Модульні містечка Чернігова та Новоселівки: як забезпечують готовність до другої воєнної зими

4.08.2023 | Місто

Друга воєнна зима може бути не кращою за попередню, з блекаутами та обстрілами. І навіть якщо настане повоєнна, переможна зима (вся Україна цього прагне!!!), зруйновану інфраструктуру швидко не відновити. Блекаути будуть. Також збережеться потреба в модульних містечках — тимчасовому житлі, що надають замість зруйнованого рашистськими ракетами та снарядами. У таких містечках усе на електриці: опалення, приготування їжі, освітлення. Навіть чаю не зігріти, якщо блекаут.
Зима-2022 підтвердила: для модульних містечок навколо Чернігова відключення світла означає колапс і зводить нанівець зусилля держави, волонтерів, іноземних інвесторів. Контейнери для проживання з тонкими стінами. Відсутність достатньо потужних генераторів призвела до того, що речі в модулях поцвіли, а люди змушені були винаймати квартири в місті та селах.
У Чернігові врахували зимові «модульні» проблеми при спорудженні нового тимчасового житла. І при підготовці до холодів тих містечок, що існують рік. Як це було зроблено?

1. Ставка на утеплення. У тимчасових будинках на Дрозда стіни з пресованого дерева

28 липня на вулиці Дрозда в Чернігові працівники будівельної компанії «УТБ» облаштовують пішохідну зону, проїжджу частину біля нового тимчасового містечка. Гроші на будівництво, 157 мільйонів гривень, виділила найбільша гуманітарна організація України. Чернігів узяв на себе благоустрій. Кошти на це, 82 мільйони гривень, виділені з міського бюджету. Витрачено 49 мільйонів гривень.
Сім двоповерхових будиночків коричневого, темно-зеленого, темно-синього кольорів розраховані на 112 квартир. У кожному блоці 16 одно- і двокімнатних квартир. Є система оповіщення, пожежна сигналізація. В Україні це перший, пілотний проєкт.
— Чотири квартири двокімнатні, інші однокімнатні в кожному будинку, — пояснює 61-річний В’ячеслав ПОЧЕП, начальник управління капітального будівництва Чернігівради. — Схоже на смарт-квартири. Двокімнатні площею 28 квадратів. Окрема кімната з двоспальним ліжком і кухнею-студією. Однокімнатні — 24 квадратні метри, кухня-студія. Укомплектовані двоспальними ліжками, диванами, столами, стільцями. На кухні є холодильник, електроплита, мікрохвильовка, витяжка. У ванній кімнаті — бойлери, пральні машинки. Унітаз, ванна. Натяжна стеля. Опалення від електричних панелей, які встановлені в кожній кімнаті.
Під час будівництва резервне живлення не передбачалося, — уточнює Почеп. — Для цього треба замовляти проєкт, купувати генератор великої потужності. Навряд чи Чернігів потягне. А дивлячись на ситуацію, яка зараз з Віктором Геращенком, заступником мера, місто навряд чи буде це робити.
19 червня 57-річному Віктору Геращенку СБУ повідомила про підозру. У липні минулого року, аби місто не залишилося без тепла в зимовий період, за бюджетні кошти придбали трансформатор для пошкодженої після бомбардувань ТЕЦ. За версією слідства, він був куплений за завищеною ціною, що завдало збитків місту на 30 мільйонів гривень. За версією мерії, дешевших трансформаторів тоді не було, добре, що знайшли хоч такий і нормально перезимували. Геращенко в СІЗО, слідство триває.
— «Обленерго» розробило технічні умови для будівництва трансформаторної підстанції, — тим часом продовжує Почеп. — Її потужність 630 кіловат, із запасом. Для повного утримання всіх будиночків необхідно 520 кіловат. Уже побудована.
