Світло відключають, але вода є. «Чернігівводоканал» підготувався

29.08.2024 | Місто

Світло відключають, але вода в кранах Чернігова не зникає. Щоб забезпечити безперебійну подачу, комунальне підприємство «Чернігівводоканал» має генератори. Це донорська допомога.

Олександр Мещеряков біля дизельного генератора, що витрачає літр дизелю на хвилину

Свердловини. Насосні станції

— У місті близько 200 об’єктів, що ми обслуговуємо, — знає Сергій МАЛЯВКО, директор КП «Чернігівводоканал». — Зокрема і свердловини різної глибини. Деякі подають воду напряму в мережу, а деякі качають на насосні станції, з котрих вода йде в мережу. Із п’яти насосних станцій у місті працюють чотири. Одна з п’яти була повністю знищена під час авіаудару 15 березня 2022 року.

Зараз розповсюджена теза: немає світла — немає води. Вона хибна.  До третього-четвертого-п’ятого поверхів вода в будинках подається за будь-якої ситуації. Якщо проблеми з електроенергією, працюють генератори.

Є навіть генератор потужністю близько мегавата. Є по 200, 300, 500 кіловат. Якщо їх запустити одночасно, на добу знадобиться мінімум 10 тонн палива. Інше питання: де його взяти, зберігати і як розвозити. Якщо порахувати, електроенергія від генератора у 30 разів дорожча. Але свердловини і насосні станції працюватимуть. Такого, як у лютому-березні 2022 року, не буде.

На шостий, а тим паче дев’ятий, п’ятнадцятий поверхи деяких старих будинків не зможемо подати воду. Чернігівці повинні бути до цього готові.

Олександр МЕЩЕРЯКОВ, начальник служби насосних станцій, показує дизельний генератор потужністю 240 кіловат на одному з об’єктів.

— На хвилину роботи цього генератора потрібно літр дизельного палива, — пояснює. — Якщо попрацює добу, спалимо більше тонни дизелю.

Для верхніх поверхів

На балансі водоканалу близько 70 підвищувальних насосних станцій (ті, що подають воду і на верхні поверхи). Деякі водоканал обслуговує разом з тепловиками.

— Водну мережу будували років 40 чи більше тому, — каже Сергій Малявко. — З розрахунку, щоб вистачало для п’ятиповерхівок. Не думали, що через 30 років поряд побудують ще декілька висоток. Коли з’явилися новобудови, одразу виникла проблема з тиском, подачею води. Тому забудовники включають в проєкт підвищувальні насосні станції.

За їх роботу, як правило, відповідає ОСББ або обслуговуюча компанія. У новобудовах на Масанах, на Незалежності, 15 забудовник встановив насосну станцію біля багатоповерхівки. Водоканал надав генератор. Працює від системи автоматичного запуску. Електрику вимикають, генератор запускається сам. Спеціалісти водоканалу приїжджають, перевіряють, забезпечують генератор паливом. Вода є.

Дмитро НАУМЕНКО, начальник енергетичної служби КП «Чернігівводоканал», відкриває приміщення підвищувальної насосної станції на Незалежності, 15. Одразу спрацьовує сигналізація.

— Тут дизельний генератор на 25 кіловат, — пояснює Дмитро Науменко. — У приміщенні працює система вентиляції. Є вивід для вихлопних газів. Але стіни вже трохи в кіптяві.

— Було звернення від жителів новобудов на Жабинського, — продовжує Сергій Малявко. — Скаржились, що під час відключень вода не доходить до верхніх поверхів. Ситуацію ми врегулювали: поставили генератор і скоригували відключення так, щоб будинки були без світла в різний час.  За такої умови легше забезпечити подачу води.  Схожа ситуація була щодо будинків у районі ЗАЗу. Врегулювали.

Буде генератор для насосної станції біля будинків на вулиці Красносільського (район Масанів). Ми встановлюємо свій. Забезпечуємо паливом. ОСББ, у свою чергу, шукає відповідального, який буде вмикати генератор. Якщо справляться, тиск води буде на всіх поверхах.

Підготували майданчик, аби встановити цей генератор на вулиці. Дооблаштуємо антивандальними засобами. Щоб ніхто не вкрав.

Генератор — шум. Особливо дратує у вечірній час. Тому часом виникають конфлікти.

Для прикладу, центральний офіс водоканалу попадає в чергу по відключенню. Щоб працювала єдина диспетчерська служба, пункт, що аналізує роботу всіх насосних станцій, вимушені вмикати генератор. І жителі будинків, що поряд, постійно викликають поліцію.

Каналізація працює

На балансі «Чернігівводоканалу» також 24 каналізаційні станції. І кожної доби близько 17 потрапляють під дію відключень електроенергії. Жителі міста цього не відчувають.

— Без водовідведення неможлива подача води, — продовжує Олександр Мещеряков. — Тому завдання номер один, щоб працювала каналізація. Ми з цим справляємося. Поки що. Навіть якщо відключення стануть частішими, ми стовідсотково забезпечимо безперебійну роботу завдяки генераторам.

— Що робити тим, хто живе на висоті і підвищувальні станції не на балансі водоканалу?

— Переважно в таких будинках створені ОСББ. Жителям потрібно продумати і завчасно придбати генератор. Такої потужності, аби він забезпечив роботу підвищувальної насосної станції. Місто зараз працює над тим, щоб компенсувати вартість такого обладнання. Можливо, не всю суму, а частину. Це залежатиме від того, як вирішить виконком і яку програму приймуть депутати. Мешканцям потрібно проявити ініціативу і звернутися до влади з такою заявою.

— Яка повинна бути потужність? Чи можна запускати ті генератори, що роздавали чернігівцям для укриттів?

— Від 10 до 20 кіловат. Генератор повинен бути із запасом. Таких потужних генераторів тоді не роздавали. Наскільки мені відомо, ті — від одного до трьох кіловат. Вони однофазні. 220 вольт. Для підвищувальних  насосних станцій потрібні трифазні.

* * *

За прогнозами комунальників, зима буде значно гірша, ніж минулорічна. Мешканці повинні подбати про додаткові види утеплення. Ті самі туристичні горілки, на яких можна приготувати їжу чи нагріти воду.

 Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото авторки