У Ялівщині поховали 1,5 тисячі цивільних і 49 військових. З 10 травня відновились поховання на “Яцево”

16.05.2022 | Місто

Працює бульдозер

5 травня. На кладовищі у Ялівщини в Чернігові обіч асфальтованої дороги, поряд з могилами 1972-1974 років, хоронять 69-річного Миколу Пресіча. Бульдозер підгрібає землю до ями. Плачуть сестри.
— Будете згодом переносити поховання на цвинтар «Яцево»? — цікавлюся.
— Брат з Варви, та туди не повезли. Хай вже тут лежить, переносити не будемо.
— Небагато людей хочуть перезахоронювати своїх родичів на «Яцево». Хіба що ті, у кого є заброньоване місце, — долучається до розмови 55-річний Віталій ШАРПАТИЙ, бульдозерист. — Буває, людина на похороні каже, згодом перенесемо, а приходить на цвинтар за два тижні і вже змінює думку: «Не будемо». Я вважаю, що не треба тривожити покійних. І місце тут непогане.
Зараз тут, в Ялівщині, в середньому 15 захоронень в день. Під час облоги Чернігова було і по 150. Військові, цивільні, котрі загинули від обстрілів і бомбардувань, хворі, які не змогли дочекатися допомоги. Доводилося працювати під вогнем. Як обстрілювали район вулиці Єськова, то летіло, свистіло все над нами. А ми своє робили, інакше не могли. Тут же був високий ліс, виріс з того часу, як у 1975 році закрили це кладовище. Ми всі дерева прибрали. Викопували траншеї і туди рядком опускали труни і дерев’яні ящики з тілами. В пакетах нікого не хоронили. Все за рахунок міста. І зараз траншеї копаємо і в них хоронимо в ряд. Он вже їх скільки. Горбочки вже самі люди понасипали, — Шарпатий показує на десятки рядів.
Деякі могилки на рівні з землею, навіть трохи позападали. Тільки невеличкі таблички при землі вказують, що це захоронення. Над деякими поставлені дерев’яні, а у когось і металеві хрести та сформовані горбочки.

Могили у Ялівщині

— Від початку територію розчищали велику, думали,що загиблих військових буде багато. Їх ховаємо в окремому секторі, — киває під ліс.
Там над кожною могилою державний прапор. Над дорогою теж кілька могил з прапорами. В одній з них покоїться 37-річний Володимир Андрійченко, голова Чернігівського осередку Комітету виборців України. У лютому, він, як військовослужбовець ЗСУ, вступив до медичного взводу 1-ї танкової бригади. На службовій машині Володимир возив поранених і вбитих. Вранці 16 березня загинув.
— Ми хоронитемо батька тут. Навряд чи будемо потім переносити на «Яцево», хоча там поховані його батьки. Цікавилася процедурою. Мені сказали, що у подальшому можливо перепоховати, але на це потрібні час і гроші, — зітхає 40-річна Валентина БУЛАТ, чернігівка.
— Уже десятки покійних рідні забрали для перепоховання не тільки на «Яцево», а й по всій області. Потепліло, тому ексгумації проводити поки що не будемо. Руки, ноги відвалюватимуться, замовник непритомніти буде, — приляпує лопатою свіжу могилу 38-річний Олександр КОВАЛЕНКО, співробітник спецкомбінату.
— Остання ексгумація була 7 травня, вже до осені навряд чи проводитимемо, — підтведжує 34-річна Катерина СКАЛІЙ, заступниця начальника бази «Яцево».

Катерина Скалій

На сьогодні на цвинтарі у Ялівщині поховано більше півтори тисячі цивільних і 49 військових. Кожен, хто захоче перезахоронити рідних, має звернутися для оформленням ексгумації до Комунального підприємства «Спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» на вулиці Старобілоуській, 6. Надати документи, що підтверджують родинний зв’язок з покійним, довідку з моргу, паспорт померлого, свідоцтво про смерть.
— Катерино Юріївно, скільки коштує ексгумація?
— Розкопати могилу, дістати тіло і перекласти в нову труну — 3700 гривень. А далі поховання за встановленою процедурою: копання ями, катафалк і так далі.
— У скільки обійдуться витрати на перепоховання?
— До десяти тисяч гривень.
— Нині в Ялівщині одних хоронять в траншеях на нових площах, інших — вздовж цвинтарної дороги, біля старих могил. Чому?
— В траншеях поховання — за рахунок міста, тобто для родичів покійних безкоштовно. Обіч дороги ями копають вручну, вартість послуги — 1600 гривень.
До речі, поховання на «Яцево» відновилися з 10 травня. Проте, за бажанням рідних, ми можемо і надалі хоронити небіжчиків у Ялівщині, в траншеях. Також на цьому цвинтарі будуть захоронювати хірургічні останки.

Валентина ОСТЕРСЬКА
Фото автора