У цьому проєкті зробили ставку на товщину стін, утеплення та якісні матеріали. Щоб не замерзнути, навіть якщо з генераторами не вийде.
— Товщина стін така сама, як і в новобудовах, — більше 20 сантиметрів,— пояснює 30-річний Микита ІЛЬЇН, координатор з питань відновлення пошкодженого житла національного комітету гуманітарної організації. — Каркас зроблений із СЛТ-панелей. Це деревина, спресована і склеєна між собою хрестом. Товщина панелей 15 сантиметрів. Зовні приміщення утеплене мінватою. Зашите обрешіткою. Вона теж з деревини. У середині кімнати захищені утеплювачем і обшиті декоративними панелями. В одному стилі. За будівельними нормами будинки називаються тимчасовими, але термін їх експлуатації до 100 років. Тут ми бачимо стаціонарні фундаменти.
Зараз на прикладі Чернігова розробляємо проєкт на Закарпатті. Плануємо щось подібне зробити в Сумах. Уже є домовленості з місцевою владою. Зараз на етапі пошуків фінансування.
Можливість встановити альтернативні джерела живлення є. Потужність кожного з семи будинків — 80 кіловат. Один чи два генератори завеземо. Базові потреби вони виконають. Зрозуміло, що не можна буде вмикати бойлери, плиту. Та тепло буде.
— Чернігів сильно постраждав, багато людей втратили домівки. Логістично місто недалеко від Києва і є можливість доставки всіх необхідним матеріалів, — продовжує Микита Ільїн. — Є сприяння місцевої влади, оперативно виділили ділянку під забудову. Усе, що бачите навколо будиночків, — діяльність міської влади. Побутова техніка надана австрійською гуманітарною організацією.
Гуморганізація самостійно винаймає підрядників, які будують, гроші платять їм напряму.
— Цю конструкцію відніс би не до модульного містечка контейнерного типу, а до повноцінного житла, — запевняє Олександр КОЛОДІЙ, представник підрядної організації ТОВ «Сан Сістемс Девелопменс» (власник — Микита Мазуренко з Вишгорода). Вони розробляли проєкт і втілювали його. — Панелі, з яких складені сім будинків, нічим не відрізняються від бетонних панелей, газоблоків чи цегли для багатоповерхівок. В Європі такі активно використовують при будівництві, в Україні їх виготовляє єдиний завод у Коростені на Житомирщині. На конструкції виробник дає гарантію 25 років. Під зиму врахований утеплювач, енергоефективність вікон, повноцінна підлога, стеля. Температуру тримають у рази краще, ніж контейнери.
Щодо альтернативних джерел, є підготовлений майданчик. Встановимо генератор.
У кожного проєкта є критики. У цього також. Тимчасове житло на Дрозда називають дуже дорогим.
— Деякі кажуть, що ці квартири «золоті». Але місту кожна квартира на сьогоднішній день обійшлася у 401 тисячу гривень. За такі гроші житло в Чернігові з меблями і облаштуванням купити нереально. При побудові багатоповерхівки економія на фундаменті і покрівлі. Бо будинок один, а тут їх сім, — говорить В’ячеслав Почеп. Видно, що він теж не раз проводив подібні підрахунки. — Але фундамент багатоповерхівки повинен бути в 10 разів міцніший. Тому ні, нового будинка за ці кошти не збудували б.
«Запорожець-301» і «Ауді-4» бачили? Обидва їздять, обидва транспортні засоби, з номерними знаками. Але різниця відчутна, — порівнює нове тимчасове житло в Чернігові з модульними містечками, що вже рік є навколо міста: у Новоселівці і на лижній базі. — Модульні будинки можна розібрати і перевезти в інше місце. Тимчасове житло на Дрозда вже нікуди не поїде.

2. Куртки, хустки, генератори врятують у металевих морських контейнерах

Жителі Чернігова і села Новоселівка, що під містом, живуть у польських модульних будинках уже рік і заходять у другу зиму. Містечко в Новоселівці розраховано на 352 чоловіки. Друге модульне містечко неподалік, на лижній базі, — на таку ж кількість. Є і третє, поблизу лижної бази, на землі Киселівської громади. Теж на 352 людини. Ще не введене в експлуатацію і не заселене. У кожному містечку по чотири блоки.
Металеві контейнери морського типу. Монтували їх у кінці червня минулого року. Підрядник — ТОВ «ЄСУ». Схожі на вагони потяга. Усередині довгий коридор, кімнати по 12 квадратних метрів. Металеві панелі утеплені мінватою та ущільнювачем, зашиті ДСП. Встановлювали їх на підготовленому майданчику, на бетонних плитах.
З великою їдальнею, ігровою кімнатою. Чоловічим і жіночим санвузлами, душовими кабінами. З пральними машинками і бойлерами. Кожен блок розрахований на 88 чоловік, кімнати — на чотири людини. У кожній два двохярусні ліжка, стіл, стільці, шафа, електропанель. Подібні модулі встановлювали в Бородянці, Бучі, Макарові, Гостомелі.
Красота, аби світло не відключали.
— Було таке, що без електрики добу сиділи, — говорить 53-річна Світлана ВОРЧАК, тренер-викладач по біатлону, за сумісництвом комендант-волонтер модульного містечка на лижній базі. — Багато з’їжджало на зйомні квартири, потім повернулися. Зараз усі кімнати зайняті, окрім кімнати для медичного працівника, шукаємо. Живуть з Чернігова, Новоселівки, є переселенці з Мар’їнки. Була родина з Краматорська. З області, з тих сіл на кордоні з росією, що під обстрілами.
Місцеві готуються до зими, консервують городину. У приміщенні прохолодно, працює кондиціонер. Узимку, коли по шість годин вимикали електроенергію, було холодно. Вагончики швидко вистигали. Коли електрика з’являлася, швидко нагрівалися. Через це був конденсат. По стінах текла вода, матраци та інші речі пліснявіли, стали чорні.
— Плями на підматрацниках так і не відіпралися. Коли люди почали жалітися на конденсат, я під матрац поклала верблюжий плед. Усі жаліються, я рукою помацала — сухий, — каже 63-річна Ніна ФЕСЕНКО, старша містечка в Новоселівці. — Через два дні підняла, аби подивитися. А з того пледа аж вода біжить. А матрац став рудий.
Минулого року нам завезли генератор, але його потужності ледь вистачало на один блок. Ходили вшушкані. Хто в теплих халатах, а хто в зимовому верхньому одязі. У лютому, коли були сильні морози, нас перекинули на іншу гілку живлення. Відтоді електроенергію не вимикали. Весною привезли ще один генератор, але він так і стоїть, випробувань не було. Не знаємо, чи є дизельне паливо на нього, чи нам доведеться купувати за свій рахунок.
Живемо на безоплатній основі до 16 серпня. Тоді закінчується договір з Киселівською ТГ. Як далі буде — не знаємо. Місцеві, які відбудувалися, нам почали дорікати, що на всьому безкоштовному, а ще й жаліємося. Вони з житлом, а в нас навіть фундаментів немає і коли з’являться — невідомо. Куди не подивися: в чужому живемо, на чужому спимо, із чужого їмо. Свого немає нічого, усе волонтерське.
До нового зимового сезону відносимося з осторогою. Шукаємо волонтерів, аби допомогли з газовими туристичними плитами і балонами. У разі блекауту, щоб можна було чайник закип’ятити. Зараз, у порівнянні з минулим сезоном, ціни на газові балони дешевші. У мене є портативна газова плитка, запасаюся балончиками. Купила вже чотири по 50 гривень, узимку коштували більше сотні.
— Договори будуть продовжені на тих самих умовах. Люди житимуть безкоштовно, держава компенсуватиме витрати, — пояснив Олександр ШЕЛУПЕЦЬ, керуючий справами Киселівської ТГ. — У минулому році «Обленерго» підключило містечко до електромережі. Від благодійних фондів отримали два генератори, по одному на модульне містечко. Їх потужності не вистачало. Обласна військова адміністрація спілкувалася з керівництвом «Обленерго», модулі перепідключили до іншої гілки електромереж, — підтверджує слова жителів. — У лютому відключень уже не було. Узимку благодійники передали ще два генератори. У випадку блекаутів будемо запускати.
— Потужностей вистачить? Паливо є?
— Чотири блоки одночасно генератори не потягнуть, але по черзі обігрівати кожен блок будуть. Їх ще не запускали, бо необхідності не було. Палива вистачить, півтори тонни дизелю. З ним також допомогли благодійники. Усі генератори заправлені, 700 літрів, залишок — на зберіганні.
— Що буде з модулями, коли стануть непотрібними?
— Їх передадуть військовим. Це казав нам Дмитро Іванов, колишній заступник голови військової адміністрації, він уже не працює в ОВА. Як буде, час покаже.
Загалом склалося враження, що модульним містечкам потрібні ще генератори. Бо знову зимою буде біда.

* * *

Опалення і освітлення — не єдина проблема тимчасового житла, хоч і найсерйозніша. Не визначено, хто має приймати його на баланс.
— Держава сказала букву «А». Дозволила будувати тимчасове житло містам, які зазнали руйнувань під час бойових дій. Далі — ні «Б», ні «В». Що з цим щастям робити, — сформулював В’ячеслав Почеп. — Воно не є постійним житлом. Ми, як управління, не можемо тримати в себе на балансі. На сьогоднішній день система така: це містечко буде передане на баланс одному з міських ЖЕКів. Постраждалим видаватимуть тимчасові ордери на житло. Люди також будуть оплачувати комунальні послуги.
У майбутньому будиночки на Дрозда перейдуть у власність міста. І в них зможуть жити працівники комунальних підприємств, молоді спеціалісти, медики і т. д. А модульні містечка, швидше за все, вивезуть.

Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото автора

28 липня. Працівники «УТБ» асфальтують дороги між новими тимчасовими будинками на Дрозда

Ніна Фесенко на кухні модульного будинку в Новоселівці консервує огірки

Світлана Ворчак

Микита Ільїн на кухні-студії в квартирі на Дрозда

В’ячеслав Почеп

Ванна в тимчасовому житлі

Кухня в тимчасовому житлі

Спальня в тимчасовому житлі

Кухня в тимчасовому житлі. Чи правильно, на Вашу думку, те, що холодильник так близько від плити? У нас думки розділились: одні кажуть: «Нормально», інші заперечують.