Відновлення школи №13, житло для ВПО та поповнення парку комунальної техніки: результат роботи Чернігівради з партнерами

30.11.2023 | Місто

Попередній робочий тиждень був результативним для Чернігівської міської ради з питань співпраці з міжнародними партнерами. Відкриття модульного містечка, підписання відразу кількох багатомільйонних Меморандумів, візит президента Латвії та делегації Світового конгресу українців. Залучення зовнішньої допомоги — один з ефективних інструментів для відбудови міста. Нижче розповідаємо, чого вдалося досягнути.

60 млн грн — в освіту Чернігова вкладе «DECIDE»

Це швейцарсько-український проєкт, який допомагає нашому місту відразу за кількома напрямками в освіті. Наймасштабніший  — відновлення школи №13. «DECIDE» вкладе в роботи 40 млн грн, 20 з яких уже перераховані для їх старту. Відбудова цього ЗНЗ відкриє доступ до освіти дітям з мікрорайону Стара Подусівка, в якому армія рф зруйнувала відразу дві школи — №18 та №21.
Ще близько 16 млн грн «DECIDE» виділяє для облаштування укриттів та створення на їх базі освітніх хабів у школах №№ 13, 19, 22, 32, 34.
І понад мільйон гривень спрямує на реалізацію двох ідей, з якими перемогли учні шкіл № 32 та №35 в одній з ініціатив цього швейцарсько-українського проєкту: облаштування шкільного подвір’я (№32, роботи вже тривають) та шкільного кафе з лаунж-зоною (№35).

Ще 80 млн грн від «ACTED» — на ремонт 10 шкіл

Стільки коштів французька неурядова організацію «ACTED» вкладе у відновлення закладів освіти Чернігова. Меморандум про співпрацю з представниками якої минулого тижня підписав  Олександр Ломако, в. о. міського голови. Ця організація спільно з управлінням освіти відібрали у свій проєкт 10 ЗНЗ Чернігова (№№2, 6, 14, 15, 20, 27, 28, 29, 33, 34) і впродовж 2024 року виконає там ремонти. Акцент — на термомодернізації будівель, інклюзивності приміщень, ремонті укриттів.

Візит президента Латвії Едгарса Рінкевичса

З ним Олександр Ломако зустрічався на вулиці В. Дрозда. Латвія виготовила і передала Чернігову модульні будинки, які встановлюють на території сформованого модульного містечка. Разом з президентом Латвії Олександр Ломако і дивився на процес їх монтажу, а також мав нагоду особисто подякувати за підтримку нашого міста. Кілька місяців тому в. о. мера Чернігова зустрічався з їх міністром економіки, і вони досягли домовленостей про надання нам допомоги на загальну суму 2 млн євро. Перша частина якої — 12 модульних будинків, друга — меблі для дитсадків, які нам уже надійшли.
Крім того, зараз на шляху з Риги 10 вживаних автобусів, яке це латвійське місто передало Чернігову.

Допомога від Аахена

Німецьке місто-побратим передало КП «АТП-2528» сміттєвоз, а пологовому будинку — обладнання, вартістю 15 тис. євро.

Модульне містечко на вул. Дрозда

Його будівництво завершено, люди почали заселятися у 112 повністю умебльованих квартир. Реалізувати цей проєкт вдалося завдяки співпраці Чернігівської міської ради та Національного комітету товариства «Червоного Хреста».  Минулого тижня Олександр ЛОМАКО, в. о. міського голови, та представники українського, британського та австрійського «Червоного Хреста» відвідали модульне містечко і поспілкувалися з людьми, які там тимчасово мешкатимуть. «Червоний Хрест» уклав кошти в будівництво та умеблювання квартир — до 157 млн грн, а Чернігівська міська рада займалася питаннями підготовки території під роботи, підведенням комунікацій та благоустроєм, спрямувавши з бюджету близько 75 млн грн.
— Від імені громади Чернігова хочу подякувати «Червоному Хресту» і його підрозділам, які долучилися до будівництва містечка, в якому проживають, на жаль, не від гарних умов, люди, які втратили власне житло внаслідок варварської агресії рф. Те, що нас світ підтримує і фінансує такі проєкти, показує нашим мешканцям і всім українцям, що ми не самотні в цій боротьбі за демократію, свободу, незалежність, — сказав під час зустрічі Олександр Ломако.

Зустріч з делегацією Світового конгресу українців

— Мобілізувати зв’язки та можливості українців у всьому світі на підтримку Чернігова. Делегати Світового конгресу українців — потужний голос України в світі. З їх допомогою і наше місто може розраховувати в майбутньому на підтримку, — сказав про важливість цієї зустрічі Олександр Ломако.
В. о. очільника Чернігова зустрічався з делегацією Світового конгресу українців у неділю, 26 листопада. Серед її членів Павло Грода, президент СКУ, Андрій Шевченко, голова місії Світового конгресу в Україні, Стефан Романів, перший віцепрезидент СКУ та співголова Союзу Українських Організацій Австралії.
СКУ має зв’язки у всьому світі і зацікавлена в залученні допомоги для Чернігова, йшлося під час зустрічі.
Також члени делегації відвідали школу №19, де завдяки  СКУ та БО «Energy Act For Ukraine Foundation» реалізовується проєкт зі встановлення гібридної сонячної станції.

Партнерство з Вайт-Плейнс

Олександр Ломако поспілкувався онлайн зі своїм американським колегою мером Томасом Роучем, обговоривши напрямки майбутньої співпраці. З цим американським містом Чернігів готується до укладання офіційного партнерства. Рішення затверджені радами Чернігова та Вайт-Плейнс.

Міжнародну співпрацю посилюватимуть

Про це заявив під час загальноміської наради в муніципалітеті 28 листопада Олександр Ломако, в. о. міського голови, аналізуючи цей напрямок роботи і наскільки він є ефективним для відбудови міста.  Налагоджувати співпрацю з партнерами в Чернігівській міській раді почали фактично, як тільки припинилися бойові дії, розуміючи масштаби руйнувань і обмежені можливості міського бюджету. Сьогодні ж залучення зовнішньої допомоги ще є більш важливим для вирішення питань, враховуючи вилучення військового ПДФО з бюджету громади. Для Чернігова це означає мінус 800 млн грн на рік, що дорівнює майже всьому бюджету розвитку. Тому під час наради Олександр Ломако доручив начальникам управлінь активніше налагоджувати комунікацію з партнерами.
— Це обсяг роботи тільки за минулий тиждень, не говорячи про десятки робочих питань, які забезпечують функціонування 300-тисячного міста. І тут хотів би наголосити наступне. Немає часу і бажання реагувати на провокації, якими займається міська військова адміністрація та особисто її керівник. Якщо йому хочеться не підписувати рішення сесії, а дуже хочеться підписати слово в слово власне, нехай. Чим би дитина не бавилась. Для мене результат важливіший за чиїсь хворі амбіції, — зазначає Ломако.

За повідомленнями пресслужби Чернігівської міської ради

Олександр Ломако та Едгарс Рінкевичс, президент Латвії

Олександр Ломако, в. о. мера, Людмила Шелупець, директорка школи №19, та Павло Ґрода, президент Світового конгресу українців

Олександр Ломако, в. о. міського голови, Патриція Данці, гендиректорка Швейцарського агентства розвитку та співробітництва, та учні ЗНЗ
№32 і №35, які перемогли в проєкті ініціативи «DECIDE» — «Шкільний громадський бюджет на дитячі мрії»