Посли, міністри, іноземні делегації в Чернігові щотижня. На знімку: Наталія Хольченкова та Каролін Женне

21.03.2024 | Місто

Наталія Хольченкова, начальниця відділу міжнародних відносин та інвестицій Чернігівської міської ради та Каролін Женне, Федеральна Міністерка співробітництва з питань розвитку Бельгії

За 2023 рік Чернігів залучив допомоги на суму близько 750 мільйонів гривень. Відділ міжнародних відносин для співпраці з донорами створили у Чернігівраді в квітні 2022 року. Його очолила 44-річна Наталія ХОЛЬЧЕНКОВА.

При цьому було взято до уваги два фактори: Наталія Миколаївна має досвід управлінця  —  працювала секретарем Чернігівської міської ради, депутат Чернігівради, і добре знає англійську. За першою освітою Хольченкова вчителька англійської мови та історії.

Чернігів став лідером швидкої відбудови

Хольченкова  каже, що Чернігів став одним із лідерів швидкої відбудови.

— Це short-term, — переходить на англійську керівниця, — короткострокові проєкти, також середньострокові проєкти, — те, з чим працюємо. Якщо це школа, то не тільки заміна даху і вікон. А, наприклад, термомодернізація будівлі. Закладаємо в роботу sustainable development (стійкий розвиток), — знову переходить на англійську, — теплозбереження, інклюзивність (коли зручно людям з інвалідністю — Авт.).

Зараз  місто переходить до середньострокових та довгострокових проєктів. Європа виділяє кошти для відновлення України. Велику увагу приділяють саме громадам, місцевому самоврядуванню. І є можливість у найближчі роки і відновити, і модернізувати інфраструктуру Чернігова. Але для залучення коштів потрібно ретельно працювати.

В штаті відділу два працівники: начальниця і спеціалістка.

Особисте

Наталія Хольченкова не може прийти на роботу в джинсах або міні. Дотримується строгого ділового стилю. Стримані кольори. Підбори носить, але тільки під час офіційних зустрічей. Головне, щоб було комфортно. 

В броньованих авто, з охороною

Наталія Миколаївна приймає делегації кожного тижня. На жаль, часу, аби показати іноземним гостям історичні місця, не вистачає. В основному везуть на зруйнований чи пошкоджений об’єкт, котрий партнер планує допомогти відновити. Більшість візитів короткотривалі, одним днем. Потрібно враховувати безпекову ситуацію. У закордонних гостей все суворо. Чітко прописані протоколи дій. Приїжджають в броньованих авто, з охороною. Перед приїздом всі ці питання обговорюються. У випадку повітряної тривоги є чіткі інструкції, як діяти.

750 мільйонів гривень — приблизна сума

За словами Наталії Миколаївни, 750 мільйонів гривень — приблизна сума, в яку входять ремонтні роботи, обладнання, техніка, будівельні матеріали всіх реалізованих проєктів. Це були не «живі» кошти, що надходили б до бюджету Чернігова. Здебільшого донори самостійно проводять тендери, прописують умови. Наймають підрядника. Самостійно проводять закупівлі, доставляють обладнання. Для міської ради головне відкритість та прозорість, звітність. Щоб донор розумів, як проходить відбудова.

Головним документом є договір або меморандум про співпрацю. Після кожного ремонту (реконструкції) підписують акт виконаних робіт. Перед цим дві сторони (донори і представники міськради) проводять огляд, перевіряють технічний план.

Англійська — міжнародна мова і всі представники делегацій з будь-якої країни її знають. Ведення кореспонденції з закордонними партнерами теж  англійською. Послугами перекладачів відділ не користується.

В Чернігові за два роки побувало близько 20 делегацій. Президенти, прем’єри, просто міністри, посли. Найбільш тісна співпраця з французами, німцями, латвійцями. Також налагоджена комунікація з представниками Бельгії, Данії, Норвегії, Фінляндії, Польщі. Робота починається з налагодження контактів, обговорення. Інколи це займає пів року, іноді від початку до реалізації проєкту минає рік.

Наталія Хольченкова під час візиту до Аахену, в Німеччину. 2023 рік

Водоканал: проєкт відбудови насосних станцій

Потужна робота із залучення міжнародної допомоги була для відновлення комунального підприємства «Чернігівводоканал». Це одне із провідних підприємств, котре залучає закордонних партнерів. Забезпечити місто водопостачанням і водовідведенням змогли. Але це ще не все. Розробляють проєкт з модернізації насосних станцій. Він довготривалий і потребує значного фінансування. Міжнародні донори відзначали швидкість, якість розроблених проєктів саме цього підприємства. Максимально цю можливість використовують.

 Освіта: проєкт нової школи на Старій Подусівці

Одним з лідерів по залученню міжнародної допомоги стало управління освіти. Котре в тому числі і самостійно шукає і залучає партнерів до відновлення шкіл і садочків. До вторгнення в місті працювало 52 садочки.  37 було пошкоджено. На сьогодні працює 41. Біля тисячі вільних місць ще є.

З 34-х шкіл 25 були пошкоджені, дві зруйновані. На сьогоднішній день відкрита 31 школа. Всі заклади освіти мають укриття, намагаються, щоб з меблями відповідно до віку дітей, сучасним обладнанням. Аби навчальний процес навіть під час повітряних тривог максимально не переривався.

Впродовж цього року розробляють проєкт нової школи на Старій Подусівці. Але будівництво — це великі кошти. Для міста сума не підйомна. Бо головний напрямок — підтримка ЗСУ. Донори, поки війна триває, не готові фінансувати крупні проєкти.

Особисте

— Ви ще і засновниця відомої чернігівської танцювальної школи «Альянс». Як вдається поєднувати залучення міжнародних партнерів, депутатство,  танцювальну справу?

— «Альянс» — колектив, який я заснувала 25 років тому. Зараз себе називаю святковою директоркою. Приймаю запрошення привітати діток під час концертів, фестивалів. Це моя друга родина, приділяю їй позаробочий час, — розповіла Хольченкова. — Коли мене обрали секретарем міської ради, треба було відмовитись від підприємницької діяльності. Після того, як пішла з посади секретаря, писала дисертацію в аспірантурі. Фокусування змістилося в наукову діяльність. Захистилася напередодні повномасштабного вторгнення. Наприкінці 2023 року очолила ГО «Спілка жінок Чернігова».

Середній та малий ремонт

Завдяки залученню міжнародних партнерів в Чернігові відновили близько тисячі приватних будинків. І до трьох тисяч квартир. Зробили середній та малий ремонт: замінили вікна, двері. На жаль, в програму підтримки не входить відбудова повністю зруйнованого житла.

Представники міжнародних партне­рів в Чернігові на постійній основі відкрили свої офіси. Бажаючі отримати допомогу приходять спочатку до відділу звернень громадян Чернігівради. Їм підказують, куди звернутися.

Кожен бореться за залучення інвестицій

За півтора року співпраці у Чернігова з’явилися нові міста-побратими: польський Жешув, французький Реймс, німецький Аахен, французький Сен-Дені, фінський Лаппеенранта і Вайт-Плейнс, місто в штаті Нью-Йорк (Америка). Коли заключають угоду, місто-побратим запрошує або на загальноміські свята, або для налагодження співпраці. Намагаються приймати такі пропозиції. Також беруть участь у міжнародних форумах, конференціях.

— Щоб гідно представляти Чернігів, — уточнює Наталія Хольченкова. Відчувається конкуренція між українськими містами. Кожен бореться за залучення інвестицій. Більшість запрошень приймаємо, якщо  сторона, котра кличе до себе,  оплачує проїзд і проживання.

— Чи не згасає увага до Чернігова від закордонних партнерів? В місті працює транспорт, в будинках є тепло, вода, світло. Чи не кажуть донори, що допомогли вже в достатній кількості?

— Враховуючи ситуацію на сході та півдні, міста, які ближче до зони бойових дій, зараз більше страждають: Харківщина, Запорізька область, Херсонська. Фокус уваги зміщується в тому напрямку. В плані швидкого гуманітарного відновлення: плівка, вікна, двері, дах, предмети першої необхідності.

Але Чернігів показав гарний результат швидкої відбудови, має налагоджені контакти з парт­нерами, тому ми про­дов­жуємо розширяти міжнародну співпрацю для подальшої відбудови та розвитку міста.

Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото надане Наталією ХОЛЬЧЕНКОВОЮ

Пошук по сайту