За «Кварталом» на Ремзаводі в Чернігові, як пройти повз будиночки кроликів. є дитяча кімната «Еко залізниця». Там батьки можуть залишати дітей побавитися, а самі йти у справах. Для розваг малечі є різноманітні машинки, іграшкова залізниця, кухня, будиночок для ляльок та багато іншого. Вартість перебування 30 хвилин — 40 гривень, години — 60. Кожні наступні пів години — 30 гривень. Працює кімната в будні з 11.00 до 18.00, на вихідних з 11.00 до 19.00.
— Уже 13.00, а сьогодні ще нікого не було, — поглядає на годинник 28-річна Альона ДЕРДЕЙ, власниця «Еко залізниці» (розмовляємо у вівторок 20 грудня, на вулиці мінус п’ять). — Улітку приводили багато діток. Садочки ж не всі працювали. Зараз приходять щодня кілька. Виняток — вихідні, коли батькам треба йти на закупи, добре, що на Ремзаводі можете придбати все необхідне або відпочити.
Десь відсотків п’ятдесят тих батьків, котрі приводять до нас малят, самі тут відпочивають. Доки дитина забавляється, вони читають книжки або дивляться щось в інтернеті.
— Не в кожного вдома є залізниця, дорослі теж граються?
— Буває і таке. У нас трапляється, що дівчаток цікавлять хлопчачі ігри, а хлопці бавляться ляльками.
— Ви педагог чи вихователь? Звідки ідея створити таку кімнату?
—Я фотохудожник, — посміхається Альона. Ідею чотири роки тому підгледів у Дніпрі коханий. Дмитро — інженер, їздив туди у справах. Ми поступово стали купувати іграшки, інші речі для дитячого дозвілля. Відразу ж великої суми в нас не було. І відкрили дитячий майданчик з батутом та іншими розвагами в Березовому гаю. Про нас дізналися, відвідувачів не бракувало. Адже відпочинок на свіжому повітрі вдвічі корисніший. А потім карантин вніс свої корективи, а згодом війна. Оскільки Березовий гай не оминули бойові дії, постало питання відшукати місце, де ми зможемо цілорічно, а не тільки в сезон, приймати діток.
— Шукали місце в «Голлівуді», «ЦУМі»? Чи там плата за оренду висока?
— Якось так склалося, що ми не розглядали інші варіанти. Тут нас усі умови влаштували. Площа двадцять квадратних метрів. Ми пофарбували стіни. Аби малим було тепло, на підлогу поклали дерев’яні піддони, а на них каремати, завезли все необхідне для ігор. Щоб узимку було комфортно, у нас є обігрівач УФО, кондиціонер і дуйчик. Для новорічного настрою поставили ялинку і прикрасили її в національних кольорах.
— Якщо повітряна тривога?
— Телефонуємо батькам, аби йшли забирати.
— Малюки часто капризуюють: то їм питки хочеться, то попісяти.
—У нас усе передбачено: на випадок, коли дитя захотіло водички, є пляшка, яку завбачливо залишають батьки, треба в туалет — без проблем.
— Якого віку діток до вас приводять?
— В основному від двох рочків і до восьми. Але бувають і 12-річні.
— Своє приводите?
— У нас поки що немає дитини. Ми одружилися перед війною. Разом уже сім років.
— Чому так довго тягли?
— Я чекала пропозиції… і дочекалася.