Але якщо дуже хочеться, то можна й потягом. З пересадками.
Є прямий до Варшави з Києва. Відправляється щодня з Центрального залізничного вокзалу о 19.45.
А з Чернігова до вокзалу щодня, крім четверга, о 7.51 відходить електричка «Чернігів Фастів». До Києва прибуває о 10.46. Ціна квитка від 87 до 100 грн. Але доведеться десь тинятися до вечора.
— Квитки на поїзд «Київ-Варшава» купити нереально, — не раз пробувала 37-річна чернігівка Аліна ГНІДА. — Хоча він незручний. Там вузькі купе, три полиці з одного боку. І всю поїздку можна тільки лежати, сісти не вистачає місця між полицями. Є столик, він теж незручний.
Багато хто розказує, що можна приїхати і купити квитки на цей потяг в Києві на вокзалі. Ні на одному іншому вокзалі не продають, тільки з Києва. Але люди стоять з 7 ранку і не факт, що достояться.
Аліна з Чернігова з 11-річною донькою Поліною до Польщі їздить тільки потягом. Два рази на рік. Там працює чоловік і тато Сергій. Аліна працює в Чернігові на ринку.
— Автобусом вийшло б дешевше. Але їхати автобусом з дитиною на таку відстань — не варіант, — за два роки зробила для себе висновок Аліна. — По-перше, Поліну сильно укачує. По-друге, доводиться чекати на кордоні. По 10-18 годин (або менше, як пощастить).
Тому обираємо тільки потяг. Але тут складно придбати квитки.
Замовляю завжди через додаток Укрзалізниці, — ділиться досвідом Аліна. — Квитки там виставляють за 20 днів до дати відправлення потягу. Оновлення щодня о 9.00. І я з восьмої ранку вже на сайті, чекаю.
Зареєструватися в додатку неважко. Купити можна тільки чотири квитки на одну людину. Щоб було менше перекупів, зараз вимагають ідентифікацію через «Дію». Якщо я багато разів заходжу в додаток, щоб вибрати те, що підходить, то мене викидає в «Дію». Де треба авторизуватися, щоб знову зайти.
Проблема в тому, що не завжди «Дія» може авторизувати зразу. Ти щойно прокинулась, ненафарбована. Фотографувалася зовсім в іншому. І «Дія» твою особистість підтверджує, може, з п’ятого разу. То посміхнутися треба, то на світло вийти, губи нафарбувати ☺. І так, поки вибереш квитки, а їх вже хтось купив.
Останній раз їздили в липні, повернулися, в серпні. Поки купила, два рази здавала квитки, щоб вибрати полицю внизу для дитини. З втратою коштів, звичайно.
Але такий ажіотаж, зазвичай, під час літніх і зимових канікул. Зараз починається школа, і, я дивилася, вільних квитків набагато більше.
Оскільки «Київ-Варшава» майже недоступний, мені порадили їхати поїздом до Хелма. Це поїзд «Київ-Хелм». Але зараз в Польщі йде ремонт залізниці і замість нього їздить потяг «Київ-Дорогуськ». А потім пересадка до Варшави.
З Києва до Дорогуська квиток коштує 1917 гривень. На дитину до 12 років — мінус 20 відсотків.
Є квитки по 3400 у вагони люкс, де по два місця. Дві нижні спальні полиці. Їх розбирають швидше.
Так само, але вже в польському додатку, з Чернігова беру білет онлайн з Дорогуська до Варшави. Бо якщо вчасно не взяти, доведеться їхати стоячи. Платиш, як за сидячий білет, але п’ять годин стоїш.
Мова в польському додатку англійська. Тут квитки виставляють за 15 днів до потяга. І за дитину вже платиш як за дорослого. 84 злоті за місце у вагоні першого класу і 64 за другий клас. Але вже який попадеться. Розраховуюся з польської картки, з української не пробувала.
Там придбати квитки ще складніше. Бо потяг невеликий і всі, хто приїжджає з Києва, їдуть ним до Варшави і далі. Всього два таких потяги в день. Ми приїжджаємо на «Київ-Дорогуськ», чекаємо годину і сідаємо на потяг до Варшави.
