Ми переселенці! Де переночувати?
У Чернігові 11,5 тисяч офіційно зареєстрованих переселенців. З Донеччини, Луганщини, Херсонщини, Харківщини, Сумщини, північних околиць Чернігівщини. Є підстави думати, що їх стане ще більше. Від війни виїжджають автівками, потягами, автобусами. Добралися до Чернігова, і почалася комендантська година… Де переночувати? Тимчасово пожити, доки оформлять документи?
У машині
35-річна Анна Голубцова, голова осередку підтримки бахмутян, (див номер «Весті» за 31 жовтня «Доки я тут, у мене є ниточка з Бахмутом») розповіла, що ночувала в машині. Із Бахмута виїжджала з братом, невісткою, хлопцем, котами та собаками.
«Доки я тут, у мене є ниточка з Бахмутом», — очільниця осередку для чернігівських бахмутян
Ніч, і комендантська година застала їх у дорозі. Собак прив’язали біля автівки. Самі спали в машині.
До Чернігова продовжили їхати зранку.
У далеких родичів
73-річну Валентину ШУМАН із селища Антонівка під Херсоном вивезли волонтери. У квітні минулого року. Два її сини, Олександр та Валентин, загинули на війні ще у 2015 році. Донька в 1997 році виїхала в Росію.
— Я тут плачу, а вона там. Залишилася без хати і без дітей. Чоловік помер п’ять років тому. Запросили мене сюди далекі родичі,
— ділиться своєю історією, як добралася до Чернігова. — В Антонівці нашій бої йдуть. Ні світла, ні газу. Волонтери автобусом довезли до Києва. Аби знала, як буде, лишилася б у столиці. Завезли далекі родичі мене в Блистову на Менщину. Там лежача баба, за якою треба було доглядати. Три городи. Хазяйство. Чотири місяці жила, як рабиня Ізаура. Доки зір не почала втрачати. Прооперували в обласній лікарні. Тоді і звернулася до «Червоного Хреста». Дали в гуртожитку кімнату.
На вокзалі в Таллінні, потім у дочки
Родина Коваленків два роки живе в гуртожитку на Шерстянці. До Чернігова добиралися шість з половиною діб. Із окупованого Рубіжного через Росію.
— Із Рубіжного до Старобільська нас підвіз сусід, — каже 68-річна Людмила КОВАЛЕНКО. — У чому були, у тому і вскочили в машину.
— Я у дворі на вогнищі їсти готував, чую: «Збирайся, їдемо». Це було 4 квітня, — пам’ятає 69-річний Володимир КОВАЛЕНКО. — Автівка «Жигулі» в нас є. Але гараж на виїзді, у бік Кремінної. Той район був уже в повній окупації. Ходили чеченці. Вішали гранати до замків, від вибуху ворота відкривалися. Іномарки забирали зразу. Особливо, якщо це були чорні джипи.
— Виїжджали з українським паспортом чи із закордонним?
— З двома, — уточнює жінка. — Наступного ранку автобусом повезли на кордон з Росією. Нам запропонували отримати 10 тисяч рублів. Це на наші десь 3700 гривень. Погодилися, бо були без готівки. На ці гроші купили квитки на поїзд, у Пітер.
Там купили квитки до Таллінна. Це Естонія. На автовокзалі кімната з розкладушками, ковдрами. Погодували. Чаєм-кавою напоїли. Пенсії ми тримали на картках. Представники служби підтримки допомогли прокласти маршрут з Таллінна в Ригу, Вільнюс, Варшаву. Там при автовокзалах центри для біженців. Окремо стояли палатки, куди пускали тільки з українськими паспортами. Нагодували-напоїли. Під’їхав автобус, який довіз нас до Києва. Заїхали в столицю о другій ночі. Довезли до залізничного вокзалу. Там були кімнати для відпочинку. З м’якими диванами. Але платні, 300-400 гривень.
Чекали ранку в залі очікувань на металевих лавках, за 60 гривень з людини. Зранку знайомий довіз до «Лісової», посадив на маршрутку.
Тут нас зустріла донька. Яна переїхала в Чернігів у 2015 році, вийшла сюди заміж. Забрали нас до себе. Пожили з ними рік. У них двоє діток. Вирішили шукати собі інше місце.
В управлінні квартирного обліку міськради підказали гуртожиток. Кажу чоловіку: «Вово, давай з’їздимо». А Петрівна, комендантка, каже: «Де ви є, ми вас чекаємо». Того ж дня і заїхали.
— У скільки обійшлася дорога з Рубіжного?
— У п’ять тисяч гривень. Зараз, кажуть, дорожче.
У нас хімзавод «Зоря». Там робили вибухівку. На пенсію йшли 45-річними. Потім я ще їздила на заробітки в Росію. У родині генерала та професорки працювала. Надивившись їхнього телевізора, думала, що Крим заберуть американці. Кожні пів години: Путін там, Путін сям. А нашого Януковича не видно. Подзвонила чоловіку: «Вово, а що як і правда, буде війна?…»
Хостел «Хола» приймає цілодобово
Хостел «Хола» в Чернігові на Лісковиці працює з 2020 року. Раніше там був комплекс відпочинку «Чардаш».
— Ми не дуже досліджуємо, звідки наші постояльці, — каже Станіслав ПАДАЛИЦЯ, власник. — Військові бувають. Які поранені й на реабілітації. Працівники «Автостради», які міст відбудовували. З «Епіцентру». Внутрішньо переміщені, думаю, трапляються, але точково.
— Теоретично могли б виділити кілька номерів для внутрішньо переміщених, які приїхали вночі і їм ніде зупинитися?
— Хто платити буде?
— А якщо держава або благодійні фонди? Укласти договір?
— Ми не заперечуємо. Але що нам скаже держава?
На сьогодні переночувати в загальному номері коштує 400 гривень. Якщо грошей не вистачає, робимо знижки. Теоретично, якщо треба на ніч заїхати, щоб ночувати не на вулиці, можна розв’язати питання ціни.
— Навіть уночі?
— Цілодобово. Сьогодні, 4 листопада, одна бронь після 12-ї ночі. Замовили через інтернет. Вільні місця є. А загалом заселити можемо 25 чоловік. І в хостел, і в окремі номери.
Телефон хостела «Хола»:
050-465-28-83.
В «Парасольці» ті, хто у відрядженні
Готель «Парасолька» в центрі Чернігова. Під’їзд житлового будинку, в якому під готель п’ять квартир.
— Працюємо тільки з командировочними, — пояснює Сергій ЖУКОТСЬКИЙ, власник приватного готелю «Парасолька», маючи на увазі тих, хто в Чернігів приїхав по роботі, у відрядження. — Офіційно з підприємствами. Хоч таких і дуже мало. Навіть тих, хто приїхав на туризм, не приймаємо.
Працювати з державою? З державними програмами? Не хочу. Якщо в нас щось руйнується, вибухає, від держави отримуємо тільки подяку, — невесело жартує Жукотський. — Коли ракета прилетіла в готель «Україна», у нас повилітали вікна, пошкодило дах. Ледь звів кінці з кінцями, аби відремонтувати. Мені лишився рік до пенсії. Хочу допрацювати, а потім, скоріш за все, закрию цю справу і буду відпочивати.
Здаємо три номери. В одному живу я, в іншому ще одна родина. І три вільних. Переночувати коштує 600 гривень з людини.
Телефон «Парасольки»:
095-928-81-09.
Зачиняють на ніч
У приміщенні залізничного вокзалу раніше була кімната, де можна переночувати. Зараз вокзал на ніч закривають. Не працює вночі й пункт незламності. У приміщенні холодно, не затопили.
Не вийде переночувати і на автовокзалі. Закривають о пів на восьму вечора. Відкривають о п’ятій ранку.
Квартири щодобово
Ціни за добу на однокімнатну квартиру в Чернігові стартують від 350 гривень. З кращим ремонтом — 500, 700, 850 гривень. З ліжком і диваном. З начинням на кухні. Ванна кімната з пральною машинкою.
Пропонують апартаменти біля політеху — квартиру-студію з кондиціонером, каміном, інтернетом, автономним опаленням. Від 1200 гривень. На дві доби — 1100. Оренда квартири від трьох діб — тисяча гривень. Студентів і великі компанії просять не турбувати.
Готелі
«Оптіма», колишній «Рейкарц»: стандартний одномісний номер коштує від 2530 гривень. У ціну включений сніданок. Двомісний обійдеться в три тисячі гривень. При бронюванні просять одразу оплатити всю суму. Якщо оплатив і не приїхав, гроші не повертають.
* * *
У «Ріверсайді» стандартний одномісний номер, 18 квадратів, обійдеться в 1750 гривень за добу.
Двомісний — 2350 гривень. Комфортабельний двокімнатний номер, 97 квадратів, з панорамним видом на Десну обійдеться в 6300 гривень. Це найдорожчий номер.
«Така практика була у 2014 році»
— Для розміщення в Чернігові є п’ять гуртожитків. І модульні будинки на Дрозда. На сьогодні в будинках вільних місць немає, — пояснює Ірина МАРЧУК, начальниця департаменту соціальної політики Чернігівради. — Щоб отримати кімнату, потрібно звернутися до нас, отримати довідку ВПО. З нею піти до управління квартирного обліку, написати заяву.
— Доки впошник збере довідки, безкоштовно-тимчасово переночувати йому ніде?
— Ще на початку 2014 року Чернігів зустрічав-розміщував тих, хто тікав від війни. Наші співробітники чергували, допомагали, підказували. Тоді це були гуртожитки, готелі комунальної власності: «Профспілковий», «Придеснянський». Нині немає можливості розмістити там.
Інші міста розселяли в школах, садках.
Ми — прикордоння. Вибирають безпечніші міста. У Чернігів їдуть або до родичів, знайомих, або зі Сновщини, Семенівщини, Городнянщини. І вже знають маршрут.
Прилаштувати на ніч — розповсюджена практика в містах, куди приїздять потяги з міст примусової евакуації. На початку повномасштабної війни багато моїх колег розміщали інформацію, де можна переночувати внутрішньо переміщеним. Але це захід України. У той час ми самі тікали від війни.
Телефон для довідок:
(0462) 642-088.
«Вільні приміщення направлені на пріоритетніші напрямки»
— Уперше чую, щоб до отримання статусу ВПО комусь не було де ночувати, — запевняє 31-річний Дмитро БЛАУШ, заступник голови облради, засновник благодійного фонду «Добродія». — Якщо говорити про окреме приміщення… У нас їх недостатньо, аби робити такі кімнати чи центри.
У Новоселівці в модульному містечку із 352 місць зайняті 248. Вільних — 104. У модульному будинку, що на території лижної бази, вільні 187 місць. Третє модульне містечко навіть не запустили. У Старому Білоусі 48 вільних місць. У гуртожитку училища побутового обслуговування 19 вільних місць.
Багато внутрішньо переміщених не розуміють: за що відповідає місто, а за що область. Приходять до нас, отримують контакти і список документів, які мають надати, щоб отримати житло.
«Є ідеї, є бажання. Не вистачає фінансування»
— Намагаємося тих, хто тікає від війни, до себе не приймати, — додав Микола РОМАНОВ, директор Центру соціальної адаптації бездомних та безпритульних у Чернігові. — Не тому, що не хочемо. Центр направлений на іншу категорію населення. Подібні кімнати раніше були на вокзалах.
Якби в нас були можливості для просування нашого центру, ми були б мобільнішими і в питанні ночівлі ВПО.
Звичайно, кімнати соціального призначення, приміщення повинні бути. Найголовніше, вони повинні бути безплатними. Або з мінімальними цінами. У нас є ідеї, є бажання. Але це все випливає в одну проблему — не вистачає фінансування.
Якби в нас була консолідація з нашим обласним психоневрологічним центром у Левоньках під Черніговом. По-хорошому, наші безпритульні могли б бути там. Або хоча б частина. У Чернігові могли б кімнату зробити саме під ВПО.
Телефон Центру соціальної адаптації бездомних та безпритульних:
068-131-17-999.
Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото авторки
Пошук по сайту
Категорії
- Місто (652)
- Війна (224)
- Перехрестя (156)
- Політика (85)
- Здоров'я (72)
- Кримінал (69)
- Заєдісь! (58)
- Довоєнне (45)
- Проєкт «Допоможи випускнику потрапити на шкільний бал» (29)
- Весілля (28)
- Будмайданчик (26)
- Земля (19)
- Про простих (16)
- Промка (15)
- Чорна скринька (13)
- Життя (10)
- Жіноча рада (9)
- Ковід (8)
- Кіно (8)
- Про складних (7)
- Розгрузись (7)
- Акція (7)
- Новини (2)
- Точка зору (1)