Як насправді виглядає стара ондатра?
«От же стара ондатра!». Так позаочі кажуть на жінок, кому «трошки за…». Або добре «за…», але ще рано:).
А хто її бачив, справжню ондатру? А ще плутають з нутрією, але це два різних звірі!
— У Чернігові ондатри живуть у Стрижні. Вільно плавають під Красним, Білим мостами, — знає
Олександр ФЕДУН, доцент кафедри біології Національного університету «Чернігівський колегіум». — Ондатра трохи більша за щура, округліша. За нутрію менша. Має густе тепле хутро, що не пропускає воду. Рудувате. Через хутро були завезені до нас з Америки в минулому сторіччі, після Другої світової. Як мисливський вид.
У 80-90-х роках хутро було на піку популярності. Особливо ондатрові шапки.
Інша назва ондатри — мускусний пацюк. У нас їх не їдять, бо запах специфічний. А в Північній Америці люблять:).
Ондатра адаптується до присутності людей, не дуже ховається. Водиться всюди, де є малопроточні водойми. Маленькі річки з повільною течією. Озера. У Замглаї, де торфорозробки, їх багато.
Живуть або в норах, як на Стрижні. Або будують хатки з гілок, очерету. Двоповерхові. Знизу роблять острівець: на мілину накладають гілля, очерет, рогіз. А потім ще зверху його накривають. Вхід під водою.
— У качині будиночки не заселилися?
— Я б на їх місці поселився:). Але будиночки занадто відкриті, а ондатрі треба схованка.
У звірогосподарствах їх не вирощують. Там розводять нутрій, норок.
Ондатра — гризун. Їсть очерет, коріння рогіз, аїр. Траву біля води й у воді. Дрібну рибу, молюски, — перераховує біолог.
— У природі ондатри переважно молоді. Бо їх життя на волі триває менш як два-три роки. На них полюють собаки, орли, яструби, сови, чайки й безліч інших дрібних тварин, навіть черепахи. Тільки два відсотки найспритніших ондатр доживають хоча б до чотирьох років.
Зате в домашніх комфортних умовах мускусний пацюк може дожити до дев’яти-десяти років. От де справді водиться стара ондатра. Та навряд хтось надумає поселити ондатру в себе вдома замість кота. Якщо вже й вирощують, то на шубу.
— Середня тривалість життя ондатри — п’ять років, — знає Микола ПИРІГ, начальник відділу мисливського господарства Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства. — На їх відстріл обов’язкова ліцензія.
Рахувати чисельність ондатри будемо в листопаді. Але це відносний підрахунок — не у всі місця зараз можна заходити.
У 2022 році на Чернігівщині нарахували 6754 ондатри, у 2023-му — 6156 голів.
— А ще ондатру розводять?
— Уже нікого в селі нема, хто б тримав нутрію або ондатру, — намагається пригадати Наталія КОВШУН, староста сіл Павлівка та Трисвятська Слобода. — Колись давно, я ще пам’ятаю, розводили їх на шапки.
Цим гризунам умови треба. Вода. Або біля річки вольєр облаштувати. Колись у нашому селі чоловік тримав ондатру й соболя. Нутрій. Уже він помер.
Якщо їх тримали, то в металевих клітках. Гризе все підряд.
Колись у мене був сусід, — пригадує Наталія Михайлівна. — Ще річка Льговка не пересохла. Сусід робив загородку просто на річці. Глибоко в дно. І запускав туди водяних гризунів, вони там плавали. Ночували в сараї.
* * *
Ондатра, якщо її не чіпати, не наступати на неї, не намагатися зідрати шкуру, першою не вкусить.
Ондатра моногамна. Тобто з одним і назавжди. В ідеалі:). Плодовита. Діток народжує три-п’ять разів на рік у теплих краях, і один-два — у холоді. Батько у вигодовуванні та вихованні дітей участі майже не бере.
Така ондатрова доля. Діти швидко (з чотирьох тижнів) стають самостійними. До чотирьох місяців можуть жити в батьківській хаті. Потім у них забирають ключі:).
Олена ГОБАНОВА
Пошук по сайту
Категорії
- Місто (695)
- Війна (237)
- Перехрестя (169)
- Політика (89)
- Кримінал (77)
- Здоров'я (72)
- Заєдісь! (58)
- Довоєнне (45)
- Проєкт «Допоможи випускнику потрапити на шкільний бал» (29)
- Весілля (29)
- Будмайданчик (26)
- Земля (19)
- Про простих (16)
- Промка (15)
- Чорна скринька (13)
- Життя (10)
- Жіноча рада (9)
- Акція (8)
- Кіно (8)
- Ковід (8)
- Про складних (7)
- Розгрузись (7)
- Новини (2)
- Точка зору (1)