Марина ПОЛІЩУК, лікарка-дерматовенерологиня, переїхала до Чернігова з Вінниці. Перед тим був рік у Краматорську — Крамі, як називають місто військові. У Чернігові Марина відкрила салон лазерної епіляції. За грантові і власні кошти.
— Давно мріяла про відкриття власного салону чи кабінету, — каже вона. — Чоловік підштовхував у цьому напрямку. Хоча ми самі в чужому місті, підтримки рідних немає, дитина маленька. Косметологія, як напрямок бізнесу з нуля, дуже дорога. Стартувати треба мінімум з 30 тисячами євро (мільйон 300 тисяч гривень). Ця сума потрібна, щоб закупити мінімальне обладнання, покрити оренду.
Якось у «Дії» Марина побачила інформацію про гранти на власну справу.
— Насправді грантових конкурсів зараз чимало, та умови надання коштів не завжди прийнятні, — пояснює вона. — Мені траплялися на 35 тисяч доларів, але там потрібно, щоб фоп працював рік. Були і від «єРоботи», на 150-250 тисяч гривень. Це маленькі кошти для початку і багато обов’язків треба брати на себе.
Аж раптом Марина знайшла в «Дії» повідомлення про державний грант на пів мільйона гривень. Основною умовою було те, що кошти надають учасникам бойових дій або їхнім дружинам. Віктор — колишній військовий, був в АТО. У 2021 році звільнився з ЗСУ і перейшов до правоохоронних органів.
Від заповнення анкети та відправки її електронною поштою до відповіді з «Дії» минуло три дні. Сказали виправити декілька технічних помилок.
— Мені передзвонили з центру зайнятості і допомогли в цьому, — радіє Марина Поліщук. — Сама відповідь, що заявку схвалено, прийшла на початку вересня 2023 року. Умови надання коштів: відкрити фоп, працевлаштувати двох людей. Платити податки за себе і найманих працівників. Держава покриває рекламу, оренду на пів року, обладнання, меблі та матеріали. Оренда склала 20 тисяч гривень на місяць.
Однією з умов, якщо заявку схвалюють, було співфінансування (власний внесок). Тобто 500 тисяч гривень надає держава, а 215 тисяч повинна внести людина, котра подавала заявку. Свою частку грошей Марина мала покласти на рахунок в «Ощадбанку» і відкрити фоп протягом місяця. Інакше 500 тисяч не прийшли б.
— Банк державний, довіряла. Переживала лише, що із закритими очима йду в невідомому для себе напрямку, — каже Марина.
Фоп відкрила в «Дії». 500 тисяч надійшли за 10 робочих днів, третього листопада 2023 року, однією сумою. Доки чекала гроші, шукала необхідне для салону.
Грантові і власні кошти лежали на рахунку в «Ощадбанку». Витратити їх необхідно за шість місяців. Що вона успішно і зробила. Ну майже.
— Треба було замовити форму для себе і двох найманих людей. Які розміри потрібні, я ще не знала, — пояснює Марина. — Проводила співбесіди. Шукала працівниць з медичною освітою. У цей час менеджерка банку, без якої розпорядитися коштами не можна, іде у відпустку. І тому останні 2700 гривень «згоріли» третього травня нинішнього року. Уже потім у центрі зайнятості мені сказали, що менеджерку можна було замінити.
Лазер 2024 року випуску, для видалення волосся, купили власним коштом за мільйон 100 тисяч гривень, брали в безвідсотковий кредит. Усе інше купували за державні гроші: два ноутбуки (в кабінет і на рецепцію), принтер, касовий апарат, меблі, розхідні матеріали.
Важко було знайти приміщення для оренди. На це пішло три місяці. Власником виявився сусід по під’їзду.
На початку травня Марина оформила на роботу Каріну Мартинюк, переселенку з Кропивницького, та чернігівку Інну Горецьку. Почали потроху запускати рекламу. Перші гроші заробили вже в червні.
* * *
Щоб змінити життя, треба не боятися й ризикувати, бути впевненою у своїх силах. Як Марина Поліщук.