Сонячні панелі на багатоквартирний будинок. Для ОСББ, ЖЕКів і власників квартир
Головна » Місто » Сонячні панелі на багатоквартирний будинок. Для ОСББ, ЖЕКів і власників квартир
26.09.2024 | Місто
Сонячні панелі можна встановити на даху та на фасаді багатоповерхівки. Під час відключення світла вони забезпечать подачу води до дев’ятого поверху. У будинку буде світло, працюватиме ліфт.
Таку ідею можуть втілити чернігівські ОСББ, ЖЕКи. Або ж власники квартир. Про це розповіли Олександр ЗАЇКА та Олександр БУЛКО, співвласники ТОВ «Солар». Встановлюють сонячні панелі на всіх можливих поверхнях.
Зліва направо: Олександр Булко та Олександр Заїка на даху в Чернігові. Фото надане ТОВ «Солар»
— Два роки тому прийшла клієнтка, для якої на фасаді багатоповерхівки ми встановили чотири сонячні панелі потужністю 2,5 кіловата, — каже Олександр Заїка, співвласник ТОВ «Солар». — Замовниця живе на першому поверсі. В її квартирі повноцінна п’ятикіловатна станція (інвертор та акумулятор). Так, це вдвічі більше, ніж потужність панелей. Місця займає небагато.
Власниця квартири звернулася до керуючої компанії КП «Деснянське». Взяла письмову згоду від інших жителів, що вони не проти. Панелі кріпили альпіністи. Кинули два проводи до першого поверху. Ми завели їх у квартиру і змонтували систему потужністю п’ять кіловат. Можна й меншу, але ми з таким не працюємо. Вистачить, аби одночасно в квартирі працював електрочайник, холодильник, було світло. Запасу вистачить на 4,5 години.
— Скільки таке задоволення коштує?
— П’ять кіловат панелей, п’ять кіловат інвертор і п’ять кіловат акумулятор — до п’яти тисяч доларів. Ціна залежить від кріплення і обладнання.
Зараз дуже популярні запити на одну панель та контролер заряду, що буде перетворювати сонячну енергію. Панель встановлюють на балконі. Приєднують 12-вольтовий акумулятор, безперебійник. Тобто, джерело безперебійного живлення, що підключають до акумулятора. Вмикаєте в розетку, переноску в безперебійник і погнали по квартирі. Це купа проводів. Але також бюджетне рішення, щоб не сидіти без світла.
— Встановити сонячні панелі на дах багатоквартирного будинку можна?
— Є дві проблеми. Як їх розмістити і згода 80 відсотків жителів будинку, — підхоплює розмову Олександр Булко, співвласник компанії «Солар». — Якщо не помиляюся, власники квартир у будинку на Незалежності в Чернігові моніторили таку можливість. Ліфти важкі. Кожен пуск кабіни споживає в чотири рази більше своєї потужності. Для роботи ліфта потрібно 17 кіловат.
— Це буде комфорт і часткова енергонезалежність будинку. І часткова економія, — впевнений Заїка. — Перед встановленням панелей аналізуємо мережі. Енергоспоживання будинку.
Потрібно знайти приміщення, щоб встановити обладнання. У підвал поміститься 50-кіловатний інвертор. Це 6,5 тисяч доларів. До нього мінімум треба 12 акумуляторів по 1300 доларів. Додатково треба пульт управління, стійка, кабель. Уся система, великий павербанк, обійдеться в 25 тисяч доларів. Окремо коштують панелі. Можна встановити 30 кіловат.
Для розміщення сонячних панелей потужністю 1 кіловат потрібно п’ять метрів квадратних. Беремо дев’ятиповерхівку з трьома під’їздами, — починає рахувати Заїка. — Це 108 квартир. Кожна квартира споживає приблизно два-три кіловати. Це повинна бути станція на 300-400 кіловат. А це півтори тисячі метрів квадратних даху. Навряд чи така площа буде на даху, бо там є інші комунікації, ліфтові шахти. Ще треба врахувати затінення. Але ще є фасад будинку. Сонячний бік, де також можна розмістити панелі.
Оце все в комплексі дає можливість дві години працювати ліфту, насосам, які підкачують воду. Давати освітлення в під’їзді, для домофону. Улітку — це економія. Узимку інвертор заряджає акумулятори від сонця, мережі або генератора.
Чи готовий будинок взяти на себе такі витрати? Або знайти інше джерело фінансування?
— За скільки окупиться?
— Років за 10.
— Чи важливо, плоский чи скатний дах на багатоповерхівці? Комусь же треба чистити сніг.
— Немає різниці, який дах. Живу в приватному будинку. Провів експеримент. Увечері почистив частину панелей від снігу. Іншу залишив. Зранку прокинувся, знову сніг лежить.
— Узимку сонячних днів мало, генерація низька, — додає Булко. — Але все одно є.
Раніше панелі встановлювали, щоб продавати електроенергію за «зеленим тарифом».
— До 2022 року приватні особи орієнтувалися на продаж, — підтверджує Заїка. — А тепер — щоб забезпечити опалення та освітлення житла. Потреба приватного сектору підскочила сильно. Ринок сонячних панелей не був готовий до такої активності.
— Першими почали звертатися фермери, — підсумовує Булко. — Аби під час вимкнення світла не псувалася продукція. Зараз пішли меблярі, СТО.
«Була ідея встановити сонячні батареї на скатних дахах»
— Забезпечити весь будинок — і комунікації, й електроенергію в квартирах — потужність сонячних панелей не зможе, — вважає Денис КУЦЕНКО, головний інженер комунального підприємства «Деснянське». — У найкращому варіанті — може працювати ліфт. Буде світло в під’їзді. Якщо достатня потужність обладнання.
Міські програми підтримки покращення умов житлово-комунального господарства є, але призупинені. Усі кошти направлені на оборону і військову підтримку.
Ніхто не забороняє власникам покращити умови проживання, технічні характеристики. Ми не балансоутримувачі. Тільки обслуговуємо. Співвласники проводять загальні збори, на яких вирішують це питання. Зі свого боку будь-яку підтримку гарантуємо. Якщо панелі будуть займати місце на фасаді, потрібно звернутися до управління архітектури і містобудування. Виготовити паспорт, отримати дозвільну документацію. Щоб це було безпечно, розробити проєкт.
До повномасштабного вторгнення, здається в 2016 році, були цікаві проєкти. Від благодійників. Ідея була встановити сонячні панелі на скатних дахах (з кутом нахилу) багатоповерхівок. Вони потребували додаткового фінансування. На той час не отримали підтримки від співвласників. На тому все і затихло.
— Зараз таких пропозицій від благодійників не надходило?