Вода в блекаут. В Чернігові монтують когенераційну установку від «Янбахера». Її вартість — 15 мільйонів гривень

30.05.2024 | Місто

Зліва направо: Сергій Савченко, головний інженер, Костянтин Гордієнко, майстер будівельних та монтажних робіт, Наталія Мазюк, начальниця цеху, Сергій Малявко, керівник КП «Чернігівводоканал»

 

На території одного з об’єктів комунального підприємства «Чернігівводоканал» готуються запускати когенераційну установку. Це перша така установка на водоканалі в Україні. Забезпечить підприємство електроенергією, якщо її раптом відключать. Навіть у повний блекаут каналізація працюватиме.

 

Поки що — на газу

Обладнання від одного з найвідоміших виробників — австрійського «Янбахера» (Jenbacher) — в 2022 році надала міжнародна благодійна організація з питань міграції. Орієнтовна вартість установки близько 15 мільйонів гривень.

На проєкт, будівництво, під’їзні дороги, будівлі під когенерацію використовували кошти підприємства. З того тарифу, що платять чернігівці.

— Коли міжнародні партнери пропонували установку іншим містам, вони з різних причин відмовилися, — каже 49-річний Сергій МАЛЯВКО, керівник комунального підприємства «Чернігівводоканал». — Говорили, що складний комплекс суміжних питань. А ми відразу погодилися. Бо вже тоді я розумів, що будуть відключати світло. Когенераційна установка — це, по суті, двигун внутрішнього згорання, що працює від газу або біогазу. Можна використовувати газ із загальної мережі. Є генератор, що виробляє електроенергію. За рахунок того, що є охолоджувальний контур, окрім електричної буде теплова енергія. Використовуватимемо її для опалення приміщень: адмінбудівлі, лабораторії стічних вод.

Потужність когенераційної установки повністю забезпечить електроенергією очисні споруди міста. Підрядники «СПМК-2 Теплицяспецмонтаж», котрі встановлюють обладнання, з Броварів. До війни будували тепличні комплекси.

 

Схожа на заводі «Кока-Кола»

До речі, когенераційні установки можуть виробляти і СО (оксид вуглецю).

— Могли б розливати лимонад, якби водоканал цим займався, — жартує Костянтин ГОРДІЄНКО, майстер будівельних та монтажних робіт. — На заводі «Кока-Кола» стоїть схоже обладнання. Принцип такий самий, але в нас спрямування на вироблення електричної та теплової енергії.

Роботи по встановленню обладнання почалися в грудні минулого року. росіяни знищували електропідстанції, в країні почався дефіцит кабелю, трансформаторів. Що затягнуло в часі. Зараз трудиться бригада електриків. Встановили трансформатор по розподілу електроенергії.

Костянтин Гордієнко заводить в комутаційну кімнату, набиту  обладнанням. Називає її серцем установки. Виробляється електроенергія, подається в сухий трансформатор італійського виробництва. Тихий, але боїться вологи. Повинен бути встановлений в приміщенні. Звідти вольти потрапляють на підстанцію (електрика вам у поміч, щоб з усім цим розібратися, скажу одне – хлопці надійні, підключають, працюватиме, – авт.).

— Надлишок тепла влітку буде йти до градирні, — разом з керівником водоканалу піднімаємося металевими сходами на дах будівлі. — Звідси надлишок тепла викидатиме в повітря, — пояснює Сергій Малявко. — Просто в повітря викидати тепло шкода. Можна встановити сушарню.

— Сушити фермерам пшеницю, кукурудзу?

— Теоретично так. Вивчаємо, куди можна подіти надлишок тепла, аби заробити гроші для підприємства.

— Ми будемо автономними і незалежними від електричної енергії з мережі, — пояснює Сергій Михайлович. — 24 на 7 когенерація зможе працювати, тим самим забезпечувати світлом наші очисні споруди. Якщо враховувати, що впродовж місяця піднімуть ціни на електроенергію як для населення, так і для бізнесу, когенераційна установка для нашого підприємства вигідна.

 

Енергія з каналізації

А ще на водоканалі готують проєкт установки, що вироблятиме біогаз. Вона працюватиме від продуктів нашої життєдіяльності, що стікаються на очисні з усього міста. Шляхом бродіння виділяється біогаз, що перетворюватиметься на електроенергію. Після першого запуску біогазової установки треба до місяця часу, аби пройшов перший цикл бродіння. Далі процес стане безперервним. І створить виробничий замкнутий цикл. Є донори, зацікавлені провести реконструкцію очисних споруд Чернігова. Водоканал на стадії пошуку проєктної організації.

Сергій Малявко по-хорошому заздрить тим країнам, де підприємства давно працюють з біогазом. Це, приміром, Данія.

В Україні подібні заводи є у аграріїв. За підрахунками керівництва «Чернігівводоканалу», на будівництво біогазової установки потрібно близько 12 мільйонів доларів. Розраховують на донорську допомогу.

Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото авторки