У Сергія Скварського від високої напруги згоріли телевізор, холодильник, посудомийка, мікрохвилівка, електродуховка, комп’ютер

30.05.2024 | Місто

Сергій Скварський: «Все погоріло!» За ним Емма, дружина, та Тетяна Беззуб, сусідка

27 травня, в понеділок увечері, в третьому під’їзді будинку 147 на проспекті Перемоги в Чернігові в десятку квартир погоріла побутова техніка.

Прилади фіксували напругу 380 вольт, 390, 400. І, зі слів Олега Мороза, підприємця, який живе в цьому домі, навіть 440 вольт!

Електрик КП «Деснянське» (на балансі цього комунального підприємства будинок) 28 травня вранці знайшов причину. Перегорів нуль. Нульовий провід, гілка з нульовим значенням напруги. Почорнілі дроти зафіксував на смартфон 62-річний Сергій Скварський, пенсіонер, підприємець.

У подружжя Сергія та Емми Скварських від високої напруги згоріли сучасні телевізор, холодильник, посудомийна машина, мікрохвилівка, електродуховка, комп’ютер. В інших квартирах погоріли телевізори, бойлер, пральна машина, інша техніка. Стріляли і плавилися в люстрах лампочки. В кухнях, у кімнатах диміло, шуміло, вибухало.

— Добре, що дома були, — переживає подружжя СКВАРСЬКИХ. — Інакше і квартира б загорілася, і весь будинок.

Сидимо з дружиною увечері 27 травня, дивимося телевізор, — розказує Сергій Скварський. — Дружина каже: «Щось одна лампочка блимать стала». Блимає. То слабіше, то сильніше, то погасне. Ближче до 10-ої вечора лампочка на другому ріжку люстри бах! Димок всередині. Одна стрельнула. Чуємо, в коридорі лампочка-економка бах, теж стрельнула.

Дивимося телевізор далі, — продовжує, — годині о 10-ій вечора чуємо на кухні бух! І зашуміло. Влітаємо на кухню. На стіні висить невеликий телевізор, плоский, на кронштейні, він був виключений, але в розетці. Я за телевізор, зриваю зі стіни…

У під’їзді гамір почався, люди стали виходити. У кол-центр подзвонили. Кажуть, виїхала бригада електриків.

Біля 11 вечора знову чуємо шум, — продовжує. — Влітаємо на кухню. Нова посудомийка, вбудована, там щось тріщить, булькає, трясеться. Холодильник новий, метрів 2 висотою. З самого верху валить дим з нього. А в кутку пенал, і розетки за ним.  А в пеналі електродуховка. Думаю, не дай Бог, спалахне, не погасиш. Давай ящики виймати.

Вискочив на сходи, автомати виключив, обезточив квартиру. Знову дзвоню на кол-центр.

У цей час вже приїхали двоє електриків з КП «Деснянське». Один приборами клацає, нічого не знаходить. Не знають, де щитова в домі. Як так може бути? Ідеш по двору, двері, там написано «Електрощитова».

Зрештою, Лена Буряк повела в щитову. Приходять: «У щитовій все в порядку». Там нема проблеми, а звідки така напруга? Кажуть: «У нас все в порядку». А я кажу: «А в нас все згоріло».

Кинули електрики нас напризволяще і поїхали. Вранці назавтра була та ж картина, що й увечері. У Володі Чечотенка дим з розетки зранку повалив.

Знову в кол-центр дзвоню. Приїхав електрик. З КП «Деснянське». Двері щитка відкрив, дивиться, каже: «От, нульовий провід згорів». Витягує — обгорівший, чорний. Ясно, що на квартири пішла напруга 380 і більше. Каже, піду в щитову, обезточу весь будинок, бо мені треба зробити скрутку. Так і сказав: «Скрутку». До одного згорівшого провода примотав кінець другого. Хіба це надійно?

Такі чудеса, скільки прожив, перший раз бачу, — дивується Сергій Віталійович. — Цьому дому 30 років.

Зі слів постраждалих, в КП «Деснянське» їм запропонували везти згорілу техніку в сервісні центри, щоб зафіксувати причину несправності.

— Я вранці подзвонила в КП, кажу: «У нас телевізор згорів». Чую: «Беріть і везіть у сервісний центр самі». Я ж ні в чому не винна, — у розпачі від образи, від пережитого страху Тетяна Беззуб, теща Віктора Мозгового. Зараз Віктор Іванович в ЗСУ. — Як везти? На свою пенсію?

— Як можна тягти в сервісний центр двохметровий холодильник? Ми розбирали двері, коли заносили його в квартиру, — обурюється Сергій Скварський. І каже, що написав листи в КП «Деснянське», в Чернігівраду, в «Енеру». Писатиме в «Обленерго». На 1545, на гарячу урядову лінію дзвонив.

Така була напруга в мережі

Віктор Пригара: «Буде висновок»

— Внутрішньо будинкові лінії електропостачання до нас не відносяться, — каже 38-річна Катерина ДРОЗДОВА, прес-секретар АТ «Чернігівобленерго». — Ми обслуговуємо лінії до входу в будинок. Все, що знаходиться в під’їздах, у тому числі електрощитки, — на обслуговуванні тієї структури, на балансі якої будинок. Складається акт, визначається причина.

— Комісія працює. Буде висновок, — каже Віктор ПРИГАРА, начальник КП «Деснянське».

Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки