«У пацієнта зберігається суспільна небезпека»

14.03.2024 | Місто

«Попри довготривале лікування, на даний час у пацієнта домінують виражені розлади мислення, деяка аморфність, безплідні міркування та зміни в емоційно-вольовій сфері, що в сукупності унеможливлює контроль за вчинками та поведінкою. Абсолютно відсутнє усвідомлення хвороби, потреби в постійному лікуванні. До скоєного належної критики не виявляє. У пацієнта зберігається суспільна небезпека», — сказано в ухвалі Новозаводського районного суду Чернігова про продовження примусового лікування 35-річного Олександра Сергова, більш відомого як «чернігівський маніяк з лопатою» або «лопаточник».
У квітні 2010 року він вбив трьох. Першою загинула 84-річна Марія Дорошенко. Відрубав їй голову лопатою біля сараю неподалік свого будинку. Другим йому зустрівся 45-річний Валерій Якименко, чоловік повертався з роботи. Тому розрубав ліве вухо. Третьою жертвою став 72-річний Іван Гапшенко. Пенсіонеру зрубав голову, коли чоловік був на дачі в Пролетарському гаю. 60-річну Олену Касаткіну настиг, коли йшла в магазин за мінералкою. Серед вулиці відрубав голову, потім ще й покромсав на шматки. Валерій Якименко допоміг скласти фоторобот нападника. Тому, хто вкаже на душогуба, поліція обіцяла винагороду 20 тисяч доларів. Та їх так нікому й не дали.
Сергова затримали, визнали неосудним і відправили у Дніпро до єдиної в Україні психіатричної лікарні із суворим наглядом. Питання продовження примусового лікування душевнохворих вирішує суд. Починаючи з 2011 року, за клопотанням лікарів Червоногвардійський районний суд Дніпра двічі на рік продовжував термін його лікування. Проте у травні 2020 року комісія психіатрів попросила змінити для Олександра примусові заходи медичного характеру на м’якіші. У її висновку сказано: «В результаті медикаментозної терапії у поєднанні з реабілітаційними заходами психічний стан пацієнта покращився з січня 2019 року і залишається стабільним з травня 2019 року, що виражається у зовні спокійній поведінці. Конфліктних ситуацій не створює. Маячні ідеї про вплив, чаклунство, особливе призначення активно не висловлюються пацієнтом, втратили актуальність, спрямовані в минуле. Таким чином, в цей час Олександр Сергов за своїм психічним станом особливої небезпеки для оточуючих не становить. Для подальшого застосування примусових заходів медичного характеру може бути переведений до закладу з посиленим спостереженням».
Суд дослухався до лікарів та ухвалив рішення перевести Сергова до Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні. Влітку 2020 року його перевезли до Халявина. Відтоді перебуває на примусовому лікуванні у відділенні із посиленим наглядом.

Валентина ОСТЕРСЬКА