Коли їдемо з України, кордон проходимо у потязі. Не виходимо. Цього разу по годині поїзд стояв на українському і на польському кордонах. Обов’язково треба брати оригінал свідоцтва про народження дитини. Бо з України можуть не випустити.
Багато українців живуть у Польщі і у них є «Дія Пл», по якій вони їздять туди-сюди без штампів. Бо зареєстровані як біженці.
Поїзд «Київ-Дорогуськ» з київського вокзалу відправляється о 21.40. (А до Хелма їздив о 22.40). Якраз ми встигаємо з вечірньої електрички з Чернігова.
Щодня три рази ходить поїзд «Київ-Перемишль», — веде далі Аліна. — Перший з Києва відправляється об 11.26, місця тільки сидячі. О 19.11 відправляється купейний і о 19.19 — знову тільки сидячі вагони. Ціна квитків однакова. Трохи дешевше другим класом, 1400 з хвостиком. А перший клас — 2100 грн. Пшемисль — прикордонне польське місто. Виходиш на кінцевій і вже там проходиш реєстрацію на кордоні. І йдеш чи їдеш далі, куди тобі треба.
Але якщо цим поїздом їхати до Львова, а тоді зі Львова брати квиток на цей же потяг до Пшемисля, то частинами виходить дешевше. До Львова з Києва — 600 з чимось гривень. І 560 — зі Львова до Пшемисля. Виходить 1300. А з Києва до Пшемисля — 2000, — дивується Аліна Гніда. — Я так не їздила, але розглядала всі варіанти.
— А якщо доїхати поїздом «Чернігів-Івано-Франківськ» до кінцевої або до Львова і спробувати виїхати звідти?
— По-перше, він відправляється з Чернігова по непарних числах. І все одно ж треба робити пересадку, якщо не в Києві, то у Львові. І доїхати тільки до Пшемисля, до Варшави напряму ним все одно не доїдеш. І той, що до Хелма, через Львів не йде.
Але є поїзд «Івано-Франківськ-Рава-Руська». До нашого кордону. А там пересадка 42 хвилини на потяг «Рава Руська-Варшава-Всходня». 168 гривень з Івано-Франківська до Рави Руської. І 1266 з Рави Руської до Варшави. Але якщо їхати з Чернігова, то плюс ще 558 гривень за квиток у потяг «Чернігів-Івано-Франківськ». 1992 гривні поїздка. І все одно це незручно, бо Івано-Франківський потяг з Чернігова прибуває о 13.20. А на Варшаву відправляється о четвертій ночі.
Тому наш найкращий варіант — «Київ-Дорогуськ». Або «Київ-Хелм».
— Як там всередині?
— Поїзд до Хелма звичайний, на чотири сплячих місця. Зараз там поміняли подушки, матраци. Звичайний поїзд Укрзалізниці. У нас теж є дорожчі поїзди, наприклад, до Львова купе — 600 грн або 800 гривень місце.
Але дехто наловчився і квитки на «Київ-Варшава» все ж купує.
25-річні Яна ЛИТВИНЧИК та Ліза ПАРХОМЕЦЬ подорожували разом.
— Щоб придбати квитки, довго тренувалися заздалегідь, — сміються дівчата. — Саме на цей потяг купити найскладніше, бо він найзручніший: прямий з Києва на Варшаву. Ходить щодня. Квитки недешеві. До Варшави 3371 гривня один обійшовся, зворотній з Варшави до Києва — 3376 гривень. Але туди й назад зразу купити не можна, зворотній теж купується за 20 днів. Місце на нижній полиці ухватити найважче.
У поїзді триповерхові купе. Три спальні місця, з одного боку.
— Цей потяг класний тим, що не треба виходити під час проходу кордону. Можна лежати на своїх спальних місцях. Збудять, щоб забрати паспорт і щоб віддати години через чотири. У цей час міняють колеса під європейську колію. Все це вночі, як дорогою в Варшаву, так і назад.