В Чернігові на площі запрацювала аптека-музей

14.06.2024 | Місто

Олена Отришко рада, що аптека-музей працює

Чернігівська аптека-музей (аптека №25 ТОВ «Ліки України»), розташована біля площі в центрі міста, з 23 травня вже працює! 57-річна Олена Отришко, як і раніше, завідувачка. 

Аптека відчинена з 8-ої до 18-ої. Вихідні в суботу та неділю. Можна ліки купити або замовити, якщо нема в наявності. Роздивитися старовинні аптечні експонати. І навіть замовити екскурсію. Вона безплатна. Є невеличка умова — щось купити.  Аскорбінку, гематоген, цитрамон.

Так було і раніше. Аптеку-музей відкрили 5 років тому. Закривалася двічі. Під час облоги Чернігова у 2022 році. Тоді Олену Отришко перевели в аптеку на Пирогова. І 19 серпня 2023 року після ракетного удару по чернігівському облдрамтеатру.

Завідувачка була в той день на роботі. Сама.

— Я, коли почула тривогу, зайшла сюди, — показує на двері за вітриною. — Думаю, людей зараз не буде. Ніхто ж не заходить, коли тривога. Як шарахнуло, і я упала під стіл. Усе летіло. Трапилося на Спаса, — нагадує, — і Спас дійсно спас мене. Експонати спас. Вітрини  лишилися цілими. Шафи — цілими. В одній велике скло тріснуло, випало. А двері зовнішні, вікна вилетіли. Посипалося скло. Ці двері, внутрішні, з одвірком вирвало. В оцій стіні, в гіпсокартоні, скло стирчало, — показує. — Якби тут хто сидів, то хана.

А експонати… — продовжує. — У нас же багато що в коробках. Ми періодично обмінюємо. Те ховаємо, те виставляємо. Щоб людям цікавіше було. Сховане, звичайно, збереглося. Але й те, що на вікнах, теж збереглося. Лишилося цілим. Бутелі, пілюльна машинка, декоктер, в якому трави варять. Дещо позлітало. Від пилу потім відмивали.

А на тому вікні, — показує, — тумбочка, їй більше 100 років, із Прилук привезли колись. Вона, як пушинка, злетіла, валялася на підлозі. Наскільки робили якісні меблі, що вона просто впала, і скло тріснуло. Не міняли, лишили його як згадку. У ліхтарі скло побилося, теж залишили.

— Я після першого удару, — згадує Олена Отришко, — коли все падало, не вийшла, припускаючи, що може бути другий удар. Почула людські голоси: «Чи є хто живий?». Поліцейський зайшов. Той, кого в той день я лікувала вранці. Обійняв мене: «Як я радий, що ви живі!». Згодом директор «Ліків України», Ігор Назаренко, приїхав. У складі довго сиділи. Вийшли, коли рятувальники сказали, що палає театр.

Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки