касках вийшли до мене і запитали документи. Поцікавилися, для чого мені ці фото:). «Для народу», — відповіла.

Що буде з церквами далі, хто служитиме? Міністерство культури та інформаційної політики України на запит «Весті» відповіло так:

«За попередніми результатами роботи Комісії з приймання-передачі державного майна Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», утвореної відповідно до наказу Міністерства культури та інформаційної політики України від 04 жовтня 2023 року №541, зафіксовано незадовільний стан пам’яток культурної спадщини, які перебувають на балансі Заповідника та перебували в користуванні релігійних громад, що в подальшому передбачатиме проведення ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятках. Обсяги та терміни проведення ремонтно-реставраційних робіт будуть визначатися у відповідності до проєктно-кошторисної документації та у відповідності до вимог бюджетного законодавства України».

Ольга САМСОНЕНКО. Фото автора