31 травня 53-річний Владислав Атрошенко, мер Чернігова, поділився враженнями від поїздки до Давосу (Швейцарія). Був у відрядженні 10 днів на Всесвітньому економічному форумі. Завдяки цьому Чернігів отримає 500 тисяч доларів допомоги від Тайваню.
1. Форум
— З досвіду керівника і мера моє завдання полягає в тому, щоб якомога швидше показати тренд відновлення міста, не чекаючи закінчення війни, — сказав Атрошенко на прес-конференції для ЗМІ. — Розумію, стан справ з державним бюджетом дуже важкий. Тому треба залучати всіх можливих партнерів до відновлення інфраструктури. Саме з такою метою і була поїздка.
На форум у Давосі збираються представники світового бізнесу, міністри, сенатори, представники муніципалітетів. Перемовини пройшли, і, якщо все буде добре, то я очікую результатів.
Очевидно, що не можливо вибудувати стосунки без візуального контакту. Наприклад, Віталію Кличку, меру Києва, вдалося поговорити з прем’єром Тайваню, столиця отримає три мільйони доларів. Це відповідає на питання, чи варто було їхати в Європу.
З Алексою Чопівською, виконуючим директором Українського дому в Давосі, вдалося домовитися про залучення інвестицій і можливості подальшого знайомства з канадським меценатом Джеймсом Темертеєм, власником фонду компанії, пов’язаної з виробництвом тепла і електроенергії. Також спілкувався з Дмитром Сиденко, президентом Українсько-Швейцарської асоціації щодо підписання меморандуму про співпрацю.
2. ТЕЦ
Говорив з міністром енергетики та міністром світового розвитку кабінету міністрів Швеції Хашаяром Фарманбаром. Домовилися, до 10 червня я особисто вишлю на електронну пошту пропозицію інвестиції в будівництво ТЕЦ. Якщо мені вдасться це зробити, це буде мій, як людини, історичний внесок. А саме — повернення генеруючої компаній місту з подальшим об’єднанням, де основну подачу тепла буде робити ТЕЦ, а решту вироблятимуть котельні «Облтеплокомуненерго». І з будівництвом біля ТЕЦ сміттєпереробного заводу. На цю тему розмовляв з відомим меценатом Павлом Гродом, президентом всесвітнього конгресу українців. Були й інші розмови та домовленості щодо інвестицій, подробиці наразі не розкриватиму.
3. 152 тисячі євро
За 185 кілометрів від Давосу в Меммінгені, місті-побратимі Чернігова, зібрали 152 тисячі євро. Просто так надіслати їх не можуть. Домовилися, частково докладемо свої гроші для купівлі сміттєприбирального пилососу. Багато постраждало комунальної техніки. Треба оновлювати.
4. Партнерство міст
На зворотній дорозі були заплановані зустрічі з мером Познані Яцеком Яськовяком і мером Жешува Конрадом Фійолеком. Вони прогнозують візит до Чернігова влітку. Я сказав, що ми не будемо просити з бюджету їх міст конкретну допомогу, хоча і не відмовимося, якщо запропонують. Думаю, ми вийдемо на підписання договору про партнерство міст. Найголовніше, щоб ці міста для нас були провідниками до Європи. Аби вони повідомляли про всі можливі бізнес-майданчики, благодійні акції, про які треба знати і заявляти про себе.
Що я чітко зрозумів: поки йде війна, бізнес не буде інвестувати. Допомога на сьогоднішній день може бути від благодійних фондів, окремих меценатів, це може бути просто емоційна допомога.
5. 500 тисяч доларів
500 тисяч, які виділив Тайвань, прямої адресації не мають. Думаю, ці кошти направимо на вирішення питань опалювального і навчального сезонів. На сьогоднішній день міський бюджет не дораховує мільярд 200 тисяч гривень з власних надходжень.
Я розставив пріоритети і вивів два блоки, над якими треба працювати. Міський, найнеобхідніше для життя: вода, тепло. Освіта, школи і дитсадки. Медицина, громадський транспорт, вивіз сміття, прибирання міста. І другий, окремий — державний блок, колосально важливий. Бо це відновлення або компенсація, ремонт житла. Місто такі витрати не потягне.
6. Особисте
— З десяти днів відрядження чотири доби я був на колесах, — поділився мер враженнями про особисте. — 2300 кілометрів їхав машиною. Кермували з водієм по черзі. В «Макдональдсі» раніше був, а в «KFC» (там курятина, авт.) — ні. І в «Бургер Кінг» (майже як «Макдональдс», тільки з «Пепсі», авт.). Здійснилася дитяча мрія. До 20 років можна їсти, а от після важкувато, — посміхнувся. — Милися на заправці. Ночували з водієм в одному номері. Він, зараза, б’є машини, але не хропить. 1300 євро пішло на бензин. Бо звучить воно наче все легко і просто. Насправді і фізично, і морально важко. Кошти витрачав власні. Чеків не збирав і з бюджету повертати не буду.
До речі, сніданок у Пінчука почався о 6.45. Треба було ще дійти туди.
7. Виклик заступників до військкомату
—У зв’язку з військовими діями, я вважаю правильним повідомити військову обласну адміністрацію про службове відрядження, — сказав мер. — Закон передбачає погодження. Це технічний крок. Не очікував відмови, це був прецедент. Конфліктувати ні з ким не збираюся. Бо при від’ємному бюджеті, моя функція — треба зустрічатися, просити. Іде війна і я налаштований на співпрацю.
— Чи правда, що ваших заступників і секретаря Чернігівради за командою голови ОВА викликали до військкомату?
— Я не знаю, чия це була команда. Факт виклику дійсно такий був, вони ходили до військкомату. Але у мене немає підтвердження, що це була чиясь команда. За результатами, Олександр Ломако, секретар міськради, служити може, решта не можуть за станом здоров’я. Я не буду вдаватися в подробиці, які саме хвороби, але вони дійсно є.
На сьогоднішній день, якщо нам не дадуть працювати, відверто скажу про це громаді і ми готові іти в ЗСУ. Ніхто з нас військкомату не боїться.
***
Заступники міського голови теж говорять про це. Згідно законодавства у них бронь, бо треба забезпечувати надійний тил. Спокійне життя у місті і допомогу ЗСУ. І в військоматі про це знають, бо самі надали бронь. Можливо, це був виклик з метою створити напруження: прийдуть особисто чи ні? Прийшли, чим неабияк здивували співробітників військкомату. Мовляв, а що ви тут робите? Але питання навіть не в тому. Секретар міськради і заступники (крім Фесенка), весь час були у місті під час нападу окупантів і забезпечили роботу критичної інфраструктури: комунальних закладів, лікарень. Працювали за себе і за тих, хто виїхав. Якщо позбавити міську раду ключових гравців, це буде для чернігівців удар під дих.