Вибиті вікна замінять. А всі інші пошкодження — самі справляйтесь? Після прильоту трьох «Іскандерів»

2.05.2024 | Місто

Ніна Жадько

Дев’ятиповерхівка по проспекту Левка Лук’яненка, 2 — одна із найбільш постраждалих. Вісім під’їздів. Скло ще й досі лежить на асфальті, клумбах, дитячому майданчику. Вибиті вікна заклеєні плівкою, забиті ОСБ-плитами.

— Нікого не чекала, поставили вікна за свої гроші. На кухні і балконі, — сидить на лавці, виглядає молочницю 58-річна Світлана МІТЧЕНКО. — Вибило склопакет, пластикові рами вціліли. Ночувати холодно було, ще і дощі йшли. Спали в спортивних штанах, кофтах.

Інші чекають. Бо не було ще навіть замірників.

У мене квартира кутова. Від вибухової хвилі потріскалися стіни. Від стелі пішло по кутку до ванної. Волонтери глянули, сказали: «Своїми силами». Склопакети поміняють тим, у кого повилітали. Якщо завіси, фурнітура пошкоджена, не допомагають.

— Балкон злетів повністю, — показує рукою на другий поверх 70-річна Ніна ЖАДЬКО. — Я на кухні сиділа. Тривоги не чула. Зазвичай сповіщення на телефоні вищить голосно. По відчуттях, так пролетіли ті ракети, наче машина на великій швидкості промчала. І бух… Скло посипалося. Я й не зразу зрозуміла, що відбулося.

Рама металопластикова, низ балкона обшитий вагонкою. Вціліло три склопакети. В спальні вікно тріснуте. На кухні вже два тижні не відкриваю. Конструкція пошкоджена. Якщо відкрию, то не закрию. Завіси повилітали.  В лоджії тріснуте вікно, вибите підвіконня. Волонтери сказали, міняти це не будуть.

— Збитки рахували?

— Ще не встигла.

— А тьотя Надя Ковда вчора міняла двері, — каже Олена КОВАЛЕНКО, сусідка — Вікна дали безкоштовно.

— Так то ж їй ще міняють пошкоджене під час облоги Чернігова. Оце вона два роки чекала, поки другий раз не бахнуло, — продовжує Ніна Жадько.  — А ще ж у нас на загальних «сушилках», між поверхами майже всі вікна повилітали. Коли холодно було, вітер свистів. Це вже трохи тепліше стало, не так помітно. Із ЖЕКу до нас ніхто не хоче йти. У нас кооперативний, ОЖБК. Ще до вторгнення писали звернення, просили дерева спиляти. У вікна б’ють. «Зеленбуд» дав дозвіл на зріз восьми дерев. Сусідка жалілася на плиту, що висіла з балкону. Ніхто не приїхав, не подивився. Запросто могло впасти.

Міська влада пообіцяла грошову допомогу, по 3600 на кожного члена родини. Вже відкрили банківські рахунки, отримали картки в «Ощадбанку». Гроші повинні прийти впродовж трьох місяців. Чекаємо.

— Постраждали три наші будинки. Вже вдруге, — каже 57-річний Володимир ПРИЩЕП, керівник ОЖБК. — На сьогодні (говоримо 1 травня зранку), у нас подано заяв на 97 пошкоджених квартир. Перший раз повилітали вікна, коли росіяни вдарили по районній лікарні, приміщенню районного управління поліції в березні 2022 року. Вдруге таке пережити не дуже приємно.

За допомогою ще і вчора приходили.

— Чому так пізно?

— Сусіди сказали, що можна отримати допомогу від «Червоного Хреста». Чув, чи правда, чи ні, але допомогу умудрилися отримати жителі будинку, що біля «Сіверського». Хоча ми їм довідок щодо пошкоджень не давали.

В основному, в квартирах повилітали вікна. У декого вирвало міжкімнатні двері. В ці будинки вже зайшли благодійні фонди, у нас «Глобал ком’юніті». Роблять поквартирні огляди.

В перший день оглянули мережі, покрівлі. Всі бажаючі брали на вікна плівку. У нас в запасі було два рулони. Одну квартиру закрили ОСБ-плитами. Ще одна квартира на першому поверсі нежила. Власники років 10 чи 15 в Ізраїлі.

Якщо благодійні організації не візьмуться за дрібні пошкодження в під’їздах, викличемо спеціалістів, відремонтуємо самі. Критичного нічого немає. По міжкімнатних перегородках (стіни) постраждали одна чи дві квартири. Стіни тоненькі, блок у півцеглини.

— Власники квартир кажуть, що волонтери дрібні пошкодження ремонтувати не будуть.

— Це звичайна схема. Якщо в середині квартири є тріщини, збирають акти пошкодження, подають на компенсацію в «єВідновлення» і отримують кошти на ремонтні роботи.

 

Від удару трьох ракет «Іскандер» по готелю «Профспілковий» 17 квітня в Чернігові загинуло 19 чоловік. Від вибухової хвилі постраждали 28 будинків. 657 звернень надійшло від постраждалих чернігівців.  Двоповерховий житловий будинок біля готелю загородили коричневим парканом з металопрофілю. Жителів відселили.

Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото авторки